Adet Kanamasından Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Adet Kanamasından Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Çoğu çocuk bekleyen ve isteyen çiftin merak ettiği en önemli konular arasında yer alan adet kanamasından hemen sonra hamile kalınır mı sorusu aslında genellemeden ziyade biraz daha kişilere özel durumlar içerir yine de tıbbi açıdan dönemsel olarak bahsedilebilmesi mümkündür. Bilindiği üzere gebelik olabilmesi için üreme hücrelerinin döllenmesi ve döllenen embriyonun rahme tutunabilmesi gerekir, adet kanamaları kadının yumurtlama dönemlerinin belirlenebilmesinde önemli rol oynar. Çünkü yumurtlama olayı vücutta 12 ile 24 saat arası bir zaman diliminde oluşarak canlı kalabilir ancak bu duruma inatla erkek sperm hücreleri kadın vücudunda 3 ya da 5 gün canlı olarak yaşayabilir. Bu zaman zarfları içerisinde bir etkileşim olan döllenme gerçekleşirse hamile kalma durumu söz konusu olabilmektedir, bu da aslında elimize geçen sonuçlara göre bayanların farklı dönemlere göre değişebilen yumurtlama olayının daha yüksek sonuçlar verebileceğidir. Yumurtlama olayı temelinde iki adet kanama dönemleri arasında sadece bir kez gerçekleşir ki bu olayda yumurta hücreleri çatlayarak 24 saate kadar serbest kalırlar. Yani yumurtlama hadisesinin gerçekleştiği gün ya da birkaç gün öncesinde korunmasız olarak ilişkiye girilmesi durumunda gebe kalınması olasılığı oldukça yüksektir. Adet kanamaları kadın hayatını her yönde etkileyen bir unsurdur ki en çokta çocuk sahibi olmak isteyen kişileri etkileyen bir durumdur, çünkü adet kanamaları sayesinde yumurtlama olayı gerçekleşir.

Adet kanamasından hemen sonra hamile kalınır mı sorusundan ziyade bir sonraki adet dönemi baz alınarak gebelik için ilişki yaşanmalıdır. Yani bir sonraki döneminizden tam olarak 2 hafta öncesinde korunmasız ilişki yaşanmalı ki yumurtlama olayı embriyo oluşumlarına neden olabilsin. Bazı kadınlarda iki dönem arası süre daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir bu durumda da tek bir gün olarak değil birkaç gün üst üste ya da birer gün arayla ilişki yaşanması gerekebilir. Çünkü unutulmaması gereken en önemli öğe kadının mutlaka yumurtlama döneminde olması gerektiğidir, genel olarak adet kanamalarının hemen öncesi ya da hemen sonrasında gebe kalma olasılıkları olmasa da nadir olarak sadece o ay içerisinde 2 kere yumurtlama yaşanması ihtimali bile olabilmektedir. Buradan da anlayabileceğimiz gibi genel anlamda adet döneminin hemen sonrasındaki ilişki nedeni ile hamile kalınması olasılığı düşük olsa da tam anlamı ile imkânsız değildir. Bunu belirtmekte fayda vardır çünkü istenilen gebelikler ile birlikte tam aksi durum olan istenilmeyen gebelikler ile de karşılaşılmaması açısından önemlidir. Adet kanamasını düzenli olarak yaşayan kadınların yumurtlama dönemlerinde sıkıntı yaşanmaz ancak adet düzensizliği ile birlikte kilo alımı ya da kıllanma gibi sorunlarında beraberinde yaşayan kadınlarda yumurtlama işleminde bozukluklar görülebilir. Düzenli olarak adlandırılan adet dönemleri 20 ile 40 gün arasında gerçekleşmektedir, düzensizlik yaşanması durumunda mutlaka uzman hekimlerden yardım alınarak gerekli müdahaleler ile adet kanamaları düzenli bir seviyeye getirilmeli ve adet takvimleri takip edilmelidir.

Yani adet kanamasından hemen sonra hamile kalınır mı sorusunu aslında hem bebek sahibi olmak isteyen hem de istemeyen kişiler olarak sürekli merak etsek de net olmamakla birlikte biraz daha bilgi sahibi olmakta yarar vardır. Her iki ayrıntılı durumda da riske girmemek adına adet dönemlerinin takip edilmesi ve yaşanılan ilişkinin kontrollü ya da kontrolsüz olması önemlidir, çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için özellikle bazı uzman görüşlerinde adet bitiminden sonraki 48 saatlik süre daha etkili sayılabilmektedir çünkü adet kanamasından uzaklaşılan her zaman dilimi zarfında gebelik ihtimallerindeki düşüş ters orantılı şekilde ilerlemektedir. Kısaca anlaşılabileceği gibi gerek adet kanamasından hemen sonra gerekse de 3 ya da 5 gün sonrasında bile hamile kalabilme olasılığı yüksektir. Elbette ki bahsi geçen bütün ihtimaller bir genelleme olsa da yine de bazı durumların ya da kişide görülen farklı hastalıklarında yumurtlama dönemini etkilediğini yine de gebelik oluşma takvimlerinin kişiye özel geliştirilebileceğinin unutulmamasında fayda vardır. Şöyle düşünecek olursak her ne kadar her 10 kadın adet düzensizliği sorunu yaşıyor olsa da temelinde yatan nedenler farklı olabilir buda 10 kişi de bile farklı yumurtlama dönemi yaşayacağı anlamına gelebilmektedir. Siz yine de sağlıklı bireyler olsanız da özellikle bebek sahibi olmayı planladığınız dönemlerde uzman hekimler ile birlikte bir yumurtlama takvimi oluşturarak emelinize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü