Annelik Duygusu Nasıl Bir Şey?

Annelik Duygusu Nasıl Bir Şey?

Bebekleri olduğunda ise birçok zevklerinden vazgeçip onlar için gecelerini gündüzlerine katarlar. O hasta olduğunda onlarla birlikte ateşlenir, onlarla sancı çeker ve üşürler. Onunla mutlu olup, onunla ağlarlar. Anne için her şey bir yana yavrusu bir yanadır. Annelik öyle bir şey ki tüm sıkıntılara rağmen onu çok ama çok sevmektir.

Çocuğu ergenlik dönemine girdiğinde bazen onun tarafınca küçümsenen, hor görülen, bağırıp azarlanan, her şeyi ben bilirim tavrını çeken yani her şeye rağmen onu sevmeye devam eden kişidir. Ne hata yaparsa yapsın onu yine yeniden bağrına basmaktır annelik…

Eğitimi, askerliği, işi vs. sebeplerden dolayı uzağa gitse de onun özlemiyle gözler dolu dolu olsa da bağrına taş basarak, tüm gücüyle moral vermek ve neşeyle gülümseyebilmektir annelik…

Öyledir ki annelik duygusu çocuğun büyüyüp aşık olduğunda seni ikinci plana atsa da onun mutluluğu için bir adım geri durabilmektir.

Yani annelik hiç izne ayrılmadan, emekli olmadan, yoğun, yorucu, bir ömür boyu karşılık beklemeden çocuğuna hizmet vermektir. Bütün bu üzüntülerine, yorgunluğuna rağmen onları çok sevmek ve mutlu olmaktır. Bu güzel duyguyu sana yaşattığı için şükretmektir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Hemoroid ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü