5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık bebek neler yapar?

5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık bebek neler yapar?

Bebek için doğumdan itibaren her gün çok farklıdır. Her ay kendine özgü özellikleri olan çok farklı bir süreçtir. Bebek her geçen gün yeni bilgiler, alışkanlıklar ve davranışlar kazanır. Kişiliğinin oluşması bu süreçten itibaren başlar. Bu nedenle aslında 5. aya bir dönüm noktası denilebilir. Her şeyi sıfırdan başlatmak gibi bir şeydir bu ay.

5 Aylık Bebek Gelişimi: beş aylık bebeğin gelişimi

Bebek artık yetişkinler gibi katı yiyecekler yiyecektir. Normal kişiler gibi de oturacaktır. Başını dik tutabilecek ve yattığında göğsünü yerden kaldırabilecek bunun sonucunda da yuvarlanabilecektir. Bu aydan itibaren bebeği kaşıkla beslemeye alıştırmak gerekir. Çünkü kaşıkla beslenmeye geç başlanan bebeklerde çiğneme ya da yutkunma gibi refleksler da gecikme olabilir. Bu yüzden 5. Ayda kaşıkla ek gıda verilmeye başlanması gerekir.

Artık bebek yatakta yatarken öncekinden daha fazla dikkatli olmalısınız. Bu aylarda bebek yatağın içinde döner. Sessizce ve aniden dönüşler yapabilir. Çıngırakla oynamaya başlar ve ismini duyduğunda bakar. Bu dönemde anne sütüne devam edilebilir. Eğer doymuyorsa mama da verilebilir. Ancak 1 yaşından önce inek sütü verilmemelidir. Katı gıdalara bir kaşık ile başlayın ve miktarını zamanla arttırın. Bir günde bir den çok yeni gıda vermeyin. Bazı gıdalar çocuğa alerji yapabilir. Bebek doyduğunda ve ya yemek istemediğinde fazla zorlamayın, aksi durumda kusabilir. Bu ayda bebeğin ortalama kilosu, doğumda ki kilonun iki katına ulaşır. Bebek bu dönemde çok hareketlidir. Bu nedenle sıcak havalarda vücudunda ki kıvrımlı bölgelerde kızarıklıklar oluşur. Bu durumda bebeği olabildiğince hafif giydirmekte fayda vardır. Kızaran bölgeyi sık sık yıkamalısınız. Bebek bu ay içinde yeni beceriler kazanır, çevresini artık daha iyi anlayarak inceler, kişileri tanır ve geliştirmiş olduğu motor becerileri sürekli dener. Eşyalara dokunmak ister, sürekli bir şeyleri alacakmış gibi uzanır, birisi konuştuğunda onu dinler ve sonra kendisi kendi diliyle konuşur. Kendisi bir konuşma tarzı oluşturur. Bu sizin için anlamsız ve saçma gibi görünse de bebek için çok ciddi bir olaydır. Çünkü artık o konuşmanın temellerini atıyordur.

Uykusu eskiye bakarak biraz daha düzene girmiştir. Sabahları erken uyanır, akşamları erken yatar. Gündüz uykuları azalmıştır. Bu ayda bebeğe kansızlık testi yapılmalıdır. Birçok bebek katı besinlere geçtiğinden ve yanlış beslenmeden dolayı demir eksikliği olabiliyor. Doktora gidip muayene olmasında fayda vardır. Bu dönemde bebekler ellerine aldığı her şeyi ağzına götürür ve hatta çiğnerler. Bu sebepten bebeğin çevresinde küçük parçalı, sivri ya da kesici bir alet olmaması gerekir. Hatta evinizi yeniden düzenlemeniz gerekir. Çünkü bu ay emekleme öncesi dönemdir. Bebek eline geçen her şeyi yere atar, önüne geleni kırar ve döker, emeklediği an nerde olduğunu bile bulamazsınız. Aklınıza gelmeyecek yerlere gider ve orada saklanır. Bu dönemde evinizi baştan düzenlemelisiniz. Bebekler sürekli olarak gördükleri kişileri tanırlar. Tanımadığı kişilere karşı yabancılık duygusu oluştururlar ve yabancılardan korkarlar.

5. ayda bebekler neler yapabilir?

Bu dönemde oyuncaklarına karşı bir ilgisi vardır. Renkli ve ses çıkaran oyuncaklar dikkatini çeker. Bu yüzden oyuncağının elinden alınmasına tepki olarak bağırır, ağlar ya da kendini sıkarak tepki verir.

Elindeki oyuncağı diğer eline geçirebilir. Her nesneye dokunmak, her şeyi tutmak ve ağzına götürüp çiğnemek ister.

Bazı alışkanlıkları düzene girmeye başlar. Beslenmesi, uyuması vb. alışkanlıkları belirli bir zamana göre olur.

Yabancılama başlar. Sürekli görmediği kişilere karşı ağlayarak veya saklanmaya çalışarak tepki verir.

Nesnelere uzanıp tutmak ister. Yere düşen nesneyi gözleriyle bulmaya çalışır. Her şeyi çok dikkatli şekilde izler.

Bu dönemde her şey onu mutlu eder. Sevinç çığlıkları atar, dikkat çekmek için güler ve sesler çıkarır.

Kafasını çevirebilir, yatağın içinde dönebilir.

Destekli şekilde oturabilir, desteksiz şekilde kısa bir süre oturur.

Vücudunu kolayca döndürebilir.

Eline aldığı eşyaları daha iyi kavrar. Kalın bir halkayı sıkıca tutar ve vermemek için direnebilir.

Sizinle basit oyunlar oynayabilir, yüz ifadelerini taklit edebilir.

Etrafına çok dikkatli bakar ve inceler.

Bazı sesleri çıkarabilir.

Yere düşen eşyaları izler, bazen kendisi tere atarak arkasından bakar.

Ay ay bebek gelişimi

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

12 YORUM

 1. HARİKA HEPSİ COK DOGRU VEÖGRETİCİ TEŞEKKÜRLER

 2. HEPSİ HARİKA COK DOGRU VE ÖGRETİCİ COK TEŞEKKÜRLER

 3. tskler

 4. teşekkürler

 5. TESEKKURLER

 6. bilgilendirdiginiz için teşekkürler

 7. bilgileriniz için teşekkürler…bnm bebeğim 5 aylık ama uyku düzeni yok gece çok geç saatte yatıyor ne yapabilirim

 8. bizi bilgilendirdiğiniz için tşk ederiz

 9. Çok doğru ve eğitici bilgiler teşekürler…

 10. Bebekler bi harika insana çok iyi geliyor

 11. Harka bebekler dunyanda insanin en iyi tedavisi

 12. Gulcan kaplan

  5 aylik bebegim var okuduklarimin hepsi dogru bebegim aynen uyguluyo