Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması

Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması

Bebeğin ters durması, anne karnında bebeğin kafası yukarıda popusu aşağıda olarak durması olarak adlandırılır. Bu duruma neden ters durma denildiğini merak ediyorsanız açıklayalım: Bebekler doğumdan önce anne karnında genellikle (yaklaşık %96 oranında) başları aşağıda dururlar. Bu geliş şekline Baş Geliş adı verilir. Doğum esnasında bebeğin kafası yukarda, poposu aşağıda olursa, buna Makat Geliş adı verilir.

Anne Karnında Bebek Neden Ters Döner?

Anne karnında bebekler sürekli hareket edebilir ve dönebilirler. Bebeğin içinde bulunduğu sıvı, hamileliğin erken dönemlerinde bebeğinize göre daha geniş yer tutar ve bebek bu sıvı içerisinde devam hareket edebilir.

Anne rahminin şekli, dar kısmı aşağıda olan bir armuta benzetilir. Doğuma yaklaşınca bebeklerin büyük çoğunluğu rahmin içinde en uygun pozisyon olarak baş aşağı pozisyonda kalırlar. Bebeklerin yaklaşık %96′sı baş aşağı pozisyonda doğarlar.

Anne Karnında Bebeğin Ters Durması Tehlikeli mi?

Anne karnındaki bebekler devamlı hareket halindedir. Gebeliğin ortalarında bebeğin ters durması önemli değildir. Çünkü bebek hareket etmeye devam edecektir. Hamileliğin 36-37. haftasından önceki dönemde bebeğinizin ters durduğunu öğrendiyseniz, çok fazla panik yapmanıza gerek yoktur.

Bebeklerin doğuma yaklaşırken alacağı son pozisyon önemlidir. 28. haftada bebeklerin %20-25′i ters dururlar. 32. haftada ise ters duran bebeklerin oranı %7-15 civarlarına kadar düşer. Doğuma bir kaç hafta kala ise ters duruş oranı %3-4 civarına düşer.

Bebeğin Ters Durması Durumunda Sezeryan Doğum Gerekli mi?

Hamileliğin 36.-37. haftasından sonra bebeğiniz ters duruyor ise, normal doğum tercih edilmez. Çünkü makat gelişte normal vaginal doğumun bir takım riskleri vardır. Bebeğin ters durması durumunda önerilen doğum şekli, sezeryan doğumdur.

Normal doğumun riskleri: Doğum sırasında bebeğin ölmesi ,oksjensiz kalması , bebeğin strese girmesi, kordon sarkması, doğum travması, arkadan gelen kafanın sıkışması…

Risklerine karşılık, yine de normal doğum şansınız vardır. Bunun için gebeliğin miadına ulaşması, annenin daha önce başka bir doğum yapmış olması, doğum eyleminin kendinden başlamış olması, hekimin makat geliş konusunda tecrübeli olması durumlarında , hekim tavsiyesiyle vajinal doğum denebilinir.

Detaylı bilgi için Dr. Alper Mumcu’nun sitesindeki konuyu okuyabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeği Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde emziren anne, emziren anne nasıl beslenmeli ve emziren annenin beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

 1. Meehaba 23 haftalik hamileyim bebek tees duruyo dedi doktor duzelirmi tesekurler

 2. metin akkaya

  S.a allah rizasi icin vicdanimi rahatlatin asagida bahsedecegim konu icin.benim 7 aylik 1130 gr bebegim canakkake 18 mart unv.tip fakultesi arastirma hastaneainde 29.09.2017 de saat 14:10 da erken dogum olarak dunyaya geldi.30.09.2017 saat 07:05 saatinde vefat etti.
  28.09.2017 tarihinde siddetli kasik agrilari ile hastaneye basvurduk o ssate kadar esimde miyom oldugu ve gelisim gosterdigi soylendi.aclik ve tokluk kan seker degerleri olculdu kan tahlilleri yapildi.cikan sonuclarda kan sekeri ve miyom takibi icin hastaneye yatisi yapildi.bebegimize yapilan rutin kontrollerin sonucunda nfs lerinde bebegimizin gelisiminde ve sagliginda ve annenin sagliginda bir sikinti olmadigi sagdece miyomun 8 cm civarinda buyudugu kontrollerin sonuxunda tarafimiza soylendi.miyomdan kaynaklanan agrilardan dolayi igne ve serum tedavisi yapildi.29.09.2017 tarihinde nts kontrolune alinan esim icin basta prof olmak uzere uc doktorun yaptigi kontroller sonucu esime netbilgi verilmeden ve tarafima birsey izah edilmeden apartopar esimi sezeryana aldilar.ve sonucda bir kizim oldu kizimi erken dogum cocugu olarak cocuk yogun bakim unitesine koydular ve oradaki doktorun tarafima saglik problemlerinin olmadigini suanlik sure gelen donemde herseyin bebege bagli oldugunu soyleyerek akcigerlerinde gelisme eksikligi oldugunu ve hava tupleri ile normale getirilecegini beyan etti. Gecenin ilerleyen saatleeinde tarafima telefon acilarak bebegimin sagliginin kotuye gittigi kilcal damar patlamasi ve akcigerlerinde sivi birikmesi oldugu ve bunun icin gerekli mudahalelerin yapilacagini fakat herseye hazirlikli olun diye beyanda bulunuldu.dogumu yaptiran doktorun beyanatida kilo sorunundan dolayi cok sikintili bir sezsryan oldugunu kilo(119 civari) ve sezertana alma sebebinin miyom oldugunu beyanatinda bulundu ve o gece kendisine serum takviyesi yapildi ve bana verdigi cvplarda sanki haplanmia gibi konusmalari vardi.ertesi gun sebebini sordugumda miyom riskinden ve cocugun makat pozisyonunda oldugundan dolayi gerceklesen bir ameliyat oldugunu soyledi ve kontrole cagirdi.
  Yaptigim arastirmalarda miyomun gebeligin ilk 10 haftasinda dusuk olma riskini arttirdigini ve bu donemden sonra doguma yakin sanci ve agrilar yaptigini dogum erken kanamasina yol actigini ve bebegin gelisiminde fazla risk yaratmasigini ve tedavi sureci ile yapmis oldugu agri ve acilarin ilac tedavisi ile gecirilebilecegini ogrendim.
  Doktoeun makat gelisi desigi sikinti ise ultrason yardimiyla 37. Haftada gorulebilecegi beyan esilmis ki bizim doktor bozuntusu 27. Haftada bunu nasil gordu.
  Rahim uzamasi acilmasi 4 cm civarinda dedi.
  Sonuc olarak riskli bir ameliyata doguma karar verwn profosor sagdece neden doktoru doguma soktu.
  Neye dayanarak tum kontrollerde sikinti yok iken acil sezeryan karari alindi.
  Cikan doktor cok riskliydi dedigi dogumdan sonra neden kendine gelmek icin serum tedavisine ihtiyac duydu.
  27.haftada ilerleyen miyoma neden erken dogum riski olsa bile dogumu geciktirici yatan hasta tedavisi uygulamadi.gibi bir dunya sorunun yanitini hic alamadim.ve cocugumun olum raporunda normal olum olarak beyanda bulunuldu.
  Sizden ricam bana yol gosterin eger yazdiklarimin karsiliginda yapilanlar ve saglikci gozuyle bakis acinizla bunlarin yaptigi bir hatamiydi ve ben hangi gerekli mercilere basvurmam gerekiyor sikayet icin ki baska ana babalarin ici yanmasin.yapilan hatalarin sonucu bunlar gibi kisiler cezasini ceksin.gerekli yardimlarinizi bekliyorum.
  Melegini kaybetmis bir baba