Anne Sütünün Önemi Nedir Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Önemi Nedir Faydaları Nelerdir?

Gerek sosyal çevre gerekse de hamilelik boyunca öğrenilen ve toplum olarak geçmişten günümüze kadar süren anne sütü önem ve faydaları herkesçe bilinir. Ancak gerçek anlamda anne sütünün önemi nedir konusunu detaylı olarak öğrenilmesinde ve anne adaylarının bu doğrultuda bilinçlendirilmesi gereklidir. Yeni doğan bir bebeğin bağışıklık sistemi neredeyse hiç yok denecek kadar azdır bu sebeple de bütün türdeki hastalıklara karşı oldukça savunmasızdır. Anne sütü her şeyden önce bebeklerde bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı olur ki beyinsel ve fiziksel olarak gelişimlerini de çeşitli vitamin ve mineraller ile destekler.

Ayrıca solunum yolu desteği sağlayarak bebeklerde alerjik reaksiyonları ve benzeri solunum yolu rahatsızlıklarını engelleyici özelliği de vardır. Bebeğin ileriki yaşlarda rastlayabileceği kanserde dâhil olmak üzere ağır diye nitelendirebileceğimi pek çok hastalığa karşı korunmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda annenin sütünün yetmemesi, kesilmesi ya da bebeğin sütü almaması gibi durumlarda bebeklerimiz elbette aç kalacak ya da sıfır bağışıklık ile yola başlayacak diye bir kaide yok ancak anne sütü içeriğine benzer mamaların kullanılması bebekleriniz açısından daha önemlidir. Yani kısaca bebeğin olmayan bağışıklık sistemini oluşturabilmek için ve desteklemek için anne sütü ya da en benzeri hazır mamaların tüketilmesi bebeğin ileri ki yaşamındaki sağlıkları açısından önemlidir.

Anne sütünün faydaları ve sağladıklarını listeler halinde sıralamak gerçekten mümkün değildir, aklınıza gelebilecek her alanda bebeğiniz için iyinin en iyisi olarak değerlendirmek gerekir. Özellikle erken doğum olarak bilinen prematüre bebeklerde anne sütünün alınması mutlaka gereklidir, anne karnındaki gelişimleri henüz tamamlanmadığı için akranlarına yetişebilmeleri adına süreci hızlandırabilen tek etken anne sütüdür. Emziren annelerin genelinde yaşanan sıkıntılardan birisi olan sütüm az geliyor, rengi çok açık ya da kıvamı koyu değil gibi kaygılar daha da streslenmelerine sebep olur ki buda sütlerinin daha da azalmasına ve hatta kesilmesine bile neden olabilir. Her şeyden önce unutmamanız gereken konu sütünüz azda olsa ya da sıvı kıvamlı da olsa bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz sütünüzden alacağı bir yudum bile sandığınız daha fazla fayda sağlayacaktır. Sütün yetmemesi durumunda biberon mamalarına yönelinebilinir ancak yine de anne sütü vermeye devam edilmelidir.

Elbette her anne bebeği ve evladı için en iyisini ister ve bütün bebekler için anne sütünden daha iyi olarak verebileceğiniz hiçbir besin maddesi ya da mama yoktur. Bu sebeple de çalışıyor dahi olsanız yasal haklarınızı kullanarak bebeğinizin anne sütü almasını sağlayabilirsiniz ayrıca yanına gidemediğiniz zaman dilimlerinde de hem kendi sağlığınız için hem de bebeğinizin daha fazla anne sütü alabilmesi için sütünüzü uygun koşullara sağarak ve saklayarak bebeğinize ulaştırabilirsiniz. Tabi ki anne sütü faydalıdır ancak etkisini daha da artırmak annenin elindedir, en bilinen özelliği tam ve dengeli beslenmeyi sağlanmasıdır. Yani emziren annelerin yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekir, evet seçici davranılması gerekir çünkü tükettiğiniz her şey dolaylı yoldan bebeğinize aktarılır bu sebeple de porsiyon fazlalığı olarak değil sağlıklı ve dengeli beslenme olarak emziren anne yiyecek tavsiyelerini dinlemelisiniz. Akıllara gelebilecek her alandaki gelişimlerine destek ve yardımcı olmakla birlikte bebeğinizin diş ve damak yapılarının oluşumunda ve gelişmesinde de büyük faydası olan emzirme olayı bazı annelerin canını yakabilecek durumlarda minimum düzeye indirgenebilmektedir. Bu tür sorunlar yaşıyorsanız bile bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmayınız, zira uzmanlar bile ileriki yaşlarda anne sütü alan çocuklarla anne sütü alamayan çocuklar arasında gözle görülür şekilde farklar olduğunu açıkça dile getirmektedir.

Ayrıca bir emziren anne olarak çevreden gelen sütün yaramıyor ya da sütün yetmiyor ne uğraşıyorsun gibi söylentilere kulak asmadan bir yudum bile olsa bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bebeğinizin sizden alacağı o bir damla süt bile aklınıza gelemeyecek şekilde hiçbir ilaç ya da mamanın veremeyeceği yararı verir ve unutmayın anne sütünün yaramama gibi bir durumu asla söz konusu bile olamaz. Eğer sütünüzün yetersiz olduğu kanaatindeyseniz ve hekiminizde aynı görüşte ise o zaman sütünüzü artıracak besin gruplarına yönelmeli ve hatta takviye edici alternatif ek besinleri de birlikte tüketmelisiniz. Bir anne olarak bebeğinize verebileceğiniz en değerli hediye anne sütüdür, bebeğinize olan ilk görevinizi yerine getirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi