Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı? Anne ile kız ve erkek çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır? Anneler çocuklarına nasıl davranmalı?  Bu makalemizde annelerin kız ve erkek çocuklarla ilişkilerini ayrı ayrı anlatmaya çalışacağız.

Anne Kız İlişkisi Nasıl Olmalı?

Sanılanın aksine anne kız ilişkisi hiç de kolay değildir. Bu iki aynı cinsin yakın ilişkisi çatışma, taklit ve kabul edilmesi zor olan kıskançlığa kadar gidebilir. Özellikle yakın ilişkiler aile içi ilişkilerde çatışmaların olması son derece normaldir. Tarafların ya da aradaki ilişkinin kötü olduğunu çatışmaların olması belirlemez. Ancak sineye çekişmeleri çekerek ve yeni davranışlar anlayışa yönelik geliştirilmezse, daha zor süreçlere girilebilir. Süregelen bir çatışma ilişkilerde varsa, öncelikle hatayı yaratan tutum ve davranışların ne olduğunun belirlenmesi gerekir. konuşulmayan, üstü örtülü ve çözüme ulaşmayan sıkıntılar zamanla birikir ve daha büyük çatışmalara neden olabilir.

Sevginizi Kayıtsız Şartsız Gösterin
Bebeklik döneminden itibaren, ileriki yaşlarda oluşabilecek fırtınalara dayanıklı olabilmesi için yakın ve sıcak bir ilişki kurmak, en çok da kız çocukları için önemlidir. Şefkatle bebeklik döneminde bebeği sık sık kucaklama, sallamak ve şarkı söylemek ona olan sevginizi çocuğun içselleştirmesi için şarttır. Bebeğin koşulsuz şartsız sevgiyi, düzen ve disiplinden önce tanıması ve yaşaması öncelikli olmalıdır.

Özellikle de kız çocuklar 2-5 yaş arası, cinsel kimliklerinin geliştiği dönemde sıkça annelerinin etrafında dolanırlar. Anneye yardım etmek isterler ve onun yaptıklarını taklit ederler. Kesinlikle bu dönemin kıymeti bilinmelidir. Çünkü çocuklar ilkokul yıllarında dış dünyaya daha çok dönerek, ebeveynlerinden yavaş yavaş uzaklaşırlar. Nasıl kız-kadın olunacağını, annelerini gözlemleyerek 2-5 yaş arasında öğrenirler. Anneler bu dönemde kızlarının kendilerine yardım etmelerini desteklemelidir.

Anne-Oğul İlişkisi Nasıl Olmalı?
Çoğu kadın yıllar boyu annesinin eşinden ve kayınvalidesinden yakınmalarını dinlemiş, dinlemekle kalmayıp hatta gözlemlemiştir. Kendisi de daha sonra evlenip çoluk çocuğa karışınca, bu yakınmalar çoğu kez daha doğrusu erkek egemen kültürün öğrettikleri, ilkellikleri, dayatmaları kendi hayatlarımızda da gerçek olmuştur. Yani kocamız ve kayınvalidemizin çoğumuz kadını ezen, kadını ikinci cins gören davranışlarına maruz kalmaktayız. İşte bu kısır döngüyü kırmak sadece sizin elinizde.anne-cocuk-iliskisi

Öncelikle gelin erkek ve kız çocuklarını insan olarak yetiştirelim, sen kızdan üstünsün anlayışını erkek çocuklara yerleştirmeyelim.

Kız çocukları ve anneler arasında aynı cinsten oldukları için daha yakın ve paylaşımcı bir iletişim kurmak daha kolaydır. Ancak zaman zaman anneleri duygusal, fiziksel ve psikolojik olarak da çok farklı olan erkek çocuklar anneleri zorlayabilir.

Erkek çocuklarına en baştan itibaren verilmeyen bazı sorumluluklar, aslında onların hem sosyal gelişimi hem de yardımlaşma ruhu için bir dezavantajdır. Çoğunlukla ev işleri konusunda sorumluluk verilmeyen çocuklar, ileride bu işlerden kadınların sorumlu olduğu kararlılığında olacaktır. Oysa ki hem hayatlarında kendilerine yetebilen hem de gelecekte eşi ve ailesiyle sağlıklı bir model olabilmesi için ev işlerinde erkek çocuklarında üzerine düşeni yapmalarına fırsat verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan İyi Çocuk Nasıl Yetiştirilir? Anne Babalara Tavsiyeler başlıklı makalemizde Anne Babalara Tavsiyeler, Çocuk Yetiştirmenin Kuralları ve İyi Çocuk Nasıl Yetiştirilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü