Anaokulu Dönemi Beslenme ve Uyku Düzeni

 

Çocuk yetiştirmede kültür olarak uyku ve beslenme konusunda hassas bir toplumuzdur. Özellikle anneler ülkemizde bol bol çocuklarının yemesini ve bolca da uyumasını beklerler. Her dönem çocukların ise beslenmeyle ilgili farklı bir kapasitesi bulunur. Çocukların, anaokulu döneminde porsiyonları, yetişkinlerle kıyaslanamayacak kadar küçüktür. Yiyebilecekleri kadar çocuklara yemek vermek sağlıklı bir çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bununla beraber, beslenme konusunda çocuklar yapısal olarak da farklılık gösterir; bazı çocuklar çok yerken bazıları az yemektedir.

Çocuklarının beslenmesi ile ilgili anne babaların en çok şikayet ettikleri konular; yemek seçme, kendi başına yememe ya da yemek yerken masa başında oturmamaktır. Çocukların anaokuluna başlamasıyla beslenme konusunda anne babalar kaygılanır. Okulda, evde yaşanan sıkıntıların devam edebileceğinden ve çocuklarının bu nedenle sağlıklı beslenemeyeceklerinden çekinirler.

Bu kaygı konusunda aslında haklılar fakat anaokulunda yapılan her faaliyet gibi beslenme de belli bir düzen içinde olur. Sağlıklı yaşamı okulun düzeni, çocuk gelişimini de sağlıklı yaşam getirmektedir. Okuldaki düzeni ve sosyal kuralları çocuklar çok hızlı bir biçimde algılayıp adapte olur. Beslenme düzeninin oluşmasını da okula adaptasyon sağlar. öğretmenler başta olmak üzere yemek konusunda çocuklara yardımcı olsa da çocuklar zamanla anaokulunda kendilerinden beklenen davranışları yerine getirmeye başlar; yemek seçmeme, kendi başına yemek yeme ve masadan yemek boyunca kalkmama vb.

Anne babaları bu gelişmeler şaşırtır. Çocukların okuldaki beslenme davranışları ile evdeki beslenme alışkanlıkları arasında bu fark, doğal olarak şaşırtıcıdır. Arada tek neden farkı oluşturur; anaokulundaki düzen ve kurallar. Okulda sosyal kuralların işlenmesi, kurallara çocukların uyması ile çocukların okula göre evde rahat ve esnek olmaları beklenen çocuk davranışlarıdır.

Anaokullarında öğrendikleri her şeyi çocuklar eve transfer eder. Oyunlar, kitap çalışmaları, sanat etkinlikleri, şarkılar vb. beslenme alışkanlıkları da bunlardan biridir. Evdeki beslenme alışkanlığı da zamanla okuldaki gibi düzenli olacaktır. Temel faktör burada zamandır.

Anaokullarında üç öğün yemekten beslenme oluşur. Bunlar sabah, öğlen ve ikindidir.

Kuşluk diyebileceğimiz atıştırmalar da bu üç öğün yemek dışında öğün aralarında yapılır.

3,5 saat aralıklarla öğünler yapılır.

Kendi bünyelerinde anaokullarında yemek yapılır ve günübirlik çıkar.

Aylık beslenme programları çocuk diyetisyenleri tarafından hazırlanır ve a’dan z’ye her türlü besini içerir. Beyaz et ve kırmızı et, her türlü meyve ve sebze vb.

Okula alışabilmeleri için anaokuluna yeni başlayan çocuklarımıza adaptasyon dönemi uygulanır. Çocukların adaptasyon döneminde anne ve babalarından huzurlu ve rahat bir şekilde ayrılmaları ve okulda mutlu zaman geçirmeleri amaçlanır. Okula yeni başlayan çocuklar için beslenme ve uyku düzeni uygulanmaz. Çocuklar için beslenme ve uyku hassas konular olduğu için ancak adaptasyon döneminde çocukların uyku ihtiyacı her yaşta farklılık gösterir.

İki yaşla dört yaş çocuğu arasında uyku farkı vardır. Çocukların yaşlarının ilerlemesi ile ‘çocuklar uyuyarak büyür’ sözü ortadan kalkar. 4 yaştan sonra çocuklar için uyumaktan çok, gün içerisinde aktif olmak hem öğrenme süreçlerinin hem de sağlık gelişimleri açısından daha faydalıdır. Hem bilişsel süreçlerini günü yaşayan çocuk aktif tutar hem de fiziksel olarak güçlenir.

Çocukların hayatlarında anaokuluna başlama ile birçok yenilik olur. Sabahları erken kalkma, sabit bir saatte uykusunu uyuma, gece belli bir saatte uyku alışkanlığını getirir.

Genel olarak anaokullarında iki dört yaş arasında çocukların tümü öğlen uykusuna yatırılır fakat çocukların bazıları üç, üç buçuk yaş arasında olmalarına rağmen okulda ailelerin isteğiyle öğlen uykusuna yatırılmazlar. İki dört yaş arasındaki bazı çocuklar da bunun yanı sıra az uyutulur. Çocukların temel yapısı bu istisna durumların oluşmasının nedenidir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Günümüzün Çocukları Geleceğin Ebeveynleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü