40. Hafta Hamilelik – 40. Hafta Gebelik – Gebelik Son Hafta

40. Hafta Hamilelik – 40. Hafta Gebelik – Gebelik Son Hafta

Son haftaya girildiğinde oksijen ve besin maddelerini bebeğinize taşıyan göbek kordonunun uzunluğu yaklaşık 50 kalınlığı ise 1,3 santimetre civarındadır. Bebeğinizin ağırlığı 3000 gramın üzerindedir ve rahimin büyük bir kısmını doldurmaktadır.

40. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin cildini kaplayan ve verniks adı verilen kremsi madde ortadan kaybolmaya başlar. Benzer şekilde lanugo adı verilen tüyler de büyük ölçüde dökülmüştür. Sizden geçen antikorlar bebeğinizin doğum sonrası en az 6 ay süreyle enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olacaktır. Son haftada amniyon zarı her an açılabilir ve sularınız gelebilir. Bazen bardaktan boşalırcasına hızlı ve fazla miktrada olan bu olay bazen de çok yavaş olabilir. Hatta kendinizi idrar kaçırırmış gibi hissedebilirsiniz. Miktarı ne olursa olsun sularınızın geldiğini düşünüyosanız zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalı ya da hastaneye gitmelisiniz. Vücudunuzun denge merkezi iyice değiştiğinden dengenizi sağlamakta güçlük yaşayabilirsiniz. Özellikle ilk bebeğinizi bekliyorsanız eşinizle bir çift olarak yaşadığınız bu son günlerin kıymetini bilin. Bundan sonraki hayatınızı bir aile olarak devam ettireceksiniz.

Bebek tam anlamıyla doğuma hazırdır. Doğumların çoğu beklenen tarihte olmaz. Genellikle beklenene tarihten bir hafta önce ya da sonra doğum gerçekleşir. Eğer doğum tarihiniz gecikirse paniklemeye gerek yoktur. Normal doğum olacaksa doğum tarihi 10 gün daha uzar. Bu süre içinde doğum gerçekleşmezse anneye suni sancı uygulanır. Suni sancı da başarısız olursa bebek sezaryen ile doğurtulur. Cildi artık pembe ve kırmızı bir renktedir. Gelişim tamamlanmıştır. Doğum anı yaklaştıkça rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık yaklaşık 10 cm’e ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmıştır. Bundan sonra ikinci evre ile bebek anne karnında geçirdiği yaklaşık 41 haftalık süreyi tamamlayarak dünyaya gelir.

Bebek 40 haftalık uzun bir yolun sonuna gelmiş ve bu uzun yolculuğu başarı ile tamamlamıştır. Doğum başlangıcı her anne adayında farklılık gösterir. Doğumun en belirgin özelliği düzenli ve ritmik kasılmalardır. Bununla beraber kanama olması ve suyunuzun gelmesi gerçek doğum belirtileridir. Bu belirtilerin meydana gelmesi durumunda hemen vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doğum belirtileri ile ilgili doktorunuzdan bilgi almanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

7 YORUM

 1. selda karakuş

  bende doğuma hazırlanıyorum. 1 hafta sonra bebeğim doğacak….

 2. meryem sarı

  aynen kardeş ben de doğuma hazırlanıyorum, bende 1 haftaya kalmaz doğum yapıcam inşallah.

 3. benimde son günlerim çok korkuyorum .

 4. BENIM DOGUMUN BU GECE COK AMA COK HEYECENLIYIM INSALLAH CANIM KIZIMA KAVUSACAM ….

 5. benimde 1 haftam kaldı tabi tahmini doğum tarihinde olursa çok korkuyorum kızlar düşünmekten uykularım kaçtı.bilgisi tecrübesi olan bişey ler desin lütfen

 6. Benimde bir haftam kalmış bende çok heyecanlıyım ama korkmuyorum

 7. ben 35 haftalık hamileyim çok hebanlıyim ve çok korkuyorum