35 Yaş Sonrası Hamilelik

35 Yaş Sonrası Hamilelik

Gebeliğin erken yaşlarda olması hem anne adayı için hem de bebek için son derece sağlıklıdır. İlerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmak annenin yaşamı açısından risk taşıdığı gibi bebeğin gelişimi için de son derece önemlidir. Kadınların doğurganlığı menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Fakat ileriki yaşlarda hamile kalmak erken yaşlara oranla daha zor olabilmektedir. Bu süreç kadınlarda bazı sorunların yaşanmasına neden olabilir.

35 yaş sonrası hamileliklere genel olarak ileriki yaş gebeliği denilmektedir. 40 yaşında ve sonrasında gebe kalma oranı yarı yarıya düşmektedir. 40 yaşında gebeliğin gerçekleşebilmesi için annenin genel sağlığı ön planda tutulmaktadır. İlerleyen yaşa rağmen doğum riskini göze alan anne adaylarının genellikle bebeklerinde down sendromu söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde de farklı hastalıklar meydana gelebilir. Annenin gebelik esnasında çıkan hastalıkları bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

35 Yaş Sonrası Gebeliklerde Çıkan Hastalıklar 

Bazı kalıcı hastalıklar gebelikten önce de kişide var olabilir. Bu durumda annenin genel sağlığı ön planda tutularak gebeliğinin olup olmaması kararı alınabilmektedir. Sağlıklı bir gebelik geçirmek için erken yaşlarda evlenerek gebelik yaşanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca ileriki yaşlarda olan gebeliklerde hem anne hem de bebek sağlığı tehdit altında olmaktadır.

Diyabet ve yüksek tansiyon gebelik esnasında sıkça karşılaşılan hastalıklardan biridir. Özellikle geç gebeliklerde bu durum daha sık karşılaşılan durumlardandır. Anne ve bebeğin sağlığı ön planda tutularak buna göre tedavi yöntemi belirlenebilmektedir.

Gebeliğin 20 yaş sonrasında olması anne adayının genel sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Ayrıca anne adayının erken yaşlardaki gebeliği ileriki yaşlarda karşılaşabileceği sorunları da ortadan kaldıracaktır. Annenin genel sağlık durumu gebeliğe engel olan faktörleri barındırmıyor ise 35 yaş ve üstünde de gebe kalabilir. Fakat her ihtimale karşı doktor gözetimi altında olmalıdır.

35 Yaş ve Üzeri Gebeliklerde Karşılaşılan Sorunlar 

Bir kadın için en ideal doğum aralığı 20 ila 30 yaş aralığıdır. Bu çağlarda kadınların yumurtalıkları daha verimli olduğundan çabuk gebe kalma durumu mevcuttur. Fakat özellikle 35 yaş üstü gebeliklerin meydana gelmesi çeşitli risk faktörlerini de gündeme getirmektedir. Bazı durumlarda gebeliğin sonlandırılması bile mevcut olabilir.

Gebeliğin 35 yaş üstünde gerçekleşmesi ile annede çoklu doğum meydana gelebilir. İkiz ya da üçüz  bebek sahibi olmak mümkündür. Bunun yanı sıra düşük riskinin de arttığı görülmektedir. Dış gebelik her yaş grubunda karşılaşılan durumlardan biri olmasına rağmen 35 yaş üstü gebeliklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Bebekte gelişme geriliğinin olması ve erken doğum oranlarının artması yine 35 yaş üstü gebeliklerde gerçekleşmektedir. Bu durumun yaşanması anne ve bebeğin psikolojisinde bozulmaya neden olabilir. Ayrıca down sendromu ya da gelişim geriliği bu dönemde çok sık karşılaşılan durumlardan biri olmasının sebebi kromozom sayısının fazla olmasıdır.

İleriki yaşlarda gebeliğin düşünülmesi özellikle şeker hastalığı ve tansiyon hastalığının olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra şeker ve tansiyonun genel sağlık durumunda kontrol altında olması gerekir. 35 yaş üstü gebelikler her kadında aynı etkiyi yaratmayabilir. Fakat genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Doğum sonrasında bebeğin dünyaya sağlıklı gelmesi ve gelişimin normal bir şekilde olması sağlık sorunlarının ortadan kalktığını göstermez. Bebeğin büyüme çağında anneye ihtiyacı olacağından bu dönemde bebek gelişirken ekstra enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Bebeklerin gelişimi diğer bebekler ile aynı olmasına rağmen yaşları ilerledikçe farklı sağlık sorunları meydana gelebilir. Geç olan gebeliklerde her zaman anne ve bebeğin sağlık durumu kontrol altında olmalıdır.

35 yaş üstü gebeliklerde çoklu doğumun fazla olması anneyi bu aşamada da bitkin düşürebilmektedir. Ayrıca geç gebeliklerde annenin doğum esnasında hayatını kaybetme oranı oldukça yüksektir. Geç gebelikler yerine erken yaşta gebeliklerin gerçekleşmesi her zaman daha doğru bir tercih olacaktır. Sağlıklı ve bilinçli bir anne olmak bebeğin gelişiminin de yakından takip edilmesine yardımcı olacaktır.

Geç gebeliklerdeki risk faktörlerini göz ardı etmeksizin özellikle kadınların erken yaş gebeliklerine özen göstermesi gerekmektedir. Daha sağlıklı dönemlerde gebe kalmak anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Böylece kalıcı sağlık sorunlarının da yaşanmasının önüne geçilerek normal doğumlarda artış olur.

Etiketler

Anne Günlüğü