Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Hissedilir?

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Hissedilir?

Bir anne adayı için hoşuna en çok gidecek şeylerin başında bebeğin hareketlerini hissetmek gelir. Ultrasonda gidip bebeğinizin kalp atışlarını duymaktan ziyade, içinizde hareket ettiğini hissetmek, size farklı bir heyecan verecektir. Yeni bir yaşam yolculuğu için yola çıkan bebeğinizin hareketlenmesi, yaşadığına dair size en kuvvetli ipucu olacaktır. Sizlere anne karnında bebek hareketleri ne zaman başlar, ne ne zaman hissedilir? konusunu anne ve anne adaylarına detaylı şekilde açıklamak istiyoruz.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Bebek hareketleri anne karnında 7. haftaya ulaştığında başlamaktadır. Ancak bebeğiniz çok küçük olduğu için anne bu hareketleri hissetmez, ilerleyen haftalarda anne bebeğinin hareketlerini çok net şekilde hissedecektir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Her anne adayı, bebeğinin hareketlerini size farklı şekilde yorumlayabilir. Genelde kanat çırpması, seğirme, dirsek atma, karna vurulma gibi değişik biçimlerde tarifleri vardır. Ama halk arasında tekmelerin hissedilmesi olarak genellenmiştir.

Anne adayları, bebek hareketlerini en çok gece yarısı, sabahları ve yemeklerden sonra hissedebilirler. Açken, hareket halinde iken bebek hareketlerini hissedemeyebilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Duruşları 🙂

Bebek hareketleri Ne Zaman hissedilir?

Gebelikte bebek hareketleri 13 ve 16 haftalarda hissedileye başlar. İlk başlarda hareketleri seyrek ve hafif çarpma olarak hissedilir. Oluşan hislerin gaz mı yoksa bebek hareketimi olduğunu ilk kez anne olan kişiler anlamakta zorlanabilir. Belli bir süreden sonra anne artık vücudunda olan biten hareketleri tanır ve bebeğinin hareketlerini çok net bir şekilde anlar.
Her kadının hamilelik süreci farklıdır herkeste değişik sorunlar görülebilir, bu yüzden kendi yaşadığınız sorunları başka hamile annelerle karşılaştırmayın. İkinci hamileliklerini yaşayan anneler bebek hareketlerini daha erken hissedebilir. Eğer 24. haftaya kadar bebek hareketlerini hissedemezseniz doktorunuza görünün, bebeğinize ultrasayonla bakıp kalp atışlarını dinleyecektir.

20. ve 24. hafta arası bebek hareketleri :

Bebeğin aktivitesi zamanla ısrarlı bir şekilde artmaya başlar. Gündüz bebeğiniz hada hareketlidir akşamları ise tekme ve takla atışlarını hissedebiirsiniz.  Yakın zamanda hareketleri daha fazlaşacaktır.

Bebek 20. Hafta Görüntü

24. ve 28. hafta arası bebek hareketleri:

Bu hafta aralığında anne bebeğinin hıçkırıklarını kolayca hissedebilir. Bebeğin yeri geniş olduğu için anne bebeğinin taklalarını, dönmelerini çok rahat hissedebilir.

29.hafta bebek hareketleri:

29. haftada bebeğinizin kesin ve sert hareketlerini çok daha iyi hissedersiniz.

32. hafta bebek hareketleri:

Bu haftada anne artık bebeğinin büyüdüğünü hissedebilir. Bu yüzden bebek rahim içinde sıkışık kaldığı için hareketlerinde azalma olabilir. Anneler bebeklerini merak etiikleri için sakinleşip oturup onun hareketlerini kontrol etmeli. İki saat içerisinde 10 hareketten daha az hareketlenme olursa doktorlarına kontrol olmaya gitmelerinde fayda var.

36. hafta bebek hareketleri:

Bu hafta bebeğiniz kafa aşağı pozisyona geçecektir. Kıpır kıpır olan bebeğiniz artık daha az hareket ediyor olacaktır ve kol ve tekme vuruşları daha sert bazen kaburganıza kadar acı verici olacaktır.

36. ve 40. hafta bebek hareketleri:

Bebeğiniz günden güne dahada büyüyor. Koca bebeğiniz her iki kaburgalarınızın altından baskı yapmaya başlamıştır. Bebeğiniz parmak emmeyi öğrenmiş olmalıdır, anne bebeğinin başının tam olarak nerede olduğunu bilirse parmak emelerini ve bebeğin başını sağa sola dönmelerinide hisseder. Bebek annesinin pelvisine gelmiş ve yerleşmiştir. Artık hazır bir şekilde doğacağı zamanı beklemektedir.

Bebeğinizi Hareket Etmeye Teşvik Edecek Hızlı Yollar.

* Ayaklarınızı yukarıya kaldırıp yastık koyun ve gevşeyin. Anne hareketli olduğu zaman bebekler uyur ancak anne hareket etmeyi bırakıp durduğu zaman bebek uyanır ve hareket etmeye başlar.

* Soğuk bir şeyler için.

* Yüksek sesle müzik açın gürültüye nasıl tepki vereceğini kontrol edin.

Ne zaman ve hangi durumlarda doktora gitmek gerek.

Aşağıdaki durumlardan ebenizle yada doktorunuzla iletişime geçin.

* İki saatten fazla bebek hareketlerini hissetmezseniz.

* Her şeyi denemenize rağmen yüksek sese bile bebeğiniz tepki göstermiyorsa

* Anne bebeğinin hareketlerinde günden güne bir anormallik seziyorsa
mutlaka bir doktora gözükün.

Güncelleme 17.10.2017

Etiketler

Anne Günlüğü

232 YORUM

 1. ben hamileyim bebeyimi hisediyorum ama iki defa doktora gitim
  bebeyi utrasonda goremiyolar

 2. Sevgili Sibel, bebeğin ultrasonda görülebilmesi hakkındaki yazımız için tıklayın: Ultrasonda bebek ne zaman görülür?

 3. Ben 10 haftalık hamileyim.İki parmağımla gezinerek 8. haftalıkken bebeğimin kalp atışlarını hissetim.Sabah uyandığımda daha fazla hissediyorum.Allahım herkesi bebek sahibi yapsın.

 4. ben 14 haftalık hamileyim ve bu benim ilk gebeligim ve şuan hiç birşey hissetmiyorum genelde ilk gebeligi olanlar 5.ayda bebegi hissedebiliyorlarmış

 5. ben 12 haftalık hamıleyım bebeği hissedemedim bu ilk gebeliğim ondan diyolar

 6. bende 16 haftalık hamileym ve bu 3. Oluyo hiç hareket etmiyor korkuyorum

 7. ben 16 haftalık hamileyim sanırım karnımda bi kıpırdanma hissediyruum

 8. 19.4 GÜNLÜK HAMİLEYİM ARADA KARNIMDA SEĞİRMELER OLUYOR İLK HAMİLELİĞİM OLDUĞUNDAN BİRAZ TEDİRGİNİM ACABA BİR SORUNMU VAR TAM OLARAK NEZAMAN HİSSEDERİM HAREKETLERİNİ…

 9. Ben 6 haftalık hamileyim bu ilk gebeliğim haftaya kalp atışlarını dinleyebilmek için doktora gideceğiz çok mutluyum Allah herkese nasip etsin.Birde Admine bi sorum olacak bende hala bulantı ve ağrılar devam ediyo bu normalmi???

 10. bende 2 gün önce dr a gittim 6 7 haftalık ama kese yok dedi
  renkli doplere gönderdi ve keseyi gördük meğerse geç döllenme olmuş.. şimdide kesenin içinde bebeği görmeyi hayal ediyorum inşşalh

 11. bebeğin kalp atışları neden oluşmaz en büyük korkum bu şimdi de
  bide düşük riski..ialç kullanıyorum progestan zararı olur m bebeğe…?

 12. ben hamileyem 13 hafta bebeyemi hisedemiyorum ne zaman hisederimcok hycanlıyım

 13. ben 18 haftalık hamileyim kalp atışlarını hissediyorum çok mutluyum allah isteyen herkese nasip etsin

 14. ben 15 haftalık hamileyim ama hiç hareket hisedemiyorum ilk hamileligim korkuyorum kasıgımdada biraz< agrı var normalmi acaba

 15. Ben 11 haftalık hamileyim 3hamileliğim bebeğimin hareketlerimi hissetmiyorum bu normalmi bilmiyorum.

 16. benimde ilk hamileliğim 21 haftalıkım şuanda ve hareketlerini hergün hissediyorum o kadar güzel bişeyki içinizde bir canlı var ve kıpırdıyo rabbim isteyen herkeze nasip etsin inşallah

 17. slm ben 21 haftalık hamileyimbu ilk gebeliğim hergün hissediyorum bebeğimin hareketlerini o kadar güzel bi duygu ki rabbim isteyen herkeze nasip etsin inşallah hayırlısıyla kucamıza almayı nasip etsin hepimize

 18. ben 15. haftadayım ilk hamileliğim kıpırtılar var hissediyorum ama doktoruma sordum bunu o kıpırtıların hamilelikle dahada belirgenleşen damarlarının hareketleri dedi.18. hafta itibariyle ancak kıpırtıları hissedebileceğmi söyledi.

 19. aslıhan akkurt

  bende hamıleyım ıkıncı gebelıgım ama cok heyecenlıyım ılkı dusukle sonuclandı ALLAHIM hayırlıysa sen nasıp et 4 gun sonra kalp atıslarını gorecegızzzzz melegım benım bu anı yasamak ıcın cok bekledım

 20. duyarsın inşallah rabbim herkese yaşatsın benimde 3.bebeğim 2 aşılama yaptırdım ilki tuttu kalbi durdu 2. tutmadı 3 yıldır hiç birşey yapmıyordum dr a bile gitmedim çok geçince gittim 5 haftalık hamileydim şimdi 12.haftamdayım allahım herkesi sevindirsin

1 2 3 12