Adet sancısı nasıl geçer, ne iyi gelir?

Adet sancısı nasıl geçer, ne iyi gelir?

Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet dönemleri çoğu zaman çok sancılı geçen bir süreçtir. Bu sancılar kadınlar arasında kişiden kişiye veya günden güne değişiklik gösterir. Kişilerin ağrı eşiklerinin farklı olması sebebiyle de adet dönemleri bazı kazınlarda çok sıkıntılı geçebilir. Bu sancıların sebebi bazı kadınlarda da alt yapıda bulunan bazı iltihabik durumlar veya rahatsızlıklar olabilir. Adet dönemlerinde çok sancı çeken kadınların doktora muayene olması gerekir. Doktor muayenesinde gerekli testler yapılır. Adet dönemlerinde herhangi bir rahatsızlık olmamasına karşı sancılı günler yaşayan kadınlar da sancıya iyi gelecek doğal tedavi yöntemlerine başvurur.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri

regl donemi
regl donemi

Adet dönemlerinde sancı ile birlikte çok fazla şişkinlik yaşayan bayanların tuzu tamamen bırakmaları veya çok az kullanmaları önerilir. Aynı zamanda adet döneminde kuşkonmaz, maydonoz ve ıhlamur çayı gibi gıdaların bolca tüketilmesi iyi gelir, ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Tüketilecek bitkilerin yanı sıra fındık, fıstık, et ve balık gibi besinlerin tüketilmesi de önerilir.

Adet sancılarında tüketilmesi en çok önerilen ve sancılara iyi gelen doğal yöntemlerden biri de soğan kürüdür. Bu kür için bir soğan ve bir litre su yeterlidir. Bir soğan el yardımıyla kırılır ve bir litre su içinde haşlanır. Sonrasında süzülen soğan suyu günde iki bardak olarak tüketilir. Bu yöntem 15 gün boyunca devam ettirilir. Soğanın antibiyotik etkisi bulunması sebebiyle ağrıyı azaltır ve vücudu bakterilere karşı korur.

Adet sancılarının yaşandığı dönemde tüketilmesi önerilen bitki çayları; nane çayı, zencefil çayı, papatya çayı, melisa çayı ve yaban mersini çayıdır.

Adet döneminde sancılar ile hissedilen mide bulantılarının geçmesi için en iyi bitki çayı da nane çayıdır. Aynı zamanda oluşan ishal ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar için kesin çözümdür. Fakar ülser veya reflü rahatsızlığı olan kişilere nane çayı önerilmez.

Günde iki bardak zencefil çayı adet sancılarını ve kasılmaları keser, adet söktürücü özelliği ile adet dönemlerinde özellikle tüketilmesi önerilir.

Adet döneminde çok fazla kasılma yaşayan bayanların günde 3 bardağa kadar papatya çayı içmesi önerilebilir. Aynı zamanda mide yanması ve mide ağrılarında da kullanılması tavsiye edilen bir bitki çayıdır. Fakat papatya çayının uyku getirici özelliği de unutulmamalıdır. Çalışan bayanların gün içinde çok fazla papatya çayı tüketmesi uyku problemi yaratabilir. Adet dönemlerinde tüketilmesi önerilen papatya çayı bağırsakların çalışmasında da oldukça etkilidir.

Adet döneminde yaşanan sancılar ve şişkinliklerin kısa sürede kesilmesi için tüketilecek bir diğer bitki çayı melisa çayıdır. Adet ağrılarında iyi gelen en iyi doğal yöntemlerden biridir.

Adet döneminde yaban mersini tüketilmesi kasların gevşemesinde etkilidir. Kasların rahatlamasında ve kasılmaların azalmasında önemli bir doğal yöntemdir. Adet sancılarının giderilmesinde önemli bir desteğe sahiptir.

Adet Sancılarına İyi Gelen Diğer Yöntemler

Adet sancıları çeken bayanların sıcak banyo yapmaları veya ayaklarını sıcak su içinde tutmaları kasların rahatlamasında önemli bir etkendir. Aynı zamanda sıcak su torbaları da adet sancıları için kullanılabilecek en etkili yöntemler arasındadır. Fakat sıcak su torbalarının kullanılmasında dikkat edilmesi gereken torbanın karın bölgesine uygulanmamasıdır. Olası iltihap durumlarında sıcak su torbası iltihabın yayılmasına neden olur. Aynı zamanda karın bölgesine sıcak baskı ağrının şiddetlenmesine de sebep olabilir.

 

Adet Sancılarını Azaltan Besinler

Adet dönemlerinde oluşan kramp ve kasılmalar için sabahları ılık süt ile karıştırılan tarçın tüketilmesi önerilir. Karışımın içinde bulunan kalsiyum etkisi kasılmaları önlerken tarçın da tatlı krizini son derece azaltır.

Adet dönemlerinde günde yaklaşık 3 litre su tüketilmesine özen gösterilmelidir. Su tüketimi kasılmaların ve şişkinliklerin azalmasında etkilidir. Aynı zamanda bu dönemlerde oluşan tatlı krizlerinin önüne geçebilmek için içilen su içine bir miktar tarçın eklemek daha etkili olacaktır.

Potasyum içeriği ile bu dönemde tüketilmesi önerilen muz şişkinliklere iyi gelir. Muzun yanı sıra şişkinliklerin azalması için patates, soğan, kuş zümü, domates ve brokoli gibi besinlerin tüketimi de önemlidir.

Yazar Ezgi ŞEKER

Bir önceki yazımız olan Yoğurt Maskesi Nedir ? Nelere İyi Gelir ? başlıklı makalemizde cilt bakımı, kadın ve sağlık ve maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü