4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

4 boyutlu ultrason nedir?

Ultrason türlerini anlatan yazımızda 3 çeşit ultrason olduğundan bahsetmiştik: 2 boyutlu- 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrason. 3 boyutlu ultrasonun görüntüsü,  eşzamanlı olarak (real time görüntüsü) televizyon görüntüsü gibi elde edilirse buna 4 boyulu ultrason denilir.

4D ultrasonlarda geleneksel iki boyutlu inceleme özelliği ile birlikte renkli doppler ve  3. boyut özelliği de birlikte bulunur. 4 boyutlu ultrason son teknoloji ürünüdür.

4 boyutlu ultrason neye yarar?

4D Ultrason cihazları, 2 boyutlu ve 3 boyutlu ultrasona göre bazı avantajlara sahiptir. 4 boyutlu ultrason yardımı ile diğer ultrasonlara göre çok erken dönemde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Ayrıca mongolizm, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilik sebepli rahatsızlıkların erken tanısı konulabilir.

Bebeğin canlı görüntülenmesi sadece 4 boyutlu ultrasonda mümkündür. Geleneksel ultrasona göre 4 boyutlu ultrasonda bebeğin el ve ayak parmakların daha net bellidir. İkiz ve üçüz çocuklar daha net belli olurlar.

4 boyutlu ultrason ile bebeğin anne karnında renkli fotoğrafını almak mümkün olmuştur. Ayrıca bebeğinizi görüntülerini video olarak cd’ye kaydetmek bile 4 boyutlu ultrason ile mümkündür.

4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik döneminde ilk ultrasonun, ilk doktor muayenesine gittiğiniz zamanda yapılması önerilir. Karından yapılan normal ultrasonografi ile 6 hafta 4 günlük iken kalp atışlarını görmek, 8 haftalıkken de hareketlerini görmek mümkündür.

4 boyutlu ultrason için ise doktorunuzun önerdiği tarihte gitmeniz uygundur.

4 boyutlu görüntü alabilmenin şartı, görüntü alınacak kısımda amniyon sıvısı yeterli olmalıdır. Hamileliğin 3. ayından başlayarak bebeklerin renkli  fotoğrafları çekilebilmektedir.

4 boyutlu ultrason görüntüleri için tıklayın

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. hamileyim kese ver bebek yok 4 boyutlu ultrosonda çok yeni iken bu çıkarmı

  2. merhaba ben sude 18 haftalik hamileyim allahin iziniyle bir oglum olacak ve doktorum bebek bir hafta onden gidiyor dedia acaba bu ne demek yardimci olursaniz cok sevinirim ilk hamilelgm oldugu icin cok evhamlaniyorum