Anneler İçin Tuvalet Alışkınlığında Altın Kurallar

 

Endişelerinizi bir kenara atarak Mother ve Baby’nin sizin için hazırladıkları ipuçlarına göz atın;

Lazımlık alın

18 aylık olduktan sonra çocuğunuz rahat ve kullanışlı bir lazımlığı satın alın. Lazımlığı eğlence gibi göstererek oturtun. Ne işe yaradığını da bir yandan anlatın. İlk deneme için banyo öncesi uygun bir zamandır. Eğer ilk denemede başarılı olursanız oldukça şanslısınız. Sonuç alamazsanız eğer üzülmeyin, çünkü bu daha ilk denemeniz.

Lazımlığın yeri sabit olsun

Her zaman lazımlığı aynı yere koyun. Nerede olduğunu ihtiyacı olduğunda bilsin. Birkaç kez gün boyunca lazımlığa oturtun bir yandan da sohbet ederek ondan ne beklediğinizi anlatın. Aklına zamanla kazıyacaktır, sabretmelisiniz.

Doğru zamanı seçin

Tuvalet saatleri kimi çocuklarda düzenlidir. Ne zaman kakasını yapacağını aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. O saatler geldiğinde işte hemen ufaklığı lazımlığa götürün. Tabi tekrar tekrar ne yapması gerektiğini anlatın. Çocukların tuvaleti geldiğinde biliyorsunuz ya yüzü kızarır ya da birden bire sabitlenerek bir yere odaklanır. Eyleme geçtiğini siz de anlarsınız. Böyle anları değerlendirin, gözünüz üstünde olsun. Hemen tuvaleti gelince bezini çıkarıp, lazımlığa oturtun.

Bezini zamanla çıkarın

Bezini zaman zaman çıkarın. Evde olduğunuz sabah ve öğle sonralarını genelde tercih edin. Bezini neden çıkardığınızı ve lazımlığının ne işe yaradığını ona, bıkıp usanmadan anlatın. Ufak sorunları ilk denemelerde yaşayabilirsiniz. Bir bakarsınız altına yapmış, ortalık batmış. İkinci ve üçüncü önerilerimize bu gibi durumlarda geri dönüp eğitiminizi birkaç gün erteleyin. Bu bir sabır işidir!

Fikrini önemseyin

Çocuğunuza sakince lazımlık kullanıp kullanmak istemediğini sorun. Çocuklar bazen tuvaleti reddedip bilerek altlarını ıslatır. Üstüne giderek sakın durumu kötüleştirmeyin. Çocuklar özgürlüklerine düşkündür. Ne kadar çabuk öğrenirse o kadar tuvalette az vakit harcayacağını ona anlatın.

Tuvalete oturtun

Artık çocuğunuz lazımlık kullanmaya alıştıysa tuvaleti kullanmanın da tam sırası. Lazımlıktan yavaş yavaş vazgeçip yetişkinler gibi tuvaleti kullanmaya başlayabileceği konusunda cesaret verin. Çocuklara özel rahat ve şirin klozet koltuklarından alın. Ayrıca birlikte istediği koltuğu alabilirsiniz. Onu da teşvik etmiş olursunuz.

Hazırlıklı olun

Tuvalete gitme alışkanlığını dışarı çıkmadan önce öğretmeye başlayın. Çişini yapmak için ilk başlarda direnebilir ya da inat edip tuvalette uzun süre kalabilir. Sabırlı olun, bir ara nasılsa yapacak.

Kazaları kabul edin

Giderek bez bağlama işini azaltın. Ancak bu iş nasıl olacak ya dışarıdayken altına yaparsa? Dediğini duyar gibiyiz. Çocukların tuvalete geçiş dönemi için bu gibi durumlarda özel olarak tasarlanmış sızdırmaz külotlar bulunuyor. Ancak hiçbir bez kadar korumuyor. Siz de bu nedenle kendinizi bu durumlara alıştırın.

Asla baskı yapmayın

Lazımlıktansa tuvaleti kullanmasını tercih edin. Ama yine de kararı kendisi versin. Ömrünün nasıl olsa sonuna kadar bez tutmayacaksınız!

Bezlere elveda!

Sadece geceleri, tuvalet alışkanlığını bir düzene oturttuğunuz da bez bağlayın. Yine sabah uyandığında altına yapmış olabilir ancak yılmak için bu bir neden değildir. Çocuğunuz bu süreçte yardımlarınıza muhtaçtır. Fermuarı tek başına çekmek, düğme iliklemek de kolay olmayacaktır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Israrcı Anne ve Babalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü