Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi Nasıldır?

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi Nasıldır?

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi Nasıldır?

Hafta Hafta Bebek Gelişimi 1. Hafta

Genelde gebeliğin başlangıcı olarak ilişki günü zannedilir ama gebeliğin başlangıcı son adet kanamasının ilk günü (SAT: Son Adet Tarihi) olarak kabul edilir. İlişkiden yaklaşık 14 gün öncesidir. İstatistiksel olarak gebeliğin başlaması kanamanın başladığı gün olarak alınır.

Gebeliğin süresini hesaplarken klasik 9 ay 10 gün ifadesinin yerine hafta hafta gelişimi öğrenmelisiniz. İnsanlarda gebelik süresi 280 gün yani 40 haftadır. Ay hesabı yaparken karışıklığa mahal verebilirsiniz. Buradan hafta hesabını tek tek öğrenebilirsiniz. Modent doğum bilimi artık hamileliği aylara bölmemektedir. Tıbbi genetik haftasını kullanmanız tavsiye edilir.

Bebek gelişiminde 1. hafta, yani kanamanın başladığı gün başlayan haftadır. Yumurtlama süresi ise 28 günde adet gören birisi için normalde 14. gündür. Yani gebeliğin ilk haftasında daha yumurta ortada yoktur. Adetin ilk gününden itibaren 10-18 .ci günler arasında yumurta karın boşluğuna atılır. Karın boşluğuna düşen yumurta tüpler tarafından yakalanır. Yumurta burda yaklaşık 12-24 saat döllenmeyi bekleyecektir. Döllenirse gebeliğin ilk aşaması başlamış olur, döllenmezse yumurta ölecektir ve devamında diğer adet kanaması oluşacaktır.

Bebeğin anne karnında geçirdiği süreyi 3 trimester döneminde inceleyebiliriz.

BİRİNCİ TRİMESTER (1-13. HAFTA): İlk üç aylık bu dönemde bebeğin organ gelişimi başlar ve tamamlanır. Bu süreyi anne adayının hamileliğe uyum sağlama süreci olarak adlandırabiliriz.

İKİNCİ TRİMESTER (14-26. HAFTA): İkinci üç aylık dönemde bebeğin  gelişimini hızla devam etmektedir. Hamilelik döneminin en rahat dönemidir.

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER (27-41. HAFTA): Üçüncü Trimester; yani hamileliğin son üç aylık bölümü, doğuma hazırlığın başladığı ve tamamlandığı dönemdir.

İsterseniz hafta hafta anne karnındaki bebek gelişimini aşağıdaki listeye tıklayarak takip edebilirsiniz.

Anne Günlüğü

62 YORUM

 1. bebek gelişimini ay ay mı yoksa hafta hafta mı takip etmek lazım?

 2. tabiki hafta hafta takip etmek gelişimini daha ayrıntılı olarak gözlemlemeye yardımcı olacaktır.

 3. 6.haftada sağ kasıkta ağrı olması ve pembemsi şekilde akıntı olması normalmidiir

 4. benım adetımde 6gunluk bır gecıkme oldu adet gunumu bır gun gectı ben hemn ıdrar testı yaptım ama negatıf cıktı sımdıde negatıf cıkar dıye korkuma test yapamıorum ve sol kasıgımda az hıssedılen bır agrı var ıdrarıma cok sık cıkıorum yarım st oluo 15dk oluo ama ıdrarımı tuttugum anda kasıklarımda sankı adet olucakmısım gıbı bır agrı acaba ben hamılemıyım ?tesekkur ederım

 5. evet hamile olabilirsin

 6. merhaba ben 34 yaşındayım daha önce boş gebelik yaşadım… şu anda günüm 2-3 gün geçti test yaptım ama sonuç olumsuz çıktı… belim ağrıyor kasıklarım ağrıyor ve inanılmaz başım dönüyor…. doktora sorduğumda birkaç gün daha bekle dedi…. acaba hamile olabilirmiyim…. (inşallah hayırlısıyla)

 7. herkese allah gonlundekini verir insallah ben 19 haftalik hamilayim bebegimin hareketlerini hissedemiyorum sizce normal mi arkadaslar

 8. kanda test bütün sorularınızın cevap anahtarıdır.

 9. adetime 10 gün var ama sağ kasığımda ve belimde gelir geçer yani çok siddetli olmayan ağrılar var sizce bu nedir bana cvp yazarmısnız

 10. Cilem hanim,ben kizima 19 haftalık hamile iken kasigimda kizimin hareketleri esnasinda yaptigi kabartiyi goruyordum,hatta esim bile hissedip gorebiliyordu.Cok ozel ve guzel bir duygu oldugu icin tadini cikarmaya bakin.Bu olayda ilk gebeliklerde az rastlanan bir durum ama zararsiz ve heyecan verici…

 11. dursun demişki

  bu internette neden ayrıntı bilgiye yer vermiyor ya.

 12. 13 haftalık hamileyim.2.çocuğum oluyor.bel ve kasık ağrılarım var normalmi arkadaşlar.

 13. 11. haftadan itibaren bel ağrılarının görülmesi normaldir. Ama ağrıların büyük çoğunluğu 5. ile 7. aylar arasında görülmektedirler.

 14. mehaba ben otuz haftalık hamıleyım kac aylık oluyo otuz hafta yardımcı olursanız sevınırım kafam cok karıstı

 15. zeynep 7,5 aylık

  her 7 gün 1 hafta bu yüzden 7,5 aylık oluyor doktor söylemedimi ama hesaplayınca öyle çıkıyor

 16. 10 günde cevap yazana kadar geçtiği için 31 hafta oldu 8. ayına 3_4 günün var 🙂

 17. benim 2 haftalık çocuğum var ama kaç ay oluyo anlamadım öncedende kafasına su doldu diye teşhis koydular ama allahıma bin şükür teşis yanlış çıktı ama çok sevindim allah kimsenin çocuğuna zarar vermesin…AMİN…hepinize iyi doğumlar tebrikler

 18. yoruma yanlış yazmışım 32 haftalık ama kaç ay oluyo bilmiyorum

 19. 4 haftalik

 20. 12 haftalık hamileyim bir kaç haftadır sürekli karnımda gaz sancısı gibi ağrılar oluyor geceleri hiç yatamıyorum var mı yardımcı olacak biri bana?

1 2 3 4