Anne Sütü Nasıl Çoğalır?

Anne Sütü Nasıl Çoğalır?

Henüz yeni doğum yapmış olan annenin en büyük sıkıntılarından biri de sütünün yeteri kadar gelip gelmeyeceğidir. Bebeğinin beslenmesi için emzirmesi gerektiğinden sütünün besin değeri de oldukça önemlidir. Annenin sütünün artması için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Öncelikle anne beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmelidir. Sütten bebeğe geçiş olduğu için çok aşırıya kaçmadan sağlıklı gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Annenin emzirdiğinden dolayı çok fazla yemek yemesi sütünü etkileyen koşullardan değildir. Sadece düzenli ve sağlıklı beslenerek sütünün verimli olmasını sağlayabilir.

Anne sütünün çok olması da bebeğin doymasını etkilemez. Besin değeri düşük olan anne sütünde bebeğin doyması beklenmemelidir. Dolayısıyla önemli olan anne sütünün besin değerinin arttırılmasıdır. Bebeğin gelişiminde büyük rolü olan anne sütünün bebek sütten kesilinceye kadar verilmesi gerekmektedir. Bebek büyüdükçe anne sütünün dışında ek gıdalara da ihtiyaç duyacaktır. Kimi bebek çok erken dönemde anne sütünü bırakarak ek gıdalar ile beslenmeye başlamaktadır.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar 

Anne sütü annenin beslenmesi ile artar. Fakat anne sütünün besin değeri bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle de anne emzirirken beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmesi gerekebilir. Anne sütünü arttıran gıdalar genel olarak süt ve süt ürünleri iledir. Peynir, yoğurt, süt ve diğer süt ile yapılan tüm gıdalar anne sütünde artışı sağlar. Bunun yanı  sıra bakliyat gıdalarda da anne sütünü arttırmaktadır. Kuru fasulye, mercimek ve nohut gibi bakliyatlar anne sütü üzerinden oldukça etkilidir.

Annenin beslenmesinde sebzelerde sütün artmasını sağlamaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler anne sütü üzerinde etkili olduğundan ıspanak gibi sebzeler ayrıca anne sütünün besin değerini de arttırmaktadır.

Taze meyve suları annenin sütünü arttıran içecekler arasında yer almaktadır. Özellikle limon suyu ve portakal suyu taze sıkılarak tüketilebilir. Limonata olarak tüketilen limon suyu anne sütünde çok fazla artış sağlar. Ayrıca şalgam suyu anne sütü üzerinde çok etkili içeceklerden biridir.

Kuruyemişlerde badem, antep fıstığı, fındık ve kabak çekirdeği oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra kuru incir ve kuru kayısı da anne sütünün çoğalmasına yardımcı olur.

Bitki çaylarının da bol bol tüketilmesi anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Adaçayı, anason, tarçın, nane ve rezene çaylarının tüketilmesi anne sütünün artmasını sağlayacaktır. Bitki çaylarının tüketilmesi ayrıca sütteki gazı en aza indirecektir. Anne sütü emen bebeklerde sütün besin değerinin fazla olması bebeğin gelişimin daha hızlı olmasına yardımcı olur.

Anne Sütü ve Ek Gıda 

Bebeklerin ilk 6 ayında mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Fakat bazı bebeklerde çok fazla acıkma olduğundan dolayı anneler ek gıdaya ihtiyaç duyabilmektedir. Anne sütünün kesilmesine ya da azalmasına sebep olan faktörlerden dolayı bebeklerin bir çoğu erken ek gıdaya başlamaktadır.

6 ayını doldurmuş olan bebeklerde daha erken dönemde de ek gıdaya ihtiyaç duyulabilmektedir. Fakat ek gıdaların daha çok doğal olarak hazırlanması bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşıyacaktır. Yemek suları ya da hazırlanan sebze çorbaları bebeğin sağlıklı gelişimi için son derece önemli olacaktır.

Ek gıdalar dışarıdan destek ile bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır. Devam sütleri ve kavanoz mamalar dışında ayrıca bebek için hazırlanmış olan çorbalar ve tatlılarda bebeğin doymasını sağlayacaktır. Bebekler anne sütü emerken kimi zaman emmek istemeyebilir. Bu durum annenin beslenmesinden kaynaklı sütün tadında değişim yapmasıdır. Bebek büyüdükçe damak tadı da belirlenmiş olur. Genelde bebekler yoğurt içerisine katılmış olan pekmez ya da bal sayesinde yoğurt yemeyi sevmektedirler. Fakat bebeğin düzenli beslenmesi ve gelişmesi için mutlaka anne sütüne ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

Anne sütünün kesilmesini sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması bebeğin daha uzun süre emmesini sağlar. Anne sütündeki kalsiyum bebeğin diş ve kemik yapısında gelişme sağlarken beyin fonksiyonlarının da gelişmesini sağlar. Henüz yeni doğan bebeklerde emmesi için bebeğin sık aralıklar ile anne sütünü emmesi gerekir. Bunun dışında sürekli olarak bebek emzirmek de anne sütünün kesilmesine engel olur.

Bebeklerin daha çok doyması ve gelişimlerinde herhangi bir sorun yaşanmaması için anne sütünü en az 24 aya kadar emmesi tavsiye edilmektedir. Bu arada diğer besin grupları ile de beslenmesine devam edilerek gelişimi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü