Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması

Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters DurmasıBebeğin ters durması, anne karnında bebeğin kafası yukarıda popusu aşağıda olarak durması olarak adlandırılır. Bu duruma neden ters durma denildiğini merak ediyorsanız açıklayalım: Bebekler doğumdan önce anne karnında genellikle (yaklaşık %96 oranında) başları aşağıda dururlar. Bu geliş şekline Baş Geliş adı verilir. Doğum esnasında bebeğin kafası yukarda, poposu aşağıda olursa, buna Makat Geliş adı verilir.

Anne Karnında Bebek Neden Ters Döner?

Anne karnında bebekler sürekli hareket edebilir ve dönebilirler. Bebeğin içinde bulunduğu sıvı, hamileliğin erken dönemlerinde bebeğinize göre daha geniş yer tutar ve bebek bu sıvı içerisinde devam hareket edebilir.

Anne rahminin şekli, dar kısmı aşağıda olan bir armuta benzetilir. Doğuma yaklaşınca bebeklerin büyük çoğunluğu rahmin içinde en uygun pozisyon olarak baş aşağı pozisyonda kalırlar. Bebeklerin yaklaşık %96′sı baş aşağı pozisyonda doğarlar.

Anne Karnında Bebeğin Ters Durması Tehlikeli mi?

Anne karnındaki bebekler devamlı hareket halindedir. Gebeliğin ortalarında bebeğin ters durması önemli değildir. Çünkü bebek hareket etmeye devam edecektir. Hamileliğin 36-37. haftasından önceki dönemde bebeğinizin ters durduğunu öğrendiyseniz, çok fazla panik yapmanıza gerek yoktur.

Sporlu BağlantılarBebeklerin doğuma yaklaşırken alacağı son pozisyon önemlidir. 28. haftada bebeklerin %20-25′i ters dururlar. 32. haftada ise ters duran bebeklerin oranı %7-15 civarlarına kadar düşer. Doğuma bir kaç hafta kala ise ters duruş oranı %3-4 civarına düşer.

Bebeğin Ters Durması Durumunda Sezeryan Doğum Gerekli mi?

Hamileliğin 36.-37. haftasından sonra bebeğiniz ters duruyor ise, normal doğum tercih edilmez. Çünkü makat gelişte normal vaginal doğumun bir takım riskleri vardır. Bebeğin ters durması durumunda önerilen doğum şekli, sezeryan doğumdur.

Normal doğumun riskleri: Doğum sırasında bebeğin ölmesi ,oksjensiz kalması , bebeğin strese girmesi, kordon sarkması, doğum travması, arkadan gelen kafanın sıkışması…

Risklerine karşılık, yine de normal doğum şansınız vardır. Bunun için gebeliğin miadına ulaşması, annenin daha önce başka bir doğum yapmış olması, doğum eyleminin kendinden başlamış olması, hekimin makat geliş konusunda tecrübeli olması durumlarında , hekim tavsiyesiyle vajinal doğum denebilinir.

Detaylı bilgi için Dr. Alper Mumcu’nun sitesindeki konuyu okuyabilirsiniz: Bebeğin Ters Durması

 

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Meehaba 23 haftalik hamileyim bebek tees duruyo dedi doktor duzelirmi tesekurler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM