39. Hafta Hamilelik – 39. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

39. Hafta Hamilelik – 39. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Eğer planlı sezaryen olacaksanız bu haftadan sonra herhangi bir günde güvenle doğumunuzu yapabilirsiniz. Bazı durumlarda normal doğum planlanan gebelerde doktorunuz suni sancı vererek doğumunuzu gerçekleştirebilir. Bu haftada bebeğinizin kafa çevresi ile arın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşittir.

Yağ birikimi giderek yavaşladığından kilo alımı da yavaşlar. Aynı şekilde siz de daha az kilo almaya başlarsınız. Yanakları ve emme kasları tamamen geliştiğinden ve bebeğiniz sürekli içinde yüzdüğü amniyon sıvısını yutar. Bu sıvı ile birlikte sinirim sisteminden, cildinden dökülen hücreler ile tyler barsak içeriğini yani dışkısını oluşturur. Bu dışkıya “mekonyum” adı verilir. Mekonyum koyu yeşil-siyah renkli bir maddedir ve bebek herhangi bir nedenle sıkıntıya girdiğinde ilk olarak kakasını yapar. Zaman zaman bacaklarınızda elektrik çarpmasına benzer yakınmalar olabilir. Bunun nedeni bebeğiniz hareket ederken ve pelvis içinde yerleşirken rahimin etrafındaki sinirlere dokunmasıdır. Eşiniz doğuma girmek istemiyorsa onu size eşlik etmesi için ikna etmeye çalışmalısınız. Kadınların çoğu doğum sırasında eşleri yanlarında olduğunda kendilerini çok daha rahat hissederler. Ancak eşinizi çok fazla zorlamayın belki kendisini kan tutuyordur ve bunu size söylemekten çekiniyordur. Bazı kadınlar ise eşlerinin kendilerini o halde görmesi düşüncesinden rahatsız olurlar. Eğer eşiniz doğuma katılmak istiyorsa ancak siz bundan rahatsızlık duyacaksanız eşinize durumu açıkça anlatarak size anlayış göstermesini isteyebilirsiniz. Kendi onaylamadığı halde eşi her şeye rağmen doğuma girmek isteyen kadınlara küçük bir hile önerisi. Gizlice doktorunuzla konuşun ve eşinizi içeri almamasını isteyin.

Bebeğiniz artık doğum kanalına girme pozisyonundadır. Ancak bebek halen bağışıklık sistemi açısından tam olarak gelişmemiştir. Bu durumda plasenta yolu ile bebek anneden antikorları almaya devam eder. Bu antikorlar doğumdan sonra bebeği 6 ay koruyacaktır. Bu haftadan itibaren amniyon zarı her an açılabilir ve suyunuz gelebilir. Bu bazen çok hızlı bazense çok yavaş gelebilir. Kendinizi idrar kaçırmış gibi hissedebilirsiniz. Bu durumda miktarı ya da geliş şekli önemsenmeden doktora gidilmelidir.

Bebek güç toplamak için sürekli uyuma halindedir. Çünkü büyük gün çok yaklaşmıştır. Bu hafta bebeğinizin boyu, 51 cm ağırlığı ise 3250 gramdır. Bebeğin hareket alanı iyice daralmıştır ve bebekte lanugo tüyleri tamamen dökülmüştür. Bu dönemde artık bebek erkekse testisler torbaya inmiştir. Hazırlıklarınızı şimdiden tamamlayın. Çünkü artık bebek hemen hemen doğuma hazırdır. Sadece ağrıların gelmesi beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. mine doğan

    bende 39 haftalık hamileyim ama sancım yok nasıl olacak doktor bana cuma günü gel dedi yarın veta pazartesi

  2. Daha vakit var demektir