Anneler Çocuğunuzu Yalnız Büyütmeyin

 

Anne olanlar ve anneliği hakikaten hissederek çocuk büyüten anneler, kendilerini bekleyen tehlikeden bir haberler…

Hayatta en önemli kendiniz iken annelik çok özveri gerektiren, sizi ikinci sıraya düşüren varlık için yaşamak… emzirme, uykusuz geceler, gaz sancıları, hastalıklar, diş çıkarma, aşılar, alerjik sorunlar, nezle, emzirme esnasında yaşanan göğüs sorunları ile birlikte acı çekmeler, üstün bir şekilde temizlik ve hijyen için çaba gösterme ve daha sayamadığımız birçok durumları tek başına anne, götürmek zorundadır.

Bu işleri anneler güç olsa da külfet olarak görmezler ve severek çocukları için yaparlar.

Beslenme il ilgili sorunlar, tuvalet alışkanlığının kazandırılması, çocuğun uykusu ve uykusuyla ilgili sorunlar, çocuğun gelişimsel sorunları, özel eğitime ihtiyacı olup olmadığı ve bu durumun netleşmesi ile ilgili uzmanlara danışma gereğinin babaya kabul ettirilmesi, çocuğun kardeşi ve arkadaşları ile ilgili problemleri, kıskançlık… gibi durumlarla sürekli anne ilgilenmek zorundadır.

‘baba’ gibi babalar gerçekten olsa da genel durum; çok fazla annelerin emek verdiği gerçektir. İstisnalar kaideyi bozmasa da… Çocukların eğitimleri için her türlü desteği sağlayan, onların geleceğini düşünen, anne vefat etmiş ise tek başına bebeklerinin bakımlarını yapmaya çalışan, altını değiştiren, babalığın bilincinde olan babalar bu konunun dışındalar.

Eşler ailede birbirine destek olurlarsa ortak zaman paylaşımları daha fazla olur ve çocuklarda bu durumdan pozitif yönde faydalanırlar.

Gece çocuk öksürür, krizi tutar, ‘yarın işe gideceğim, sustur şu çocuğu’ diye baba anneye yüklenir. Annenin stresi ve yaşadıkları yetmiyor gibi bir de babanın gönlünü yapmak ve çocuğun susmasını sağlamak gibi bir çaba içine girerler. Hatta yatağına, çocuğunu alıp çarpan babalar vardır ve bu babalar okumuş-yazmış babalardır ve ayrıca anne, babanın elinden çocuğu hatta bebeği kurtarmak gibi bir görev de üstlenir. Karşıdan bakılınca sevecen görünürler, hayvanlara da düşkündürler, hayvan severlerdir ancak kendi bebeğinin ağlamasına tahammül edemeyip, anneyi suçlarlar ve ‘yeter artık, sus diyerek, yatağa çocuklarını çarparlar’ annenin durumunu düşünebiliyor musunuz?

Medeni kanunda şu anda yapılan değişiklikle ‘ailenin reisi erkektir’ ibaresi kalksa da, yani aile reisi olarak evin ekonomik durumunu erkek karşılamak zorunda olmasa bile gerçekte baba, aileyi geçindiriyor olarak görüldüğünden 1. derecede babanın işi önemli sayılıyor, yine annenin işi öncelikle çocuk bakımı oluyor. Hiçbir şekilde maddi kazancı olmadığı gibi anneyi manevi olarak tüketiyor ve sosyal hayattan uzaklaşmasına neden oluyor. İşinde erkek ilerlerken, kadın da yerinde sayan, hatta gerilemesine yol açıyor.

Babanın rolü burada çok önemlidir. Eşine, baba bunu çok güzel bir şekilde hissettirip, manevi anlamda doyurabilir ve üstün tatmin duygusuna kadın ulaşabilir. Fakat her şey yolunda ‘şimdilik’ gittiğinde bu tatmin duygusunu kadın yaşayabilir. Kadın, bir boşanma durumu yaşandığında ise çocuk bakarken, sudan çıkmış balık gibi kalabilir. Yalnızca çocuklarına bakarak, onları büyütmüş, vicdanı rahat ancak maddi açıdan sıkıntı yaşamaya aday olarak kalmıştır.

Çocuklarınızın anne olarak eğitim ve bakım sorumluluğunu üzerinize aldığınızdan ya da size yüklendiğinden, hep güzel anılarla baba zihinde canlanır ve yıllar geçtikten sonra evlatsız da kalabilirsiniz. Çocuğunu o yataklara çarpan baba; genç erkek, genç kız olduğunda sahip çıkar ve size de Allah’a havale etmek kalır.

İlkokul çağına çocuk geldiğinde, ona derslerini çalıştırmak da annenin görevidir, babanın çünkü işi vardır!

Dışarıda anneler çalışsın ya da çalışmasın dışarıda, onların işi yoktur ve hizmete her zaman hazırdırlar!

Eşlerinin işlerinden geri kalmaması için anneler tüm fedakarlıkları yaparlar, ‘çocuklarımız, evimiz için çalışıyor’ diyerek, ağır bir yükün altına girerler. Ne çocuğun hastalığında, ne okulunda, ne sorunlarında ona herhangi bir olumsuz yansıma gitmez. Evinin sorunlarını gidererek anne de sağlıklı bir aile yapısı kurduğunu düşünür. Ancak ev ve çocukları ile anne ilgilenirken, eşine hiçbir sorun yansıtmazken fazlaca rahatlamış olan baba, başka arayışlar içerisine girebilir ve aile hayatınız sonlanabilir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çalışan Anneler Nasıl Zaman Tasarrufu Yapar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü