Akademik Olarak Okulda Zorlanan Çocuğunuzla İlgili Sormanız Gereken Sorular

 

Çocuğunuz derslerinde zorlanıyorsa onu anlamak, neden zorlandığını çözmek zor olabilir fakat aşağıda vereceğimiz sorularla başlangıcı iyi yapabilirsiniz. Ders çalışmaktan çocuğunuz zorlandığı için kaçındığında, performansı düştüğünde ne yapacağınızı bilemeyebilir, çaresiz hissedebilirsiniz. Çocuğunuzun yaşı ve sınıfı ne olursa olsun zorlandığı alanlarda çocuğunuza destek olmanız önemlidir. Çocuğunuzun neden zorlanıyor olabileceğini anlamanıza, farkında olmanıza aşağıdaki soruları sormak yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun zorlandığı ödev ya da ders nedir? Çocuğunuzun akademik olarak mücadele verdiği dersi ya da ödev türünü belirlemek ilk adımımız olmalıdır. Bu konuyu çocuğunuza, onu yargılamadan, anlayışlı bir biçimde direkt sorabilir, öğretmenleri ile de aynı zamanda görüşerek onlardan bilgi alabilirsiniz. Çocuğunuzun performansında düşüşleri, zorlandığı konularda cesareti kırılmış ve direnç geliştirilmiş olabileceğinden gözlemleyebilirsiniz. Ana soruyu belirleyerek, çözüm adımlarınızı da planlayarak bu alandaki başarısının çocuğunuzun özgüveni kadar artmasına destek olabilirsiniz.

Çocuğunuzun aldığı ders seviyesine uygun mu? Çocuğunuzun aldığı dersler kendi seviyesine uygun mu değil mi onu bir araştırın. Bu eğer seçmeli ya da iki farklı seviyesi olan bir ders ise çocuğunuza diğer sınıfın içeriklerinin daha uygun olup olmadığını mevcut öğretmeni ile görüşebilirsiniz. Kendine uygun seviyede çocuğunuz ders almıyor ise ona ders içeriği çok kolay ya da zor geliyor olabilir. eğer tabi materyali çocuğunuza göre çok ileri ise konuya çocuğunuzun olan ilgisi azalacaktır. Çocuğunuzun aynı zamanda ders işleyişi seviyesinin altında ise çocuğunuz bu durumda da sıkıldığı için dersi takip etmeyebilir ve performansında düşüşler gözlemlenebilir.

Çocuğumuzun ders çalışma alışkanlıkları nelerdir?

Çocuğunuzun çalışma ortamını, çalışma düzenini ve zamanlarını gözden geçirin. En verimli çalışabileceği stratejileri çocuğunuzla geliştirin. Kısa notları haftalık ders kitabından çıkarmak, öğrendiklerini o hafta bir sınıf arkadaşı ile paylaşmak ya da konu testi çözmek gibi tekrar stratejileri de kullanılabilir. Çocuğunuzun becerilerini geliştirerek etkili ders çalışmasına yardımcı olun. Çocuğunuza bu süreçte öfkeli olmaktan, öğüt vermekten kaçınarak işbirlikçi bir tutumda ortak bir süreç yürütmeye özen gösterin. Çocuğunuzun çalışma şekli ve düzeni hakkındaki düşüncelerini dinlemeniz faydalı olacaktır.

Çocuğumuzun performansını duygusal ya da fiziksel bir sorun etkiliyor mu?

Duygusal sorunlardan çocuğunuzun akademik başarısındaki düşüklük kaynaklanabileceği gibi (kardeş doğumu, akran zorbalığı, aile içi geçimsizlik, taşınma gibi) öğrenme ve dikkat sorunlarından (DEHB, dikkat eksikliği, disleksi, pasif dikkat azlığı, öğrenme güçlükleri vb.) ya da sınav-performans kaygısından da kaynaklanıyor olabilir. Çocuğunuzun aynı zamanda sağlıklı ve dengeli beslenmesi ve vitamin almasının, yaşına uygun uyku saatlerinin olmasının da etkisi vardır. Çocuğunuzun bu alanlardan kaynaklı okulda zorlandığını fark ettiyseniz eğer konusunda uzman kişilerden destek alarak çocuğunuzun başarıya daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuk Eğitiminde Sınırların Belirlenmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü