4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık bebek neler yapar?

4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık bebek neler yapar?

Bebek hızlı bir büyüme gösterir. Artık yeni doğan sıfatından kurtulmuş, sadece bebek sıfatı almıştır. Bebeğin göz rengi bu ay içinde değişebilir. Doğduktan sonraki göz rengi bu aylarda koyulaşabilir. Bu dönemde çok hızlı değişimler yaşar ve bir dönüş yapar. Artık yapamadığı birçok şeyi yapabilir. İlk olarak kafasını dik tutabilir ve yatarken kafasını kaldırabilir. Kafasını çevirebilir, etrafa bakabilir. Kasları bu dönemde gelişir. Bebeğin vücudu eski aylara göre daha toplu olur. Destekli şekilde oturabilir. Hareketleri daha anlamlı ve kontrollüdür. Bacakları hareketlidir, tekme atmaktan hoşlanır. Ayaklarını havaya kaldırabilir. İstemli hareketleri daha çoktur.

Neye baktığını, ne gördüğünü tam olarak anlar. Her dakika hareket içindedir. Bu aylarda bebeği yeni tatlarla tanıştırmak gerekir. Bir yeni gıdayla başlayın, aynı gün birden fazla yeni gıda vermeyin. Çünkü bazı bebeklerde alerji oluşturabiliyor. Eğer herhangi bir sorun olmazsa başka bir yeni gıda verebilirsiniz. İlk başlangıç olarak yoğurt, meyve püresi iyi bir tercihtir. Bazı bebekler yeni bir tat ile tanışmak istemez. Bazı bebeklerse iştahlı şekilde yerler. Yeni bir gıda yemek istemiyorsa zorlamayın. 1–2 gün sonra tekrar deneyin. O da bir süre sonra alışacaktır. Bu ayın bir diğer güzel yönü de gece boyunca uyumaya başlamasıdır. Sadece iki ya da üç kere uyanacaktır. Bu dönemin diğer özelliği de bebek çevreyi keşfetmeye başlar.

4.ayda bebekler neler yapabilir? Dört Aylık bebek neler yapar?

Aynadaki görüntüsü dikkatini çeker, ona gülümseyerek tepki verir.

Rahatça eşyaları kavrayabilir. Nesneleri ağzına götürür.

Çevresini keşfetmek amacıyla inceler ve etrafıyla ilgilenmeye başlar.

Yatar durumda dönebilir. Bir yandan öbür yana dönebilir.

Eşyalara uzanarak almak ister. Eşyanın düştüğü yere bakabilir.

Birisi onunla ilgilendiğinde ona güler, gıdıklandığında da güler.

Birisi konuştuğunda susarak anlıyormuş gibi dinler. İnsanlara cevap verici sesler çıkarır.

Sinirlendiğinde emerek ya da müzikle sakinleşir.

Yeni gıdalarla bu dönemde tanışır.

Ay ay bebek gelişimi

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

17 YORUM

 1. paylaşım için teşekür

 2. teşekkürler

 3. sağolasin ağam aynı bizim bebelte öyledir haaaaaaaaa

 4. benim bebeğim de 4 aylık her nekadar zor bir süreç gibi gelsede aslında çok çabuk geçiyor bebeklik dönemleri özellikle ilk bebeğiniz ise bol bol koklayın sevin yavrunuzu ne zaman büyüdü bu çocuk demeden doya doya içinize çekin bebek kokusunu.

 5. arkadaşımın 2. 5 aylık kız bebeği var 2 kere çekyat tan düşmüş. baya erken başlamış demek. benimki 4 aylık daha yeni başladı dönmeye.

 6. benım bebegım4 bucuk aylık masallah cok hareketlı

 7. Benim bebeğim dört aylık ama inanılmaz hareketler yapıyor ve bu ayda boyu uzadı kızımin

 8. Benim oglum 4 bucuk aylik donmuyor henuz.inanilmaz hareketli uyurken bile tekme atiyor surekli tekme sesine uyaniyorum,birde birden bire yuzu kuculdu zayifladi gibi geldi sanirim aniden boya verdi

 9. benımde dunya guzelı kızım var 4aylık oldu emzırıyorum sutum yeterlı ama ek besınlere ne zaman baslamalıyım onun saglıgı benım ıcın onemlı

 10. Benim bebegim henüz 2 buçuk aylık ama 4 aylık bebeklerin yaptıgı hareketleri yapıYO göz değmesin kızıma çok akıllı maşallah

 11. Dunya guzeli bir kizim var onu cok ama cok seviyorum herkezinde bebeklerine masallah diyorum

 12. 2.5aylık kızım var.7kg 61cm gece uykularımız duzenli ve gunduzlerı en fazla2 saat uykumuz oluyor.çok harekelı maşallah yüce mevlam herkeze sağlık versın.

 13. benimde bebegim 4 aylik iyi gidiyoruz herkese kolay gelsin.

 14. Benim ikiz oglan bebegim var 7 aylik dogdu ama iki aydan beri donuyo masallah.

 15. Benim kızım 3 aylık yukardaki yazilanlarin çoğunu yapmaya çalışıyor maşallah kizima:)

 16. Benim bebegim dort bucuk aylik bronşit baslangici var ne yapmam lazim

 17. 4 aylik kizim Maasallah onunla ilgilenmedigimde eliyle vurarak ilgi bekliyor sesler cikariyor Rabbim herkese nasip etsin bu tatli meyveden