Amniyosentez Yöntemi Nedir Riskleri Nelerdir?

Amniyosentez Yöntemi Nedir Riskleri Nelerdir?

Bir kadın gebeliğini öğrendiği zamandan itibaren bebeğinin ve kendi sağlığının korunması için birçok seçeneği gözden geçirmektedir. Riskli gebelikler sonrasında olan düşüklerden dolayı yeni gebeliğinde de farklı duygular içerisinde olabilmektedir. Özellikle 35 yaş sonrası gebeliklerde ya da genetik bir faktöre bağlı olarak doktorun yönlendirmesi ile beraber anne ve bebeğe bebek anne karnında iken çeşitli testler uygulanabilmektedir.

Aminiyosentez yöntemi ise anne karnından ince ve uzun bir iğnenin yardımcı ile amniyon sıvısının alınması işlemidir. Riskli gebeliklerde 16. Ya da 22. Hafta arasında olan gebeliklerde yapılan bu test bebeğin bırakmış olduğu canlı hücrelerine uygulanmaktadır. Bu yöntemin tecrübeli doktorlar tarafından yapılması anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ağrılı bir işlem olduğu için de yine tecrübeli bir doktor tarafından yapılması tavsiye edilir. Risk faktörlerinin azalması ile uygulanan amniyosentez bebeğin sağlığının da korunmasına yardımcı olur.

Amniyosentez Kimlere Yapılır? 

Öncelikle her gebeliğin kendine özel bir dönemi bulunmaktadır. Bu dönemde annenin çok hassas olması ve bebeğini kaybetme korkusu ile yaşaması anne adayının çok fazla stresli bir dönem geçirmesine sebep olmaktadır.

35 yaşını aşmış olan kadınlarında gebeliklerinde amniyosentez yöntemi uygulanabilmektedir. Anne karnından alınan bebeğe ait canlı hücreler kromozomlarına ayrılarak bebeğin genel sağlığı ile ilgili bilgi alınmasına yardımcı olur.

Anne adayının çok genç yaşta olmasına rağmen gebeliğinde down sendromu şüphesi olan gebeliklerde de bu yöntem uygulanmaktadır. Özellikle down sendromunun genetik bir hastalık olup olmadığı konusunda ön taramalar yapılmaktadır. Ailede down sendromu olan herhangi bir gene sahip bir birey varsa amniyosentez yöntemi mutlaka uygulanmaktadır.

Kromozomların sağlıklı olup olmadığı konusunda şüphesi olan gebeliklerde de aynı yöntem uygulanabilmektedir. Henüz gebelik yeni iken bu durumda bebeğin yaşamı hakkında kaarar vermek ebeveyn adaylarına düşmektedir.

Kan hastalıkları olan kişilerde bebeğe hastalıkların geçip geçmediği konusunda bilgi alınması için gebeliklerde amniyosentez yöntemi uygulanabilmektedir. Özellikle hemofili ve AİDS gibi hastalıkların kan yolu ile bebekte de var olması genel sağlığı açısından oldukça risk durumu meydana getirmektedir.

En sık karşılaşılan ve anne babanın kan uyuşmazlığından dolayı meydana gelen durumlarda da amniyosentez yöntemi uygulanır. Böylece bebeğin doğmada önceki kromozom yapısı ve genel sağlık yapısı hakkında bilgi alınmış olur.

Amniyosentez Riskleri 

Amniyosentez gibi yöntemlerin öncelikle tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü çok az bir ihtimal bile olsa amniyosentez yönteminde bebeği kaybetme riski bulunmaktadır.

Bebeğin kromozomlarındaki herhangi bir durumun amniyosentez yöntemi ile anne karnından alınan sıvıda bebeğe ait canlı hücreler doğacak bebek haakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Fakat unutulmaması gereken en önemli konu alanında uzman ve daha öncesinde amniyosentez tecrübesi olan hekim tarafımdan yapılması gerekir.

Amniyosentez yöntemi sırasında olabilecek risklerden biri anne karnından içeriye sokulan iğneden dolayı fetüsün zarar görmesidir. Bu nedenle temiz ve dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir. Fetüsün zarar görmesi ya da iğneden kaynaklı enfeksiyon kapması bebeğin hayatını riske atmaktadır.

Düşük bu yöntemde her zaman risk olan faktörlerdendir. Gebe olan anne adayının bebeğini kaybetme riski normal süreçte de olmasına rağmen bu yöntem düşüğü tetikleyebilmektedir. Bununla beraber erken doğum meydana gelebilmektedir.

Doğumun başlaması bebeğin içinde bulunduğu kesenin patlaması ile gerçekleşmektedir. Suyun gelmesi amniyosentez yönteminde karşılaşılan bir durumdur. Risklerinden biri olduğu için bebeği kaybetme oranı oldukça fazladır.

Amniyosentezden dolayı sıvı kaçağı birkaç gün sürebilmektedir. Bu süreçte doktor kontrolünün oldukça büyük rolü bulunmaktadır.

Amniyonsentez yönteminde nadirde olsa kan uyuşmazlığı iğnesi vurulabilmektedir. Eşler arasın kan uyuşmazlığından dolayı uygulama sonrasında 72 saat içerisinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılabilmektedir.

Doğumun sağlıklı bir şekilde olması ve bebeğin genel ağlığının sağlıklı olmasını gözlemlemek için uygulanan bu yöntemin her zaman düşük riskinin olduğu unutulmamalıdır. Anne ve baba adaylarının genel olarak bu yöntemi çok fazla tercih etmediği bilinmektedir. Buna bağlı olarak birçok bebeğin gelişiminde olan sorunların çok sonra tespiti bebeğinde sağlıksız dünyaya gelmesine neden olmaktadır.

Genetik faktörler dikkate alınarak amniyosentezin uygulanması anne ve bebeğin genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu sayede bebek doğmadan önce gerekli sağlık kontrollerinin yapılması fırsatı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü