35. Hafta Hamilelik – 35. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

35. Hafta Hamilelik – 35. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Hafta hafta gebelikte 35. haftadayız. Bu haftalarda halsizlik ve yorgunluk pek çok hamile kadının en önemli şikâyet sebeplerinden birisidir. Uyuma güçlükleri, kilo artışı ve buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz. Herhangi bir zararının olduğu gösterilmemiş olsa da eğer istemiyorsanız eşinizi anlayışlı olmak konusunda ikna etmelisiniz.

Bu haftalarda yaşanan bir başka sorun da doğum ve doğuma ait konularla ilgili endişelerdir. Eşinizin ve doktorunuzun yaklaşımı son derece önemlidir. Dünyada her gün binlerce kadının doğum yaptığını ve bunların sadece çok az bir kısmının sorun yaşadığını aklınızdan çıkarmamaya çalışın. Siz bu yazıyı okurken bile binden fazla bebek ilk çığlıklarını attı.

Doğum zamanı yaklaştıkça bazı anne adayları endişelenmeye ve aklına birçok soru getirmeye başlar. Bu soruların cevabını alamadığı için huzursuzluk duyar. “Akla gelen ilk sorular “doğumum nasıl olacak, ağrılara dayanabilir miyim? Hastaneye nasıl yetişeceğiz, acaba doğumun başladığını anlayabilir miyim? Ya bebeğime bir şey olursa” gibi soruları yaşamadan cevaplayamadığı için huzursuz olabilir. Ancak rahatlamanız için bu soruları doktorunuz cevaplayacaktır. Bu dönemlerde yapılan çalışmalar doğum eylemi süresinin ve doğumda duyulan ağrıların şiddetinin annenin ruh haliyle gerginliğiyle orantılı olarak arttığını göstermiştir. Bu dönemlerde strese giren annelerin rahim kaslarının gerilmesi ile ağrılar artmıştır. Hamile kadınlarda stres ve gergin olunması kanda katekolamin denilen maddenin üretimine yol açar. Bu maddenin oluşması oksitosin maddesinin oluşmasını sağlar ve bu işlemler sonucunda rahmin daha şiddetli kasılması oluşur.

35. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu hafta 2400 grama ulaştı. Boyu ise 45 cm oldu. Bu dönemde bebeğin uyku ve uyanıklık evreleri düzene girer, bunu siz fark edebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde bebeklerin işitme duyuları çok güçlenmiştir. Artık bütün konuşmaları duyacak seviyeye gelmiştir. Bebeğinizin yağ depolaması devam ediyor. Bu haftada kol ve bacaklarda yağ tutulumu başlıyor. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamladı. Artık içinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından hareketleri de çok kolay olmayacaktır. Kilo artışı özellikle yağ depolanması omuzlar hizasında başlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

6 YORUM

  1. 35 haftalik hamileyim bebeyimle gorushmemize az kaldi onu cok seviyorum 3 cu kez anne oluyorum 2 erkek cocugum var shimdiki de oglan

  2. ben de 35ci gebelik haftasindayim…ve ilk kez anne olucam insALLAH….bebegimi kucagima almayi cok cok istiyorum…ALLAH tum kizlara bu duyguyu yasamayi nasib etsin…amin…

  3. Bende otuzbes haftalik hamileyim ilk defa anne olcam ALLAH izin verirse ALLAH im tum isteyenlere nasip etsin insallah AMIN

  4. Bende otuz beş haftalık hamilemi allah olmayanlara nasip etsin işallah