9. Hafta Gebelik: Gebelik Takvimine Göre Gebeliğin 9. Haftası

9. Hafta Gebelik: Gebelik Takvimine Göre Gebeliğin 9. Haftası

Muhtemelen bu hafta, bebeğin eşey bezleri de leğen kemiği içerisinde oluşmaya başlayacaktır. Bununla birlikte, yumurtalık, ya da testis gelişimi de bebeğin cinsiyetine göre gerçekleşecektir. Bugün, bebeğin göz kapaklarının gelişmeye başladığını da belirtmemiz gerekir.
Gebeliğin 9. haftası 2. Gün: Bugün bebeğin reflekslerinin gelişmeye başladığını söyleyebiliriz, bu reflekslerden ilki ise dokunuşlara karşı oluşan reflekstir. Bu, şu anlama gelir: bebeğin kafasına herhangi bir şey değecek olursa bebek döner… Bugün oluşmaya başlayan bir diğer şey de, bebeğin iç kulağında bulunan yarım daire kanalları… Bu kanallar, bebeğin denge sistemini sağlayacaktırlar. Aynı zamanda bebeğin dış kulağı da bugün şekillenmeye devam edecektir. Bugün oluşumu başlayan bir diğer unsur ise, erken kaydedilebilir beyin dalgalarıdır…
Gebeliğin 9. haftası 3. Gün: Bugün bebeğin boyu, 13 ile 17 milimetre arasında değişiklik göstermektedir. Anne adayının vücudu, bugün itibari ile, hamilelik süreci boyunca daha fazla kan üretimi gerçekleşmeye başlamaktadır. Bunun nedeni, hem anne adayının vücudundaki kan dolaşımının bozulmaması, hem bebek için gerekli kanın sağlanması; hem de gebelik destek birimlerinin gereksinimi olan kanın sağlanmasının gerekliliğidir. Artık, anne adayının giysileri de kendisine dar gelmeye başlar, daha geniş giysileri giymeye başlayabilirler.
Gebeliğin 9. haftası 4. Gün: Bugün, bebeğin burnunun oluşmasını sağlayacak olan hücrelerin gelişimi gerçekleşmeye başladı. Temel yüz parçalarının oluşması adına, yüzde bulunan dokuların birleşmesi de bugün gerçekleşmeye başladı. Ayak plaklarında, ayak parmaklarının boğumlarının görülmeye başladığını da belirtebiliriz. Ayak plağı üzerinde bulunan etler artık geri çekilmeye başladı, ayak parmağının oluşacağı yapı bu sayede gelişmeye başlamaktadır. Anne adayları için, hamilelik belirtileri arasında yer alan deri dökülmesinin önlenmesi adına, günde bir kaç sefer yüz yıkama alışkanlığının edinilmesi gerektiğini belirtebiliriz.
Gebeliğin 9. haftası 5. Gün: Daha önce gelişmeye başlayan göz kapağı gelişimini sürdürürken şekilleniyor, aynı durumun optik sinirler için de geçerli olduğunu belirtebiliriz. Bugün, ve aynı zamanda yarın bebekte bir değişiklik olacak, ve bu değişiklik, temel vücut oranlarında gerçekleşecektir. Uzayacak olan bebeğin vücudunun, aynı zamanda da düzleşeceğini belirtmeliyiz. Bunun yanında, bebeğin bağırsakları hala göbek kordonu içerisinde bulunmaktadır. Çünkü, bebeğin karnı henüz çok küçüktür, ve bu küçük karın içerisinde çok hızlı bir şekilde büyüyen bir karaciğer bulunmaktadır…
Gebeliğin 9. haftası 6. Gün: Bugün bebeğin boyu 16 ile 18 milimetre aralığında değişiklik göstermektedir. Bebeğin ağırlığının ise bugün, ortalama 0.94 gram olduğunu belirtebiliriz. Bebek bir sıvı ile çevrilidir. Fakat bu sıvı, bebeğin boğulmasına neden olmaz. Bunun nedeni, akciğerin, hava alışverişi gerçekleştirmek için henüz çalışmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Peki bebek, gerek duyduğu oksijeni nasıl alır? Göbek kordonundan elbette… Bebeğin gereksinim duyduğu oksijen göbek kordonuna anne adayı tarafından gönderilmektedir. Bugün bebeğin bacakları ve kolları da hareket etmeye başlayacaktır. Eğer anne adayı ultrasona girerse, bu kol ve bacak hareketleri artık görülebilir olacaktır.
Gebeliğin 9. haftası 7. Gün: Bugün, ve de bundan sonraki iki gün, bebeğin kollarında uzama gerçekleşecektir. Bu uzama bebeğin dirseklerinin bükülmesini de olanaklı hale getirecektir. Bugün bebeğin parmaklarının ortaya çıktığını da belirtebiliriz. Parmakların uzun olduğu anlamına gelmeyen bu durum, bebeğin parmakları arasında kıvrımlı perdelerin bulunduğunu da değiştirmemektedir. Bebeğin bugünkü kol uzunluğunu, ”1” rakamının uzunluğu ile anlatabiliriz; yani burada gördüğünüz kadar… Bugün itibari ile, doppler kullanımı gerçekleştirilerek bebeğin kalp atışlarının duyulabileceğini de belirtmemiz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yatış Şekilleri başlıklı makalemizde Hamileler Nasıl Uyur, hamilelik sekilleri ve hamilelikte yatış pozisyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü