4 Yaşından Önce Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken Güvenlik Kuralları

 

Çok küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza güvenlik kurallarını öğretmeye başlayabilirsiniz. Tüm çocuklar için aşağıdaki kurallar çok önemlidir.

Anne babanın isimlerini öğrenmek: Eğer çocuğunuz yine sizi kaybeder ise ‘annemi/babamı arıyorum.’ Demesi yeterli olmayacaktır. Anne ve babasının adını ve soyadını bildiğinde kimi bulmaları gerektiğinde yardımcı olacak kişiler daha başarılı olacaktır. ebeveynlerinin tüm adlarını çocuğunuz öğrendikten sonra telefon numaranızı öğretmeye başlayabilirsiniz.

Telefon numaranızı bilmek: Size çocuğunuzun ulaşabileceği numarayı ezberlemesi ya da yardım isteği kişiye gösterebilmesi için böyle bir bileklik yapmanızda fayda olacaktır. eğer kalabalık bir etkinliğe katılacaksanız gazlı kalem ile çocuğunuzun adını ve telefon numaranızı yazın ve üzerini daha sonra sprey bant ile kaplayın. Telefon numaranız böylece kolundan suya girse bile çıkmayacaktır.

Çocuğunuzla birlikte belirlediğiniz bir şifrenin olması:’ Çocuğunuzun yanına yaklaşıp ‘Annen benimle gelmeni istedi./Babanı aramda bekleyecekmişim.’ Gibi bir ifadeyle yaklaşan kişiye mutlaka çocuğunuz ‘şifre nedir?’ diye sormasını öğretin. Kişi eğer belirlediğiniz şifre sözcüğünü yanıt olarak söylemiyor ise bağırarak hemen birinin yanına giderek yardım istemesini söyleyin. O kişi ile asla bir yere gitmemesini tembihleyin.

Yabancıların tümü tehlikeli değildir: Tehlikeli öğretisini kısıtlandırmak yabancı kişiler öğretisi için faydalı olacaktır. Bir yerde çocuğunuz kaybolduğunda yardım isteyebileceği birine yaklaşabilmesi gerekir. ebeveynini, çocuk bulamadığında çocukları olan sevimli görünümlü birinden yardım isteyebileceğini öğrenmelidir. Çocuk bu bilgi ile ihtiyacı olduğunda ebeveynini bulmak için güvenli bir şekilde yardım alabileceğini bilir.

Bedenini tanıyıp-korumak: Kendi bedenlerinin sınırlarını çocuklar öğrenmelidir. Genel ve özel alanlarını bedenlerinin bilmeleri ve ‘hayır’ diyerek ebeveynine olanları anlatması gerektiğini bilmelidir. Bu konuşmada ciddi ve korkutucu bir konuşma olmak zorunda değildir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Gelişimine Çocuğunuza Harçlık Vermenin Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü