Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Anneler emzirme döneminde süt salgılamak için yüksek oradan kalori harcamaktadırlar. Bir annenin günlük 700–800 mililitre süt salgıladığını düşünürsek yaklaşık 750 kalori harcamaktadır. 750 kalorinin 500’ü yediklerimiz gıdalardan yakılmaktadır. Kalan 200 kalori ise hamilelik esnasında oluşan yağlardan eritilmektedir. Emzirme döneminde annenin yediklerine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü salgıladığı sütü arttırmayan yiyecek ve içecekler annenin sağlığı az oranda etkileyecektir. Daha çok etkilenen durum ise bebeğin beslenmesi olacaktır.

Gebelik döneminde aldığınız kilolar için hızlı bir şekilde vermenizi sağlayan diyet ve ilaçlardan uzak durmalısınız. Emzirme döneminde suyun büyük bir önemi vardır. Sütü artıran ve her zaman bulunabilen madde sudur. Hamile bir bayanın vücudana alması gereken su miktarı 2,5 litre ile 3 litre arasındadır.

Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Anne, kalsiyum alınımını vücudunuzdan eksik etmemesi gerekiyor. Günde mutlaka bir yumurta ve gerekli miktarlarda yoğurt,süt,peynir,ayran gibi süt ve süt ürünlerinden tüketilmelidir. Yemek yeme öğünlerinize dikkat ederek mümkün olduğunca aynı saatlerde yemeye çalışmalısınız. Akşam yemeklerinize mutlaka düzenli olarak kırmızı ve beyaz et olmalıdır. Yemeğin içerisinde et varsa mutlaka kuru baklagillerden ekleyin. A vitamini alınımını esirgememelisiniz. A vitamini sütü artıran vitaminlerdendir. En çok havuçta bulunur. Ancak yeşil yapraklı sebzelerde de içermektedir. Ara öğünlerinde kayısı,üzüm gibi meyveleri tüketmelisiniz. Anne sütünü artırır diye bilenen besin öğeleri şunlardır. Süt ve süt ürünleri ancak içerisinde suyu daha fazla barındıran ayran daha yarar sağlayacaktır. Tavuk,balık ve kırmızı etin yanı sıra kaliteli markalardan üretilen sucuk ve pastırma da sayılmaktadır. Karbonhidratın bol bulunduğu ve kalori için iyi bir yiyecekler ise ekmek, hamur işleri,çavdar,mısır,buğday gibi tahılların içerdiği çöreklerdir. Ayrıca pirinç ve bulgurdan yapılmış yemekler de iyi enerji kaynağıdır. Yemeklerin içerisine bitkisel yağ kullanmak hem anne sütünü hem de anne sağlığını olumlu olarak etkileyecektir. Bütün yazılı olan besinlerin hepsini bir arada almanız mümkün değildir. Bu yüzden beslenme uzmanına giderek liste haline getirilmiş programa uyulması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Annelik Güdüleri İle Yeni Doğan Bebek Bakımı başlıklı makalemizde annelik güdüleri, bebek bakımı ve yeni doğan bebeğin bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. valla ne yiyorsam sütüm salgılanmıyor

  2. bebege gaz gitmesin diye napabilirim