31. Hafta Gebelik- 31. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

31. Hafta Gebelik- 31. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Bu hafta anne adayı garip rüyalar görebilir. Kısa süreli uykularında dahi hemen rüya görebilir. Bebeğinizin beyni hızla olgunlaşmasına devam ediyor. Hızla gelişen bir başka bölüm ise bebeğin kemikleridir. Bebeğiniz bu haftalarda her zamankinden daha fazla kalsiyuma gereksinim duyuyor. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini bolca tüketmeli ve doktorunuz gerek gördüğü takdirde kalsiyum ilaçları kullanmalısınız. Bebeğinizin göz bebeği ışığa reaksiyon vererek açılıp kapanmaya başladı bile. Büyüyen bebek ve rahim göğsünüzde sıkışmaya neden olabilir ve göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Bebek ile içinde yüzdüğü sıvı arasındaki oran bebek lehine bozulduğu için ona kalan alan daralmıştır. Bu nedenle bebeğinizin hareketlerini daha fazla hissedebilirsiniz. Daha önce fark etmediğiniz küçük hareketler bile sizi rahatsız edebilir.

31. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz diğer haftalara oranla daha çok gelişim gösterdi. Ancak 31. haftadan sonra büyüme biraz yavaşlar. Beyin dokusu gelişimini devam ettirir. 31. hafta bebek geçen haftalara göre daha hareketlidir. Bunun nedeni bebeğin yerinin fazla olmasıdır. Ama durum bu ileri haftalarda değişecek ve bebeğin yeri giderek daralacaktır. Bebeğinizin hareketlerinde azalma hissettiğinizde sakin olun ve bir süre oturun. Kendinizi fazla yormadan, yatarak dinlenin. Eğer halen bebekte bir hareket yok ise hemen doktora gitmelisiniz. Çünkü bebeğin sağlıklı olduğunu içinizdeki hareketlerden anlayabilirsiniz. Hareketli bebek sağlıklıdır ve yaşıyordur.

Anne adayı bu dönemde normalde 8 kilo alır. Rahim artık tüm karnı dolduracak kadar büyüdüğünden solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artmaktadır. Midenizde yanma ve sindirim güçlüğü bu hafta devam edebilir. Bebeğinizin bu hafta kilosu 1400 gram, boyu ise 47 cm dir. Bebeğiniz müziğin ritmine göre hareket edebilir. Kalp atışları ile ilgili çalışmalar gösteriyor ki, daha şimdiden bazı tip müzikleri diğerlerine tercih ediyor. Akciğerler gelişimine hala devam ediyor. Bu son haftalar çok önemlidir, her geçen gün bebeğinizin kendi kendine nefes alma kabiliyeti artar.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. selam ben Azeriyim gebe olan her bir turk kardeslerime hayirli dogum saglam cocuk dilerim.10yasinda bir kizim var Aytacim onu cok seviyorum.dogacak kucuk kardesini bekliyor.bebegim kiz.her iki kizimi veren ALLAHIMA sukurler olsun.ALLAH hepimizin yuzunu guldursun.insALLAH olmayanlara da nasib olsun