5 Aylık Bebek Beslenmesi: Beş Aylık Bebek neler yiyebilir?

5 Aylık Bebek Beslenmesi: Beş Aylık Bebek neler yiyebilir?

Ay ay bebek beslenmesi konularımıza 5. ay ile devam ediyoruz.

5 Aylık Bebek Beslenmesi: Beş Aylık Bebek neler yiyebilir?

Bebeklerde büyüme ve gelişme çok hızlıdır. Bebek için her ay biraz daha farklılaştığının habercisidir. 5. ayına giren bir bebek katı besinlere geçmiş demektir. Bebeğe aldığı sürece anne sütü verilmelidir. Anne sütü alamayan bebekler bu dönemde ek gıdalara geçer. 5. ayın sonuna doğru bebeğe katı besinler verilmelidir. Bu besinlerin çocuğun sindirim sistemine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kusma, ishal ve alerjik belirtilere neden olan besinleri belirlemeniz gerekir. Bebek için ilk yıl oldukça önemlidir. Bu sağlığın temellerinin atıldığı önemli bir dönemdir. Bebeğin büyüme ve sağlıklı gelişmesi için beslenme önemlidir. 5. ayda bebekler için anne sütü en iyi beslenme şeklidir. Yeterli olmadığı durumlarda ek besinlere geçilmelidir. Ama bebeğin yeni tatlara alışması için bu ayda ek gıdaya başlaması gerekir.

Bu ayda bebek meyve suyu içebilir. 2 tatlı kaşığından başlanarak zaman içinde arttırılmalıdır. Meyve suyunun yanı sıra meyve püreleri de verilebilir. Bir öğün mevsim meyvelerinden herhangi birisi püre şeklinde verilmelidir. Sebze çorbası bebek için besleyici değeri yüksek olan bir besindir. 2 tatlı kaşığı ile başlanarak öğle öğününde verilebilir. Bebeğe bu ayda ilk zamanlar sindirimi kolay olan havuç ve patates gibi sebzelerle başlanmalıdır.

Yoğurt bu ay içinde verilecek güzel bir ek besindir. 2 tatlı kaşığından başlanarak ikindi öğünü verilebilir. Ev yapımı ve taze olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğe 5. aydan itibaren akşamları yatmadan önce muhallebi tarzında besinler verilebilir. Bu ayın sonlarına doğru meyve suyu yerine meyve püresi vermek daha iyidir.halil-1 Aynı şekilde bebeğe bu ay içinde çorba içirmeye başlanmalıdır. Besin değeri yüksek olan tarhana çorbası bebek için iyi bir besindir. Bebeğe yapılan çorbaların acısız ve baharatsız olması gerekir. Pirinçli ve yoğurtlu çorbalarda bebeğin beslenmesi için faydalıdır. 5. ayın başlarında bebeğe verilebilecek en güzel çorba, sebze ve tarhana çorbasıdır. Çorbalar bebeğe özel olarak hazırlanmalıdır. Yetişkinlerin tükettiği tarzda çorbalar bebeği rahatsız edebilir. Kullanılan sebzelerin iyice yıkanması ve soyulması gerekir. Eğer sebze püresi verilecek ise sebzelerin iyice haşlanması gerekir. Bu 4–6 ay arası bebekler için güzel bir besindir. Püre için kabak, bezelye, karnabahar, havuç ve patates tercih edilebilir. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda pirinç ununu mama olarak hazırlayabilirsiniz. Kaynar su ya da sulandırılmış süt ile pirinç unu karıştırılarak bebeğe verilebilir. Bu ayda hazırlanan püreler çok katı olmamalı, biraz sıvı şekilde olmalıdır. Aynı şekilde çorbalarda sıvı şekilde bebeğe verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

3 YORUM

  1. berat kıdır

    olum10 aylık bütün yemeklerden vermek istiyom bana yardım edin

  2. Benimde 5 aylık bebeğim bulunmakta. Bebeğimin gelişimi oldukça normal gözüküyor. Teşekkürler anne günlüğü

  3. Benim bebegim 4 buçuk aylık 8 buçuk kilo ve dış çıkardık çok erken