34. Hafta Hamilelik – 34. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

34. Hafta Hamilelik – 34. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Hafta Hafta gebelik yazılarımızda artık iyice sona yaklaştık. Bu dönem içinde yorgunluk, uyumada zorluk ve ağrılar ilk sırada yer alır. Bunlar bu dönem içinde en yaygın şikâyetlerdir. Dinlenme ve zaman zaman uzun yürüyüşler kaslarınızdaki rahatlamayı sağlayacaktır. Ancak kilo artışı halen sizin için bir sorundur ve bu sorun doğuma kadar devam edecektir.

34. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Bebeğinizin akciğerlerinde büyük bir olasılıkla artık sur faktan adı verilen madde vardır. Sur faktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda surfaktan dışarıdan verilir. Bebeğinizin akciğerlerinde surfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir. Bebeğinizin ağırlılığı 2 kilo civarındadır. Boyu ise yaklaşık 42 santimetredir. Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden (adrenal) salgılanan hormonlar sizde süt üretimini başlatabilir. Bebeğiniz uyurken sizin gibi davranır. Yani artık gözlerini uyurken kapatıp uyanıkken açık tutar. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmektedir, basit ve hafif enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeteneği kazanmıştır.

Bu hafta doğan bebeklerin çoğu prematüre bebek bakımı ile yaşatılmaktadır. Bebeğin beyin dokusu hızlı gelişimini sürdürmektedir ve her gün yeni bir işlev kazanmaktadır. Yağ depoları gelişimlerini sürdürmektedirler. Bebeğiniz erkekse testisleri(yumurtalıkları) karın boşluğu içindeki yerlerinden artık skrotuma inmişlerdir. Eğer inmemişse bu doğumdan sonra anne veya doktor tarafından bebeğin skrotumu ellendiğinde fark edilmeli ve gereken yapılmalıdır.

Braxton-Hicks adı verilen ve rahmin zaman zaman sertleşmesine yol açan bu hazırlayıcı ağrılar bu hafta daha çok hissedilir. Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler, düzensizdirler ve genellikle sizde büyük bir rahatsızlığa neden olmazlar. Artık doğum yaklaşmakta ve doktorunuz sizi doğum ile ilgili bilgilendirmeye başlamıştır. Yorgunluk ve halsizlik bu haftadan itibaren artar. Bu arada anne adayının kilosu da 7 kilo kadar artmıştır.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

6 YORUM

  1. ben 34haftalik hamileyim benim karnim cok kucuk o neden olabir?korkusu varmi?

  2. benm karnımda çok küçük herkes 4-5 aylık hamile olduğumu söylüyo

  3. bende 34.haftama girdim benimde karnım çok büyük değil dr bebeğimin kilosu normal oldugunu söylüyo dr öyle diyosa karnınızı sorun etmeyin arkadaşlar…

  4. selam ben Azerbeycandan yaziyorum.turk kardeslerime selamimi iletirim.burda olan hamile karnim kucuk diyen her kese bir sozum o ki korkmasinlar benim ilk hamileliyimda 6ayinda karnim bile gorunmuyordu.9 ayinda 6 aylikmi diye soruyorlardi.3 kiloluk kizim oldu normal.INSALLAH rahat dogururuz bebeyimizi ben 35 haftaya gecdim.kendinizi koruyun ALLAH korusun hepimizi.kizim Aytac kardesini bekliyor.dogacak bebeyim de kiz.ALLAHIMA cok sukur az kaldi.olmayanlara nasib olsun INSALLAH.

  5. bende 34 haftalıgım ilk çocugum bu çocugu bu zamana getirene kadar hastanelerde kamp kurduk nerdeyese haylada sanki tarlada çalışıyorum yorgunluk,bebeğin tekmeleri bi yandan kasılmalar bi yandan nişanlıyken 12 çocuk doguracam diyordum ama bir tane yeter be

  6. sevinç inal

    benimdekarnım 31haftalık amabebeyim saglıklı çokşükür kim nedersedesin boş veriyorum kafama takmıyorum hiç