Annelik Güdüleri İle Yeni Doğan Bebek Bakımı

Annelik Güdüleri İle Yeni Doğan Bebek Bakımı

Pek çok anne, hastanede bebeğini dünyaya getirdikten sonra, yine hastanede geçirdiği bir kaç günlük sürede, bebeği ile ilgilenirken, aklına takılan soruların tamamını hemşirelere sorar; ve bebeklerin sorumlulukları da önemli ölçüde, hemşirelere aittir. Bebek kucağa alınıp da hastaneden çıkılacağı gün ise, annelerde bir güvensizlik başlamaktadır. Bilinmeyen konularda danışılabilecek birilerinin olmaması; ve annenin kendisini yalnız hissetmesi gayet normal olsa da, aslında annelik güdüleri, kesinlikle, bebeğiniz ile ilgili yanlış bir davranışta bulunmanıza izin vermeyecektir. Bu nedenle, bebeğiniz ile korkmadan ilgilenebilir; ve bu anlamda kendinize güvenebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Eve Dönüş
Bebek ile birlikte anne hastaneden çıkıp eve geldikten sonra, iş arkadaşları, arkadaşlar, akrabalar, hem anneyi, hem de bebeği görmek için ziyarete gelmeye başlayacak… Bu ziyaretlere hemen kabul cevabı vermek zorunda değilsiniz. Sizin öncelikli işiniz bebeğinizi tanımakken; bebeğinizin de sizi tanıması gerekmekte. Bu nedenle, ziyaret için gelmek isteyen konuklarınıza, bir müddet zamana ihtiyacınız olduğunu söylemenizde hiç bir sakınca bulunmamaktadır. Aynı durumun ev işleri için de geçerli olduğunu unutmayın. Eviniz artık eski düzeninde ilerlemeyecek; düzende bir takım değişiklikler meydana gelecek. Bu nedenle, ev işlerinizi aksatmanızda hiç bir sakınca yok. Bırakın herşey normal akışında kendisine bir yer bulsun; siz sadece, yapmak zorunda olduğunuz işlerinizi yapın. Unutmayın ki sizin önceliğiniz bebeğiniz.
Bebeğin uyuduğu zamanlar, annenin, kendisine zaman ayırması gereken zamanlardır. Bebeğin altının değiştirilmesi ve emzirilmesi için ayrılacak zamanlar ise, bebeğin uyuduğu zamankinden çok daha uzun zamanlar olacaktır. Çünkü, bebeğin emzirilmesi ve altının değiştirilmesi, tahmin ettiğinizden çok daha fazla sizi yormakla kalmayacak; çok da fazla zamanınızı alacaktır. Bebeğin uyuduğu zamanları kendinize ayırmaya önem vermelisiniz. Bu zamanlarda kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, film izleyebilir, spor yapabilir; ya da, siz de uyuyabilirsiniz…

Yeni Doğan Bebeğin ilk banyosu

Bebeğin ilk banyosu, göbeğindeki yara iyileştikten sonra yaptırılmalıdır. Bundan sonra ise, bebeğinizi haftada bir sefer yıkamanız yeterli olacaktır. Bebeğe yaptırılan her banyo sonrasında, onun cildine krem sürmemelisiniz. Bebeğinizin hassas cildi, bu kremler nedeni ile tahriş olabilmektedir. Bununla birlikte, ilk haftalarda, bebeğinizin cildinde kırmızılıklar görebilirsiniz. Bu kırmızılıkların herhangi bir sorun teşkil etmediğini de bilin; ve tedavi etmek için çabalamaktansa rahat olmayı deneyin. Banyo sonrasında, elinize damlatacağınız bir kaç damla bebek yağı ile, bebeğinizin cildine hafif masajlar yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli şey, banyo sonrasında, bebeğin cildinin, mümkün olduğunca kurutulması gerektiğidir. Detaylı bilgi için bakınız: Yeni Doğan Bebeğin İlk Banyosu

Bebeğin altını değiştirmek

Bebekler, tuvalet ihtiyacını öğreninceye kadar, altlarının ortalama 6.000 sefer bezlendiğini biliyor muydunuz? Ancak, günümüzün gelişmiş koşullarında, annelerin, bebeklerin altını değiştirmeleri, tahmin edildiği kadar zor değildir; ve hazır bezler, annelerin zamanlarını, oldukça verimli bir hale getirmekte önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Bebeklerin hassas ciltlerinin, idrardan çıkan maddeler tarafından tahriş edilmemesi için, sık sık değiştirilmesi gereken alt bezlerinin, özellikle bebek emzirildikten sonra değiştirilmesi, büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Çünkü, bebeklerin büyük bir çoğunluğu, emzirildikten sonra, tuvalet ihtiyaçlarını gerçekleştirmektedirler. Bekleterek, bebeğin cildini tahriş etmenin bir anlamı yoktur. Yeni doğan bebeklerin, daha sık altlarının değiştirilmesi de, bebeğin cildi açısından sağlıklı olacak davranıştır.

Bebeğin emzirilmesi

Eskilerin yanlış bir inancı bulunmakta, bebek doğduktan sonra hemen emzirilmiyor; ve ilk ezanın okunması bekleniyor. Bunun gibi farklı inançlar bulunmaktadır. Ancak, normalde yapılması gereken, bebeğin, doğduktan hemen sonra, henüz doğum masasından kalkmadan emzirilmesidir. Normal doğum yapmayıp da sezaryen doğum gerçekleştirenler ise, anne, eş ya da arkadaşlarının yardımı ile, bebeğin emzirilmesini sağlamalıdırlar. Bebeğin, annenin memesini ne kadar erken tanırsa, annedeki sütün de o kadar çabuk geleceği bilinmelidir. Bkz: Yeni doğan bebeğin beslenmesi

Annenin memesine bebeğin yapacağı uyarılar, sinir hücreleri aracılığı ile beyne iletilecek; ve beyindeki süt yapan hormonlar daha etkin bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Bu nedenle, daha çabuk süt gelmesi; ve fazla süt üretilmesi açısından, bebeğin, doğar doğmaz emzirilmesi gerekmektedir.

Bebek emzirilmesi sırasında, annenin, mümkün olduğunca dik ve rahat oturması gerekmektedir. Bebeğini kendisine çevirmeli, ve emzirirken de sürekli bir göz teması kurulmalıdır. Bununla birlikte, bebekle, yumuşak bir ses tonu ile konuşmak da etkili bir yöntem olmaktadır. Bebeğinize sadece meme ucunu değil, memenizin çevresini de vermelisiniz. Bu sayede bebeğiniz daha yeterli süt alacağı gibi, memenizde de daha uzun bir zamanda çatlaklar oluşmaya başlayacaktır. Bebeği sırt üstü yatırıp üzerine eğilerek kesinlikle emzirmeyi denememelisiniz.
Bebeğinizi emzirdikten sonra, göğsünüzü, annelerinizin söylediği gibi karbonatlı bezle de silmeyin. Bunun yerine, göğsünüzü, günde bir kaç sefer, sabunlu bezle silmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ve bebeğinizi emzirdikten sonra, göğsünüzü sıkarak alacağınız az miktarda sütü göğsünüze sürerek de, göğsünüzün daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeğin Dış Dünyaya Alışması

Bir önceki yazımız olan Bebeklere verilmesi zararlı olabilecek besinler başlıklı makalemizde 0-1 Yaş Arası Bebek Beslenmesi, 1 aylık bebeğe ıhlamur verilirmi ve 2 aylık bebeğe ıhlamur verilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü