Anne Karnındaki Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?

Anne Karnındaki Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?

Anne karnındaki bebeklerde normal insan yaşamına benzer bir yaşam şekli ile anne karnında olması ortalama 7. aydan itibaren başlamaktadır. Doktorların gebelik vaktini tam olarak belirtemediklerinden haftalık olarak bebeğin gelişimi hakkında bilgi verirler.

Bebeklerin doğum sonrası 1 yaşına kadar uyku düzeninde olması doğum öncesinde de başlamaktadır. Bebeklerin ayrıca rem uykusuna geçebilmektedir. Bebeklerin hızlı göz hareketleri ve tepkileri anne karnında belirlenmektedir. Bebeğin bu dönemde uyuduğu da tespit edilmiştir.

Anne karnındaki bir bebeğin uyuduğu yüksek teknoloji ultrason cihazları ile takip edilir. Hızlı göz hareketleri uyuduğunu gösterdiği için anne karnında da uyuyabilmektedirler. Bilimsel olarak bakıldığında bebeklerin göz hareketlerinin takip edilerek uyuduğu sırada bu uykuya rem uykusu adı verilmektedir. Ayrıca bebeklerde non rem adı verilen uyku düzeni de bulunmaktadır. Anne karnındaki bu uyku düzeni bebeğin beyin gelişimi hakkında da bilgi verebilmektedir.

Bebeklerde Gece Gündüz Ayrımı 

Anne karnındaki bir bebek gece gündüz ayrımını yapamaz. Dolayısıyla doğumdan sonraki düzensiz uyku bebeğin bu döneme alışması için bir süre geçmesi gerekmektedir. Bununla beraber bebek büyümeye başladıkça zaman kavramını anlama başlar ve uyku düzeni oluşur.

Bebeğin gece gündüz kavramı oturmaya başladıkça uyku düzeni de oluşturarak ebeveynlerin rahat ettiği bir döneme girilmektedir. Gece gündüz kavramı oluşana kadar bebeklerde sık sık geceleri uyanma olacaktır.

Anne karnındaki dönemde de sürekli hareket halinde olması bebeğin zaman kavramının olmadığını gösterebilmektedir.

Anne Karnında Bebeğin Uyuduğu Nasıl Anlaşılır? 

Bebeğin doğum öncesinde anne karnındaki hareketleri bebek hakkında bilgi alınmasına yardımcı olur. Bebeğin henüz doğmadan önce anne karnında uyuyor olması hareketsiz geçirdiği dönemlerde anlaşılabilmektedir. Anne adayları bebeğin uzun süre karnında hareketsiz olmasından dolayı çok fazla korkuya kapılabilmektedirler. Fakat günün büyük bir bölümü bebeğin gelişimi için uyuyarak geçmektedir.

Rem uykusu sırasında bebeklerin rüya görmesi mümkün değildir. Dış hareketlere göre tepki verebilir fakat bilinçli bir eylem değildir. Uyku düzeninin oluşturulması için annenin de bu dönemde huzurlu olması oldukça etkilidir.

Henüz gebelik döneminde annenin alışkanlıklarının birçoğu doğum sonrası bebekte de görülmektedir. Bu nedenle gebelik boyunca annenin ruhsal hali bebek için çok önemlidir.

Anne Karnındaki Bebeğin Rahatı 

Kadınların gebelik boyunca oldukça sağlıklı bir şekilde zaman geçirmesi gerekmektedir. Anne adayının uyku saati ve beslenmesi bir bebeğin gelişiminde büyük rol oynar. Böylece bebek bu dönemde anne karnında bol bol uyuyarak beyin gelişimlerini tamamlaması gerekir.

Anne karnındaki bebek beslenmesi anne ile yapılmaktadır. Çoğu anne doğum sonrasında bebeğinin ne seveceği konusunda iç güdüsel olarak lezzetlerin ayrımında olmaktadır. Bu da annenin gebelik boyunca beslenmesi ile ilgilidir.

Bebeklerin anne karnında tüm hareketleri ve ruhsal değişimleri fark etmesi ve buna bağlı olarak hareket ettiği görülmektedir. Çok gürültü ortamlarda huzursuz olarak anne karnında hareket eden bebekler sakinlik olduğundan uyku haline geçebilmektedir.

Annenin gebelik boyunca sakin ve ruhsal olarak rahat bir dönem geçirmesi bebeğin de doğum sonrasında daha sakin olduğunu gösterebilmektedir. Araştırmalara göre anne karnındaki bebeğin dışarıdaki seslerin çoğunu doğum sonrasında anlayarak buna göre tepki verdiğini belirtilmektedir. Korna sesi, müzik sesi ya da annenin gün içerisinde karşılaştığı bir çok sesi bebeklerin doğum sonrasında tepki vererek tanıdıkları görülmüştür.

Bebeklerde doğum sonrasında babalarının seslerini diğer seslerden ayırt ettiği görülmüştür. Bunun  sebebi anne sürekli olarak babanın sesini duyduğundan bebeğin de bu sese tepki vermesi doğal olarak görülmektedir.

Bebekler anne karnında geçirdikleri zaman süresince annenin ruhsal ve fiziksel olarak rahat olmasıyla kendini güvende hissetmektedir. Doğum sonrasında da bebeğin birçok sesi ayırt ederek tepki vermesi de anne karnında başlar. Çok fazla kavga edilen bir ortamda annenin durması doğum sonrasında bebeğin bulunduğu alanda yüksek sesle konuşulduğunda tepki vermesine neden olmaktadır.

Bebekler anne karnında geçirdikleri süre boyunca dış dünyadaki tüm hareketleri ve sesleri algılamaktadır. Bu nedenle annenin bu dönemde sağlığına ve geçirdiği zaman dikkat etmesi tavsiye edilir. Uyku halinde iken bebeğin anne karnındaki tepkileri de yine yüksek teknolojik ultrasonlar ile belirlenebilmektedir. Bu sayede bebeğin hafta hafta gelişimi kolay bir şekilde takip edilerek anne ve babaya bilgi verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ten Renkleri Nelerdir Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü