8-9 Aylık Bebek Beslenmesi: Sekiz-dokuz aylık bebek neler yiyebilir?

8-9 Aylık Bebek Beslenmesi: Sekiz-dokuz aylık bebek neler yiyebilir?

8. ay geçen aylara oranla çok fazla değişikliğin gözlenmediği bir aydır. Ancak 9. ay daha rahat geçecek bir aydır. Çocuk bu ay içinde yemek yemesini öğrenecektir. Bazı çocuklar 8. ayda yardım almadan kaşık kullanarak yemek yiyebilir. Tabiî ki bu her bebekte farklıdır. Ama 9. ayda bebeklerin çoğu yemek yeme alışkanlığını kazanmış olur. Bu konu da anne ve babanın sabırlı olması gerekir.

8-9 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu ayda bebeğin kahvaltısında değişiklikler olur, yeni çeşitler eklenir. Her gün değişik olarak hazırlanan kahvaltılar çocuklar için her zaman ilgi çekici olmuştur. Menüye eklenen yeni tatlar çocukta merak uyandırır. Bu aylarda bebek yeni tatlar dener. Katı besinlere tamamen geçiş yapar.

8–9 ay bebek beslenme menüsü

Sabah; anne sütü ( 07.00)

Kahvaltı; (09.00) bir yumurtanın sarısı, iki tatlı kaşığı reçel ya da pekmez, 3–4 bisküvi, anne sütü, tuzsuz peynir, bir çay bardağı evde yapılmış meyve suyu, ekmek içi.

Öğle; (13.00)sebze püresi, anne sütü,

İkindi; (16.00) yoğurt, meyve püresi, bisküvi,

Akşam; (19.00–20.00) muhallebi ve anne sütü verilir. Gece bebek isterse anne sütü verilebilir.

Anne sütüne bu ay içinde de devam edilebilir. Besinler püre şeklinde ya da rendelenerek verilebilir. Yeme alışkanlığını kazanması için eline çubuk biçiminde çiğ sebzeler verilebilir. Bebek bu ayda demire ihtiyacı olduğu için demir içeriği zengin olan sebzeleri vermekte fayda vardır. Kıyılmış tavuk eti ve balıketini rahatlıkla yer. Bunları çorbaların içine katarak da bebeğe verilebilirsiniz. Krema, kek, pasta gibi yiyecekleri bu ay içinde vermemeye özen gösterin. 9. ay da ise pilav, makarna, mercimek ezmesi gibi küçük taneli katı besinler vermeye başlayabilirsiniz. Bu yeni besinleri aynı gün, hatta aynı hafta içinde vermeyin. Her yeni besini birer hafta arayla vermelisiniz. Besinlere karşı bebeğin alerjisi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yalancı meme kullanımını da bu aylarda azaltılmaya başlanmalıdır. Bebeğiniz bazı besinlerden hoşlanmayabilir. Bu durumda ısrar etmemek ve bir iki hafta sonra tekrar denemek gerekir. Bebek o an için yemek istemeyebilir. Besinlerin taze ve doğal, temiz ve pişmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Bir diğer önemli noktada bebeğe 2 yaşına kadar kaynatılmış su vermek gerekir.

Bebek 9. ayda rahatlıkla oturabildiği için yemeğini oturarak yemelidir. Varsa mama sandalyesinde de yiyebilir. Çocuk yemek yerken dökebilir, ancak yemek yeme alışkanlığını kazanması için kendisi yemeğini yemelidir. Bu durumu rahat şekilde ve sabırla karşılayın. Bebeğin beslenmesinde önde gelen ek gıdalar; meyve suyu ve meyve püresi, sebze püresi, sebze çorbası ve baharatsız acısız çorbalar, yoğurt, muhallebi, reçel, yumurtanın sarısı, ekmek ve bisküvidir. Bu besinler kaşık ile verilmelidir.

Meyve suyu ve meyve püresi;

İlk olarak 2–3 tatlı kaşığı ile başlanmalı, daha sonra arttırılarak devam edilmelidir. Tercihen mevsim meyveleri, şeftali, üzüm, mandalina, elma olabilir. Meyve suyu ya da meyve püresi hazırlarken mevsim meyvesi olmasına, taze doğal ve hormonsuz olmasına dikkat edilmelidir. Meyveler iyice yıkanır ve kabukları soyularak cam rendede rendelenir. Kullandığınız malzemelerin cam olması bebeğinizin sağlığı açısından daha iyidir. Meyve suyu bebeğe günde 1 ve ya 2 öğün verilebilir. Meyve püresi yoğurt ile karıştırılarak bir öğün verilir.

Muhallebi: Bebekler için muhallebi tarifi

Bu ay için uygun bir besindir. 6. aydan itibaren, akşam öğünlerinde verilebilir. Genelde sebze püresinden bir iki hafta sonra başlanır. Bir su bardağı süt, 2 tatlı kaşığı pirinç unu, 1 tatlı kaşığı toz şeker ile yapılır. Sütün yarısı ile pirinç unu iyice ezilir. Ezildikten sonra sütün kalanı karışıma eklenerek pişirilir. Ateşten almaya yakın şeker ilave edilir. Bu aylarda sütü sulandırmak gerekir. Bir yaşından sonra sulandırmadan verebilirsiniz.

Baharatsız şekilde hazırlanmış köfte, pilav- dolma ve makarnalar 8. aydan sonra verilebilir. 9. ayda su ihtiyacı daha da fazlalaşır. Öğün aralarında su verilmelidir. İkindi öğününde bebeğe yoğurt verilmesi faydalıdır. Ev yapımı yoğurt yedirilmelidir.

Sebze çorbası;

Meyve suyu ve meyve pürelerine başlandıktan sonra sebze çorbaları içirilmeye başlanmalıdır. 2–3 tatlı kaşığından başlanarak öğle öğününde verilmelidir. İki hafta sonra ise sebze püresi verilmeye başlanabilir. Tercihen sindirilmesi kolay olan patates ve havuçtan başlanabilir. Günlük taze sebzelerden yapılan çorba bebek için besleyici değeri yüksek olan bir besindir. İstenirse çorbanın içine kıyılmış balıketi ya da tavuk eti katılabilir.

Kahvaltı;

8. ayına giren bir bebek artık aile bireyleri ile aynı sofrada kahvaltı yapabilir. Ancak menüsü biraz farklı ve kısıtlıdır. Bebek sebze püresi, yoğurt, muhallebi ve meyve suyuna iyice alıştıktan sonra kahvaltı yapmaya başlayabilir. Tuzu alınmış beyaz peynir, reçel ya da pekmez, bisküvi ve ekmek başlıca kahvaltı malzemeleridir. Bir çay bardağı taze hazırlanmış meyve suyu da kahvaltıda içebilir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

57 YORUM

 1. Çok güzel ve ayrıntılı açıklamaya yer verilmiş. Teşekkürler…

 2. BİZE BÖYLE GÜZEL BİLGİLER VERDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER

 3. verdiyiniz bilgiler icin teşekkürler

 4. ayrıntılı açıklama için teşekkürler

 5. bilgileriniz için çok teşekürler

 6. Bir anne olarak değerli bilgilerinizden dolayı teşekkür ediyorum

 7. hiç bi şey anlamadım

 8. verdiğiniz bilgiler için teşekkür

 9. biraz daha ayrıntıya girerseniz sevinirim

 10. sağolun… 😀

 11. TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLER ÇOK İŞİME YARADI…

 12. Baharatsız köfte 9.aylık bebek için ne kadar vermeliyim..

 13. teşekkürler bilgşleriniz için

 14. ayrıntılı bilgi verdiginiz için çok ederiz

 15. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.fakat muhallebiyi sütle yazmışınız.1yaşından önce süt verilmemeli diye biliyorum.birde bebeklere göre köfte nasıl yapılabilir bnm oğlumda 9.ayına yeni girdi.lütfen cvp verirseniz teşekkür ediyorum.

 16. yazmışsinız birsürü ama bizimki yemiyo o kadar bence biraz fazla yazmışsınız…

 17. evet teşekkürler çok güzel aydınlattınız bizi ama bunlar bilimsel çalışmalarmı?

 18. 1yaşına kadar bebeklere şeker,tuz ve inek sütü verilmemeli.

 19. ewt güzel bilgiler fakat balık 9.aydan sonra yiyebilir,kahvaltıda reçel verilmemeli çünkü şeker var içersinde onun yerine pekmez,inek sütü ise yaşına kadar tercih edilmemeli onun yerine devam maması kullanılabilir:)

 20. peki bazı siteler bal verin diyor bazılar ise hayır diyor ne yapaılm bebeğim 9 aylık

1 2 3