6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık bebek neler yapar?

6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık bebek neler yapar?

Bebeklerin büyümesi ve gelişmesi çok hızlıdır. 6 aylık bebeğin siz hızına yetişemez ve hala bebeğinizi yeni doğduğu gün gibi sanırsınız. Her geçen gün biraz daha büyüyor ve sizi şaşırtıyordur. Bu ayda bebekte bazı refleksler tam olarak yerine oturur. İlk olarak yutma refleksi oldukça gelişmiştir. Dişleri olmadığı için katı yiyecekleri çiğneyemese de yutma refleksi iyidir. Artık katı yiyecekleri, yeni tatları ve yeni gıdaları rahatlıkla yiyecektir. Bebek emmeye devam edebilir. Bunun yanında bebeğe en uygun besinler de verilmelidir. Bunlar unlu, sütlü mamalar ve yoğurttur. Ayrıca pirinç unu ile yapılan mamalar da bebeklerin hoşuna gider.

Dördüncü aydan sonra başlanan meyve ve sebze pürelerine bu ayda devam edilmelidir. Bu ay ayrıca portakal ve mandalinaya da başlanabilir. Bebekler 6. ayda ilk dişlerini çıkarırlar. İlk çıkan dişler altta ve öndedir. Ancak her bebekte diş çıkarma 6.ayda olmayabilir. Bazı bebeklerde diş çıkarma geç başlar. Bazı bebeklerse tam tersi 4. ayda diş çıkarabilir. Bu bebeğin gelişimi ile ilgili bir durumdur. Her bebekte gelişim farklıdır. Diş çıkarma bebeği ateşlendirir ve halsiz bırakır. Ancak bebek havale geçirmez, kusma ya da ishal gibi bir durum olmaz. Diş çıkaran bebek damağını kaşır, ateşi vardır ve halsiz olur. Bu belirtilerden diş çıkardığını anlayabilirsiniz.

 • Bir diğer gelişmede bu ay içinde bebek yardımsız oturabilir. Destekli şekilde yere biraz basabilir. Başının arkasındaki bıngıldak kapanır.
 • Bu ayda bebeğin yeni aşıları yapılmalıdır. Hepatit B aşısı, Difteri-Tetanos-Boğmaca, Çocuk Felci, Menenjit aşısı (5’li karma aşısının3.dozları) yapılmalıdır.
 • Bebeğin en çok oynamaktan zevk aldığı oyuncaklar; toplar, aynalar, bloklar, tahta kitaplar ve oyuncak telefondur. Bu dönemde de ses çıkaran oyuncaklar dikkatini çeker. Elinden oyuncağı alındığında kızar. Onu sakinleştirecek kişi sadece annesidir.
 • Kilosu normal olarak; en düşük 5500 gr. En yüksek 9600 gr.
 • Boyu normal olarak; 60cm-73cm arası olmalıdır.

Aynada ki görüntüsüne bakmayı, konuşmayı çok sever. Görüntüye elleyerek bazı hareketler yapar. Konuşmanın temeli olan sesler çıkarmaya başlar. Bazen sesli ile sessiz harfleri birleştirerek heceler söyler. Çocuğun konuşma yeteneğinin gelişmesi için onunla konuşun. Doğumdan itibaren sürekli onun la konuşun. Ama anlaşılır biçimde kelimelere bastırarak ve yavaş biçimde konuşun. Eline aldığı her şeyin adını söyleyin, o eşyayı bebeğe tanıtın. Bu aylarda bir takım sesler çıkarır. Sizde o sesleri taklit edin. Sürekli tekrarlar yapın. Bebek ile beraber şarkı söyleyin ya da onun sevdiği bir oyunu oynayın. Oyun oynamayı seviyorsa şarkılı oyunlar oynayın. Gece uykuları daha uzundur. Ama geceleri uyanır ve tekrar uyur.

6. ayda bebekler neler yapabilir? Altı Aylık bebek neler yapar?

· Desteksiz oturabilir. Mamasını mama sandalyesinde oturarak yer.

· Geceleri daha uzun uyur.

· Oyuncakları birbirine vurarak sesler çıkarır. Sesli oyuncakları, hareket eden oyuncakları çok sever.

· Yabancı kişileri ayırt edebilir. Tanımadığı kişilere ağlayarak tepki verir. Yabancı kişiden rahatsız olur.

· Kendi ismini bilir ve kendi adını duyduğunda tepki verir.

· Sinirlendiğinde ya da ağladığında müzik sesi ile sakinleşip, susar.

· Bazı heceleri art arda söyleyerek anlamlı sözcükler oluşturur. Mama, baba, dede gibi kelimeleri kolaylıkla söyler.

· Bu aylarda emeklemeye çalışabilir. Emekleme hareketleri yapar. Karnının üstünde bacaklarını hareket ettirir.

· Dönebilir, vücudunu rahatlıkla hareket ettirir. Bu yüzden bebek yüksek yerde ya da tek başına bırakılmamalıdır.

· İlk dişi çıkabilir. Bu süreçte çok sinirli olabilir.

· Yeni tatlarla tanışır. Damak tadı genişler.

· Bir şeye uzun süre bakabilir, nesnelere odaklanıp inceleyebilir.

Ay ay bebek gelişimi

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

7 YORUM

 1. benim bebeğim 6 aylık 7 kilo sizve normalmi? bide benim bebeğim emeklemiyor

 2. bebek kız mı erkek mi bazen farklı olabiliyo kiloları 6. ayda emeklememsi de normal ve heran da emeklemeye başlayabilir asla başka bebeklerle kıyaslamayın her bebek farklı sağlıklı olsun gerisi yavaş yavaş gelir telaşa gerek yok 6. ayda 10 kilo 9 kilo 6 kilo olan bebeklerde var sizinki ortalama normal

 3. Yorum benim bebegim daha oturamıyo destek olmadan 6 aylık normalmi acaba

 4. Benim kızım dunduzleri cok az uyuyor

 5. Benim bebeğim bu gün altı aylık, kilosu 7,7 kg seslerin geldiği yöne aniden bakıyor, yabancıyı ayırt etmiyor kim çağırırsa gidiyor uslu uslu oturuyor, ismine tepki veriyor, doktor baş çevresi olmadı gerekenden biraz az dedi, daha anlamlımssler çıkarmıyor mama, baba vs ama auğu felan yapıyor. Herkesi ayırt etmeden gitmesi normal mi baş çevresi sıkıntı mı?

 6. Yorumunuz

 7. Benim bebeyum 5aylik kilosu 9,50cokmu acaba