7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık bebek neler yapar?

7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık bebek neler yapar?

Bu ayda bebek ve onun dünyası beraber büyür. Hem kendisi hem de çevresi, bebeğin dünyası büyür. Çünkü bu ayda bebek emeklemeye başlar. Artık istediği yere gidecek ve istediğini eline alacaktır. Artık gözüne kestirdiği şeye rahatça ulaşacaktır. İlk günlerde bebekte bir güvensizlik vardır. Emeklerken korku oluşur. Ama ilerleyen günlerde bu korkusunu yener ve rahatça emekler. Her bebek aynı şekilde gelişim göstermez. Kimi bebekler istediği yönde emeklerken, bazı bebeklerse sadece ileri ya da geri emeklerler. Bazense bebek emekler ve hızlı bir şekilde yürümeye başlarlar. Bu dönemde anne ve babalar dikkatli olmalıdır. Oluşabilecek kazalara karşı önlem alınmalıdır. Ancak bebeğin yeni şeyler keşfetmesi için özgür bırakılması gerekir. Emekleme ile beraber merak duygusu da gelişir.

Bebekte 7. ayda gelişme hızlıdır. İlk aylardan itibaren birçok şey öğrenmiş ve beynine depo etmiştir. İleride bunları kullanacaktır. Hareket etme yeteneği ile beraber oturma yeteneği de gelişir. Dengeli bir şekilde oturabilir. Eline verilen her şeyi ağzına götürür. Sevindiğinde el çırpar, güler ve el sallar. Ses verildiğinde bebeğe, tepkide bulunur. Başkalarının çıkardığı sesleri ve kendi çıkardığı sesleri dinler. Bu aydan itibaren çocuğa tarhana, şehriye ve benzeri çorbalar, pilav, baharatsız ızgara köfte, sebze püreleri, etli sebze yemekleri gibi sofra yemekleri verilebilir. Ancak bunların uygun olarak hazırlanmış olması gerekir. Ayrıca beyaz tavuk eti didiklenerek küçük parçalar şeklinde yemeklere eklenebilir.

Uyku düzeni bebekte aynıdır. Fazla değişim göstermez. Uyuyamayan bebekler için uyku öncesi banyo tavsiye edilir. Bu bebeği sakinleştirir. Yeme alışkanlığın da biraz farklılıklar gözlenir. Elindeki yiyecekleri yemeyi sever ama sizin verdiğiniz yiyecekleri yemeyebilir. Yemeğini kendisi yemeyi ister. Başarılı olamasa da kendi yemek ister.

Ali Ertuğ Büyükhan
 • Topla oynamayı çok sever. Topu yuvarlamak, tutmak ve atmak hoşuna gider.
 • İki eli ile oyuncak, biberon ve nesneleri tutabilir.
 • Desteksiz ve tek başına oturabilir, bu dönemde emeklemeye başlar.
 • Dik tutulduğunda bacakları üzerine ağırlık verebilir.
 • Ellerini sallayabilir ve alkış yapabilir.
 • Dikkat çeken eşyalara doğru yönelir.
 • Bazı yetişkinlerin hareketlerini taklit edebilir.
 • İlk dişi çıkar. Bazı çocuklarda ikinci diş de çıkar.
 • Düşen ya da ses çıkaran eşyalar dikkatini çeker.
 • Bu ayda yemeğini kendisi yemeye çalışır.
 • Yapılan şakaları anlar ve kendisi de şaka yapmaya çalışır.
 • Kızdığında tepki verir, istemediği bir şeye karşı direnir.
 • Kendi ismini bilir ve konuşmalarda anlar konuşan kişiye doğru bakar.
 • Her iki elinde olan nesneleri birbirine çarpar.
 • Bazı heceleri söyleyebilir. Mama ve baba sürekli söylediği kelimeler arasındadır.

Ay ay bebek gelişimi

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

7 YORUM

 1. çok güzel

 2. kızımda yeme kültürü oturmadı ne yapabilirim

 3. yiğenim♥

  yiğenim de hiç bir şey yemiyor offfffff. yaa daha 7 aylık.

 4. benim kızım yedı aylık neler yıyebilirr??

 5. Benim oglumda yedi aylik anne sutu disinda hic bisey yemiuor yapmadigim corbalar meyve pureleri kalmadi istah sifir ne yapabilirim

 6. benim oğlum da 7 aylık çok şükür iştahı yerinde ben belki doğru belki yanlış dikkatini dağıtarak yemek yediriyorum birisi varsa yanımda çocuk şarkıları açınca dikkatini videoya veriyor herşeyi yediriyorum yanımda kimse yoksa bilgisayar başına oturup yediriyorum yoksa birebir hadi ye dediğimde ağzını kilitliyor özellikle de hastalıklardan huy kaptı her kaşığı şurup sanıyor ağız kilitliyor.

 7. Benim bebeğim 7 bucuk aylik oldu hala emeklemiyor