Anne Sütü Ve Emzirmenin Faydaları

Anne Sütü Ve Emzirmenin FaydalarıAnne sütü, ve emzirme hakkında, pek çok kadın, önemli bilgilere sahiptir. Bir bebek için anne sütünün faydaları hakkında bilgi sahibi olmayanımız yoktur. Anne sütünün faydaları bebek için oldukça yararlı, ve bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilerken, şunu da özellikle belirtmemiz gerekir ki, emzirmenin faydaları arasında, bebek ile anne arasında kurulacak bir duygusal bağdan söz edilmelidir. Bebeğin, annesi ile arasında kurduğu duygusal temas, hem emzirme sırasında kurulan göz teması ile; hem de bebek, ve annenin tenlerinin birbiri ile temas halinde olmasıyla alakalıdır. Emziren bir annenin, bebeğine karşı sevgisi, ve şefkati, bu tensel temas; ve göz teması yolu ile daha fazla artmaktadır. Anne tarafından, bebeğine karşı duymuş olduğu sevgi, ve şefkatin artması sonucunda, emziren anne, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için daha meyilli bir hale gelmektedir. Bu durum, bebeğin daha sağlıklı gelişmesini, annesine olan güvenin artması sayesinde gerçekleştirmektedir.

Bebeği Emzirmenin Faydaları Nelerdir?
Emzirmenin faydalarına anne açısından bakmak istediğimizde ise, emziren bir annenin, emzirme sonucunda, kendisine duymuş olduğu özgüvenin arttığından söz etmemiz gerekmektedir. Anne açısından emzirmenin faydalarına bakmaya devam ettiğimizde, doğum sonrasında, kadının yaşamış olduğu kanamaların daha çabuk kesileceğini bilmeliyiz. Bununla birlikte, göğüs iltihaplanmasını da önleyen emzirmenin faydalarından bir diğeri de, annenin, yeni bir gebeliğe karşı korunmasını olanaklı hale getirmektir.

Anne sütü ile ilgili verdiğimiz bilgiye şu şekilde devam etmemiz gerekmektedir ki: bir annenin sütü, kendi bebeğinin sağlığı, ve sağlıklı gelişimi için, en değerli besin maddelerini, gerektiği kadar içermektedir. Bir anne, sütü ile, bebeğini pek çok sağlık probleminden koruyabileceği gibi, bebekte var olan bir çok sağlık sorununu da, yine kendi sütü ile giderebilmektedir. Bunun nedeni, anne sütünün içeriğinde bulunan antikorlar, su, protein, vitamin, mineral, yağ, ve karbonhidratları gerektiği kadar içermesinden kaynaklanmaktadır.

Sporlu BağlantılarPeki, anne sütünün, formüle edilmiş sütler; ya da hayvansal sütlerden farkı nedir? Anne sütünün içerisinde demir bulunmaktadır, hatta, anne sütünün içeriğinde bulunan demirin miktarı, hem hayvansal sütlerden, hem de formüle sütlerden daha azdır. Ama bebek, anne sütünden aldığı demiri, hayvansal sütler, ya da formüle edilmiş sütlerden aldığı daha fazla demirden daha etkin bir şekilde kullanabilmektedir. Anne sütünün sindiriminin de, hayvansal sütlerden, ya da formüle sütlerden daha kolay gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmektedir, bunun nedeni, anne sütünün içeriğinde bulunan yağın, ve proteinin, bebek için daha sağlıklı olmasından kaynaklanmaktadır. Anne sütünün, hayvansal sütler, ve formüle edilmiş sütlere göre daha avantajlı olmasının bir diğer nedeni de, hiç bir şekilde mikrop içermemesidir. Anne sütünün içeriğinde bulunan antikorun da, formüle sütler, ya da hayvansal sütlerde bulunmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Bu antikorlar, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirerek, pek çok hastalığa; özellikle de ishalli hastalıklara karşı korunmasını olanaklı hale getirmektedir.

Bebek için anne sütünün faydalarından bahsederken, son olarak şunu belirtmemiz gerekmektedir: bir bebek, anne sütü ile, ne kadar uzun süre beslenirse, sosyal hayatta kendisini o kadar fazla ifade edebilir. Bununla birlikte, anne sütü ile beslenme süresi ile orantılı olarak, bebeğin zekası, ve kişiliğinin gelişiminden söz etmek gerekmektedir.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM