Altının Islatma Tedavisi: Altını Islatan Çocuğa Ne Yapmalı?

Altının Islatma Tedavisi: Altını Islatan Çocuğa Ne Yapmalı?

Sizlere altını ıslatmanın nedenlerinden bahsetmiştik. ( Bkz: Çocuğun altını ıslatmasının nedenleri ). Bu yazımızda da altını ıslatan çocuğa karşı yapılması gerekenleri anlatacağız.

Altını Islatan Çocuğa Ne yapılmalı ve çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

· İlk olarak her zamanki gibi sabırlı ve sakin olmakta fayda vardır.

· Daha sonra bu durumun nedeni araştırılmalı ve durumun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu bulunmalı ona göre hareket edilmelidir.

· Sorunun böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını doktora giderek anlamalısınız. Eğer sorun öyleyse yapılacak muayeneler sonucu belli bir zaman sonra düzelecektir.

· Çocuğunuzla karşılıklı konuşun. Bu durum sizin kadar çocuğunuz için de can sıkıcı bir durumdur. Çocuğunuzla iş birliği yapmalısınız. Çünkü bu sorunu beraber aşacaksınız.

· Kesinlikle çocuğunuzda olan bu davranışı küçümseyerek alay etmeyin çocukla. Altını ıslatan çocuğa kızmak ya da onu suçlamak oldukça yanlıştır. Ona sert davranmayın ve diğer yaşıtlarıyla karşılaştırma yapmayın. Unutmayın ki her çocuk farklıdır.

· Çocukla iletişim kurmak, güzel ilişkiler kurmak ona güven verir. Bu sorunu aşacağına inanır.

· Çocuğunuzu gece 2–3 saatte bir uykudan kaldırıp tuvalete çıkarmalısınız. Ancak gece tuvalete götürmeden önce iyice uyanmasını sağlamalısınız. ( Bkz: Çocuğumun tuvalet eğitimi)

· Çocuğun kuru kalktığı günler onu ödüllendirmek başarıya ulaştırır. Her zaman ceza vermekten kaçının.

· Çocuğu mümkün olduğu kadar şiddetten, aile içi çatışmalardan ve tartışmalardan uzak tutmakta fayda vardır.

· Her zaman için sevgi ve sabır her şeyin ilacıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk ve Disiplin: Çocuklarda Disiplin Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde 9 aylık bebek nasıl egitilir, Çocuk Gelişimi ve çocuk nasıl eğitilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

5 YORUM

  1. BEN 10 YASINDAYIM HALA ALTIMA EDİYORUM AİLEM BANA ÇOK KIZIYOR NEYAPACAĞIMI BİLMİYORUM GENÇ KIZ OLUYORUM HALA ALTIMA İŞİYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLUNUZ

  2. Merhaba ben 13 yaşındayım ve altıma kaçırıyorum. Nuran Teyzem beni bir tedavi doktoruna götürüyor. Doktorumn ismi: Halil Akçaray. Doktorum altını ıslatıyor ise bir sorunu var, hem de ıslatmak onun elinde değil diyor. elinde olsa hiç altına kaçırır mı diyor

  3. 22 aylık bir kız annesiyim forumları araştırırken burayı buldum ve yukarıdaki iki yorumu okumak içimi burktu. Daha sabırlı olmak lazım galiba.

  4. benim 9 yasinda kizim 10 yasinda oğlum var ikiside hem gece hem gündüz altini islatiyorlar götürmediğim doktor ve pisikolog kalmadi .ama hic bir care bulamadım daha ne kadar sabredeceğim ben yukarıdaki iki çocuğumuzun yazdık lari benim de içimi burktu umarim her sey gönlünüzce olur

  5. ben 13 yaşındayım hala altıma tiş yapıyorum bunun bir dermanı yokmu
    ?