Anne, Bebek ve Bakıcı İlişkisi

Anne, Bebek ve Bakıcı İlişkisi

Hem bu şekilde, bütün gün çocuğunuzu görmediğinizden onunla geçirdiğiniz vakit daha da değer kazanıyor. Bu nedenle yoğun bir iş gününden sonra, çocuğunuzla geçirecek zaman ayarlayın ve sadece çocuğunuzla ilgilenerek vakit geçirin. Mesela birlikte yemek hazırlamak, oyun oynamak gibi.

Bunları yapacak kadar vaktiniz yoksa en azından çocuğunuza yatmadan önce masal okuyun. Bu şekilde hem özlem gidermiş hem de iletişiminizi kuvvetlendirmiş olursunuz.

Bu arada bakıcının, psikolojik ve vücut sağlığı açısından uygun olduğundan emin olun. Psikolojik durumu için gerekirse bu konuda çalışan, kişilik testleri uygulayan ve çocuk bakıcılarıyla görüşme yapan bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca bakıcıdan çocuğunuzu bulaşıcı hastalıklardan korumak adına hepatit taraması, boğaz kültürü ve verem için PPD testi de isteyebilirsiniz.

Çalışan kadınların çoğunluğunun sorunlarından biri işyeri ve evdeki işler arasında sıkışıp kalmaktır. Eğer kariyerinizle vedalaşmak istemiyorsanız, evinizde hem temizliğe hem de çocuğa bakabilecek güvenilir bir kadın alın.

Bunun en iyi yolu da çevrenize danışıp, emin olduğunuz insanlara sormaktır. Ayrıca evinizdeki temizlik aletlerinin pratik ve güvenli olmasına özen gösterin. Böylece hem çocuğunuzun güvenliği sağlanır hem de yardımcı kadın zorlanmaz, çocuğunuza daha çok zaman ayırır.

Bir önceki yazımız olan Süper Anne Sendromu başlıklı makalemizde anne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü