36. Hafta Hamilelik – 36. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

36. Hafta Hamilelik – 36. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Bu haftadan itibaren doktorunuz her hafta bebeğin durumunu değerlendirmek isteyebilir. Ayrıca bu hafta hem sizin hem de bebeğin kilo artışı çok hızlı olabilir. Bu dönemde kalsiyum almaya devam etmelisiniz. Uterusunuz orijinal hacminin 1000 katı kadar genişlemiştir ve hiç yeriniz kalmamış gibi hissedebilirsiniz36.hafta anne karnında bebek gelişimi uterus muhtemelen kaburgalarınızın altındadır. 12 ile 15 kg. arasında bir ağırlık almışsınızdır ve kilo alışınız zirveye çıkmıştır. Şimdiden doğum zamanınıza kadar çok az kilo alırsınız veya hiç almazsınız. Rahim çok rahat bir hale gelmiştir ki çoğu kadın bebeğin artık çok fazla hareket etmediğini fark eder.

36. Hafta Hamilelik – 36. Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu haftadan sonra artık erken doğum sancılarınız başlasa bile doktorunuz durdurmaya çalışmayacaktır. Bebeğiniz doğum sonrası genelde sorunsuz ya da az bir bakım ile yaşamını kolaylıkla devam ettirebilir ve ağırlığı 2000 gramın üzerindedir. Bebeğinizin yağ depolaması devam ediyor. Bu haftada kol ve bacaklarda yağ tutulumu başlıyor. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamladı. Artık son rötuşlar yapılıyor. Artık içinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından hareketleri de çok kolay olmayacaktır. Doktorunuz bu haftadan itibaren her kontrolde sizi muayene ederek rahim ağzınızın durumunu, açıklık olup olmadığını incelemek isteyebilir. Bu haftalara geldiğinizde uykusuzluk probleminiz artış gösterebilir. Uykusuzluğun bir nedeni de bebeğin yavaş yavaş aşağı inmesi nedeniyle mesaneye bası yapması ve sık aralıklarla tuvalete gitme gereksinimi duymanız olabilir. Gece yatmadan önce sıvı alımınızı kısıtlamanız bu konuda size yardımcı olabilir.

Bu hafta bebekte kıl tabakası kaybolmaya başlar ve bu hafta doğan bebeğin yaşama şansı yüksektir. Artık akciğerde dâhil olmak üzere bütün organların gelişimi tamamlanmıştır. Böbreklerin düzenle çalışması başlamıştır. Bu haftalarda karaciğerlerin bazı enzimleri salgılaması başlar. Bebeğin cildi epey yumuşadı ve ipeksi hale geldi. Bebeğinizin dişlerinin oluşumu zaman gerekir fakat damakları sertleşmeye başlamıştır. Bebeğinizin boyu bu hafta 48 cm, ağırlığı ise 2500 gramdır. Bu haftalar girildiğinde anne adaylarında artık yalancı doğum sancılar meydana gelmeye başlamıştır. Bunların özellikleri düzenli ve ritimli olmasıdır. Bu ağrılar dinlenmekle azalmaktadır. Bu ağrılar sıklık ve şiddeti giderek artmaz. Bu yalancı ağrıların ne zaman olacağı öncenden tahmin edilemez.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. bu yazilardan cox sey oyrenirik size cox tesekur edirem .birde menim bir sualim var 35 hefde 1 gunluk dogum olsa kilosuda2000 kg olan bebey dogulsa yasarmi hic bir riski yokdurki

  2. Yorumunuz