Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu

Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu

Buna yol açan birtakım etkenler vardır. Fakat prematüre ve ikiz bebeklerde bu durum daha yaygındır. Diğer yandan ters duruş olarak adlandırılan başka bir pozisyon daha vardır. Bebeğin yine kafası yukarıda olur bacaklarda yukarı olur ve bağdaş kurup yukarı çekilmiş vaziyette olur.

Bu duruşlar bebeği de anneyi de tehlikeye sokabilir. Bebeğin göbek bağı sarkabilir. Ayrıca bebek tersken doğum kanalında ilerlerken göbek bağına yapılan baskı plasentadan bebeğe giden oksijeni azaltır. Bebeğin omurgasına da zarar verebilir. Tüm bu nedenler sezaryen doğuma da sebep olabilir.

Eğer bebek 36. haftaya gelmiş ve bu pozisyondaysa bebeği döndürmek için iki yöntem uygulanır popo kaldırma ve ses kullanma yöntemidir.

Popo kaldırma yöntemi, sırt üstü yere yatılarak ve dizleri kırıp ayaklar yere basacak şekilde durulur. Günde üç defa idrar torbası ve mide boşken yapılırsa çocuk bu pozisyonda kendini rahatsız hissedip dönebilir.

Ses kullanma yönteminde ise, mantık şu şekildedir; anne karnındaki bebekler seslere özellikle de tanıdığı seslere duyarlı ve tepkili olduğu için, bebeğin hareketli olduğu zamanlarda müzik aletini yaklaştırarak babanın da kafasını anne karnına dayaması ve onunla konuşması bebekte hareketlilik yaratacaktır. Ve bebek sesin geldiği öne dönmek isteyebilecektir. Belli aralıklarla yapılırsa bu yöntemle başarılı olan insanlar vardır.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Esim 20 haftalik ama bebek ters ve hareketsiz ne yapmamiz gerekir