Atatürk’ü Anma,  Anlam ve Önemi

  Atatürk’ü Anma,  Anlam ve ÖnemiAtatürk aramızdan ayrıldığından bu yana her 10 Kasım’da yurt genelinde anma törenleri gerçekleştirilir. Fikir, ideal ve eserleriyle büyük önder bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimize kadar en sıcak duyguların ve en gerçek fikirlerin içinde hep aramızda yaşayan bir önderdir.

Sporlu BağlantılarHerkese Atatürk’ün ölümsüzlüğe uğurlandığı günün yıldönümünde düşen en büyük görev; ‘Atatürk’ü ve onun en büyük eseri Cumhuriyet’i anlamak, her koşulda Cumhuriyet’in değerlerini korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, aydınlık yarınlara Türkiye’yi taşımaktır. Dünyanın en saygın ve seçkin lideri şöyle diyordu: ‘ İki Mustafa Kemal vardır: Biri et ve kemik ben geçici Mustafa Kemal… Diğeri ‘ben’ kelimesi ile onu ifade edemem; o ben değil, bizdir! Memleketin her köşesinde o yeni fikir, yeni hayat ve büyük ideal için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Onların rüyasını ben temsil ediyorum. Onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir benim teşebbüslerim. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz! Yaşaması ve başarılı olması gereken, geçici olmayan Mustafa Kemal odur! Sonsuz bir aşkla mensubu olduğu Türk Milleti’ni seven Mustafa Kemal Atatürk, her türlü zorluğa milleti için katlanmış ve kendini ona adamıştır. Milletini ne kadar çok sevdiğini onun; ‘ Ben gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, canımı Türk milletine vereceğim’ sözüdür. Bugün Atatürk’ü kelimelerle ifade etmenin imkanı yoktur elbette. Ancak bir gerçek vardır ki; binlerce hakkında kitap yazılan; sayısız araştırmalara, makalelere konu olan Atatürk’ü ve onun muazzam kişiliğini tüm yönleri ile ifade edemeyiz. Atatürk’ü anlamak zor ve de uzmanlık gerektiren bir iştir; çünkü yeryüzüne o bir insan olarak gelmiş, bir cihan olarak gitmiştir. Bu muzaffer general, bu yılmaz devrimci, bu kahraman insan, bu halkçı lider kadar hiç kimse kendi ulusunun kalbine yakın olamamıştır.

Yolumuzu aydınlatmaya, bizlere bıraktığı ışık devam etmektedir. Sadece bu ışık yolumuzu değil, içimizi de ısıtıp, aydınlatmaktadır. Bu aziz hatırası önünde onun saygıyla eğiliyor ve rahmet diliyoruz…

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM