Anne Bebek Kan Uyuşmazlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Anne Bebek Kan Uyuşmazlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğan bebeklerin bazıların da karşılaşılabilecek bir rahatsızlık olan kan uyuşmazlığı toplumda yer edinmiş tabuların aksine eşler arasında değil anne ile bebek arasında yaşanan kan uyuşmazlığıdır. Peki, anne bebek kan uyuşmazlığı neden olur? Akıllara gelen esas soru da aslında tam anlamı ile bu olmalıdır. Bilindiği üzere bebekler oluşumları sırasında hem genetik yapılarında hem de kan yapılarında hem anneden hem babadan %50 oranları ile kromozom ve genetik alır. Bu sebeple de annesi ile bebek arasında özellikle kan ile ilgili bağlarda aynı durumların tespit edilmeme olasılığı vardır. Ayrıca kan uyuşmazlığı durumu karşımıza iki seçenek ile çıkabilmektedir birincisi kan grubu olarak uyuşmama ikincisi ise RH grubu olarak uyuşmamadır. Kan grubunu belirleyenler kan hücrelerinin içerisinde yer alan protein hücreleridir ayrıca bu hücrelerin yetersiz olması durumunda RH değerleri negatif olarak gözlemlenir. Yani bebeğin oluşumundaki ilk 2 aydan sonra tam olarak oturur.

 

Her iki uyuşmazlık durumuna yakından bakılırsa bebeklerin oluşumları sırasında aldıkları genleri seçerek değil anne ve babalarından rastgele aldıkları bilinmektedir. Bu sebeple de kardeşler arasında bile kan grubu farklılıkları gözlemlenebilir, anne bebek kan uyuşmazlığı aslında temelinde annenin RH faktörünün negatif bebeğin RH faktörünün değeri ise pozitif olması durumlarında daha fazla sakınca yaratabilmektedir. En bilinen ve ilk belirtilerinden birisi kan uyuşmazlığına bağlı olarak görülen yeni doğan sarılığıdır ki müdahale edilmemesi durumlarında kalıcı sakatlık ya da bebeğin hayatını kaybetmesi gibi durumlar bile söz konusu olabilir.

 

Anne bebek kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir diye sorarsak da doğum öncesi yapılan çeşitli test ve tedaviler ile engel olabilme durumları söz konusudur. Özelikle anne adaylarının RH negatif değeri varsa gebelik öncesinde ve gebelik sırasında RH antikorlarının sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir ve her ihtimale karşı da gebeliğin 28. Haftasında anti-D yani kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak hem anne hem de bebek bu durumdan korunudur. Ancak doğum gerçekleştikten sonra yine de bebekten kordon kanı alınarak bebeğin kan grubu ve RH antikorları ölçümleri yapılmalıdır. Değerlerin yüksek olması durumunda ise bebeğe ilk 72 saat içerisinde tekrar Anti- D iğnesi yapılması gerekir. Doğum öncesinde değerlerin yükselmesi ve emin olunması adına amniosentez yöntemleri ile bebek için gerekli testler yapılarak uygun seviyede anti-D iğneleri veya diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir.

 

Anne baba kaynaklı kan uyuşmazlıkları genel olarak kan grubu durumlarında rastlanılır ancak RH antikor uyuşmazlık durumlarından daha az sakınca teşkil eder ve çok nadir durumlarda bebeğin kanının değişmesi gerekebilir. Bu sebeple de eşler arası kan uyuşmazlığı sebebi ile bebek sahibi olmaktan çekinen çiftler için korkulacak bir durum olmadığını ve tedavisinin de mümkün olduğunun bilinmesi gereklidir. Gebelik öncesi anne bebek kan uyuşmazlığı durumlarına hazırlıklı olunmalı ve gereken tedavi sürecinde hekiminizin yönlendirmeleri ile adımlar eksiksiz takip edilmelidir. Aksi halde özellikle ilk gebeliklerde düşük, erken doğuma bağlı ölümler ya da ölüm doğum gibi hiçbir anne baba adayının yaşamamasını istediğimiz durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca kan uyuşmalığı ile dünyaya gelen bebeklerde kalıcı kansızlık, sarılık veya sakatlık gibi durumların yaşanması da istenilmeyen durumlar arasındadır. RH antikor değerleri negatif olan her anne adayının izlemesi gereken yol ve yöntemler doktoru ile birlikte yapılan gerekli testler ile müdahale edilen iğneler sayesinde hem annenin hem de bebeğin hayatını etkiler.

 

Gerek eşler arası kan uyuşmazlığı durumunda gerekse de anne bebek kan uyuşmazlığını yaratabilecek anne adayının RH negatif olması durumunda bilinçli olarak ilerlemekte ve gebelik sürecini yaşamakta fayda vardır. Başınıza gelebileceklerin farkında olarak kendinizi psikolojik hazırlamanız yaşayacağınız fiziksel olarak zorlu süreci atlatmanızda sizlere oldukça yarar sağlar. Her gebelikte farklı şekilde rahatsızlık ya da sorun yaşayabilme ihtimalleri vardır ancak bu gibi durumlarda risk oranınız daha da yüksek olduğundan doktor kontrollerinizi bile aylık bazından 15 günlük olarak bile ve hatta haftalık olarak bile takip edilmesi gerekebilir. Her anne baba adayının en birinci dileği sağlıklı bir şekilde evlatlarına kavuşabilmektir bu bazen çeşitli etkiler mümkün olamasa da sebep olan faktörlerin bilinerek önlem alınması gereklidir.

 

 

 

Etiketler

kalemsilgi