Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani bebek ölümleri insidansı özellikle kış aylarında artmaktadır. Ani bebek ölümü sendromuyla ilişkili anneye, yeni doğan dönemine ve doğum sonrasına ait faktörler;

1. Anneyle ilgili: gebelikte sigara içilmesi, 20yaşın altında olması, doğum öncesi bakımın yetersizliği, yasadışı ilaç kullanımı, düşük sosyoekonomik düzey.

2. Yeni Doğan Dönemiyle İlgili: Sigara dumanıyla pasif karşılaşma, anne karnında gelişme geriliği, prematüre doğum, düşük doğum.

3. Doğum Sonrası Nedenler: Yüzüstü uyuma, yatak paylaşma, doğum sonrası kilo alımının az olması

Yapılan araştırmalara göre anne adayının gebelik boyunca içtiği sigaranın ani ölüm sendromu için çok riskli bir durumdur.

Doğum sonrasında değiştirilebilen en önemli risk faktörü yüzüstü uyumaktır. Değişik çalışmalarda 1.7’den 12.9’a değişen oranlar bildirilmiştir. Ani bebek ölümü sendromunu önlemek için yapılabilecekler şunlardır:

Bebekleri yatırırken yüzüstü pozisyonu vermemek, sırtüstü pozisyonun tercih edilmesi. Bebeklerin kanepe veya yumuşak yataklarda yatırılmaması, bebeğin yatağı yumuşak olmayacağından tehlikeli olabilir onunla aynı yatağı paylaşmamalı, vücut ısısını arttırmamalıyız.

Ani bebek ölümü sendromu daha önce sağlıklı olduğu sanılan bir bebekte herhangi bir uyarıcı olmadan ortaya çıktığı için ailelerin sıkıntısı büyüktür ve psikolojik destek almalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü