Adet Düzensizliği ve Tedavi Yöntemleri

Adet Düzensizliği ve Tedavi Yöntemleri

Kadınların sık sık karşılaştığı problemlerden biri olan adet düzensizliği sürekli devam ettiğinde herhangi bir sağlık sorunu olduğunun işaretlerini verebilmektedir. Her ay düzenli olarak 28 gün bir tekrarlayan adet, döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılarak bir sonraki ayda vücudun kendini hazırlaması süreci başlamaktadır.

Kadın sağlığında adet görülmesi yumurtlamanın olduğunu göstermektedir. Menopoz dönemine kadar ergenlikten başlayarak adet görülür. 3 ila 5 gün arasında devam eden adet günlerinde düzensizlik meydana geliyor ise mutlaka bir doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri 

Ergenlik dönemine giren her genç kızda düzenli olarak her ay adet görülmektedir. Doğurganlığı simgeleyen adetin gecikmesi, ağrılı olması ya da genç yaşta kesilmesi bazı sağlık sorunlarının olduğunu gösterebilir.

Düzenli adet dönemi kadınlarda gebeliğin gerçekleşebileceği tarihlerinde belirlenmesinde büyük rol oynar. Bunun yanı sıra adet görülürken çok fazla ağrı ve sancının olması bazı yumurtalık sorunlarının olduğunu gösterebilir.

Adet düzensizliklerinde 28 günde bir olması gereken adetin daha uzun zaman dilimi aralığında olması vücudun gelişimi ile ilgili sorun olduğunu gösterdiği gibi ayrıca yumurtalıkta kist ya da miyomların da olduğunu gösterir. Bazı kist ve miyomlar adet düzensizliğine sebep olarak normal olması gereken zaman diliminden adetin daha geç tarihlerde olmasına sebep olur.

Adet düzensizliğinde çok fazla ağrı ve sancının da olması bazı miyomlarda ağrı yaşanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda da adet düzensizliği çok fazla karşılaşılan durumlardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmez ise tüm yumurtalıkların iltihaplanmasına sebep olur.

Kadınlarda adet düzensizliği genel olarak kadın hastalıklarından kaynaklanan durumlardan biridir. Olması gereken dönemde adet görülememesi ve bu durum uzun vadeli olması birçok kadın hastalığının yaşanmasına sebep olmaktadır.

Adet düzensizliği gebelikten korunma yöntemlerinden de kaynaklanabilmektedir. Spiral gibi doğum kontrol yöntemleri adet düzensizliğine ve adet gecikmesine neden olabilir.

Menopoz dönemine girerken adet düzensizliği meydana gelebilmektedir. Özellikle menopoz dönemindeki sıkıntıların artması adet olma aralığının uzun süre olmasına sebep olmaktadır. Menopoz döneminde genel olarak vücut ısısı artmaktadır. Dolayısıyla kadınlarda bir çok sorun meydana gelir.

Adet düzensizliği genç yaşlarda da olabildiğinden mutlaka jinekolog tarafından düzenli kontrol gerekmektedir. Daha kalıcı sorunlar olmaması için erken teşhis yapılması gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Tedavisi 

Kadınların düzenli adet görmesi doğurganlığını simgeleyen biyolojik bir durumdur. Fakat bazı dönemlerde meydana gelen adet düzensizliği kişinin psikolojik olarak da etkilenmesine sebep olmaktadır.

Adet düzensizliğine sebep olan faktörler teşhis edildikten sonra tedavi sürecinin başlaması gerekmektedir. Erken teşhis hastalığın iyileşmesi için en etkili yöntemlerden biridir. Herhangi miyom ya da kist problemi yok ise genel olarak adet düzensizliği kullanılan ilaçların yan etkilerinden kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra adet düzensizliğinde doğum kontrol hapları tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.

Adet düzensizliğine sebep olan miyom ya da kist gibi faktörler cerrahi müdahale gereken tedavi yöntemleridir. Rahimden alınan miyom ya da kistler sonrasında düzenli adet görülmeye başlanmaktadır.

Spiral gibi faktörlerden meydana gelen adet düzensizliğinde spiral çıkartıldıktan sonra adet düzeni normal seyrinde devam etmektedir.

Psikolojik faktörler adetin düzensiz olmasına neden olmaktadır. Bu sebeple çok fazla stresli dönemlerde adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Kadınların stres zamanlarında adetin gecikmesi ile beraber psikolojik sorunlar yaşaması adetin düzensiz gelmesine neden olduğu için adet dönemi takibi en iyi şekilde yapılmalıdır.

Adet düzensizliği bazı kadınlarda gebelikten kaynaklı olabilmektedir. Gebelik boyunca nadir de olsa adet gören kadınlar vardır. Bu süreçte gebeliğinin ilk aylarında farkına varamayan kadınlar genel olarak adet düzensizliği yaşadığını düşünmektedir. Fakat gebelikte bebeğin rahime yerleşmesi sırasında kanama meydana gelebilmektedir. Bu kanamalarda adet ile çok fazla karıştırılabilmektedir.

Düzensiz bir şekilde adet görme devam ediyor ise mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı ay içerisinde birden fazla adet görmek de adet düzensizliğinin olduğunu göstermektedir. Erken teşhis için kişinin mutlaka jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir kadında 28 günde bir yenilenen adet dönemi doğurganlığın da devam ettiğini gösteren durumlardan biridir. Erken yaşta menopoza girmek doğurganlığın durmasına ve gebelik durumunun mümkün olmasına engel olmaktadır. Düzenli olarak doktor kontrollerinin yapılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Nts Nedir Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü