Anne Baba Kavgası Çocuğu Nasıl Etkiler?

Anne Baba Kavgası Çocuğu Nasıl Etkiler?

Evdeki kavganın çocuğa etkisi nedir? Anne Baba Kavgası Çocuğu Nasıl Etkiler? Kavganın çocuk üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir?

Yalnızca çifti değil, ev içerisinde yaşanan stres ve gerginlikler çocukları da etkisi altına alır. Çocuklarda, anne babaların anlaşmazlıkları ve tartışmaları bazı davranışsal bozuklukları doğurabiliyor. Eşlerin tartışması nedeniyle çocuklarda özgüven eksikliği, alt ıslatma, kaygı bozukluğu ve davranış bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Anne Baba Anlaşmazlığının Çocuklara Zararı
Aynı evde yaşayan çocukları da anne baba arasında yaşanan tartışmalar yakından etkiler. Uyku düzenin, özellikle yüksek sesli tartışmalardan dolayı bozulması, yalnız uyuyamama, kâbus görme, baş ağrısı, içe kapanma, anne babayı bir gölge gibi takip etme, ebeveynlerin sürekli yanında olmak isteme ve karın ağrısı gibi problemler ortaya çıkabiliyor.
Çocuklarda, çiftin kavgaları anne babalarının ayrılacağı yönünde korkuların oluşmasına yol açmaktadır. Şiddet uygulama boyutuna kadar kavgaların gelmesi, daha da çocuğun psikolojisini derinden etkiler. Anne ya da babanın fiziksel şiddete varan tartışmalarda öleceği, onlarsız kalacağı korkusu yerleşir.
Eğer sürekli çiftler tartışma içindeyse ve buna süreklilik kazandırmışlarsa bu durum çocuklarda psikolojik sorunları ortaya çıkarabilir. İhtiyaçlarından temel olanlar karşılandığı düşüncesine girerek ebeveynler çocuklarını ihmal etmeye başlar. Artan tahammülsüzlük sonucunda kimi anne baba çocuğuna fiziksel şiddet uygulayabilir ve kendini bundan dolayı suçlu hissederek ağlayabilir.

Çocuklarda Kavgaların Neden Olduğu Psikolojik Sorunlar
– Kavgaların nedenlerini çocuklar anlayacak olgunlukta ve yaşta olmadıkları için şaşkın kalabilir ve gelecek için kaygı duyabilirler.anne baba kavgası
– Anlaşmazlıkları bebekler anlamasa da ev içerisinde olan stresi sezer, onlarda da yaşadıkları huzursuzluk uykuya dalamama, ağlama gibi belirtilerle ortaya çıkar.
– Evdeki şiddetli kavgaları çocuklar unutmuş gibi görünse de bu sorunları bilinç dışında bastırmış olabilirler. İlerleyen yıllarda bu da başka psikolojik sorunların tetiklenmesini sağlayabilir.
– Anne babalarının evde kavgalarına şahit olan çocuklar karşı cinse karşı güvensizlik ve uzun süre evli kalma konusunda şüphecilik yaşayabilirler.
– Kimi çocuklar da evden ve okuldan kaçma, öfke, karamsarlık, sorumsuzluk ve kötü alışkanlıklarla tanışma gibi durumlar yaşayabilir.
– Anne babadan çocuklar iletişimi öğrenir. Çocuklarda iletişim sorunlarının başlamasına bu iki güvendiği kişinin anlaşamadığını görmek yol açabilir. Çocuğun zihninde en güvendiği iki kişinin anlaşamaması insanlarla anlaşmanın zor olduğu düşüncesini ortaya çıkarabilir. Dış dünyaya karşı çocuklarda güvensizlik ortaya çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Korku: Çocuklar Nelerden Korkar? başlıklı makalemizde çocuklarda korkuyu yenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü