29. Hafta Gebelik- 29. Hafta Hamilelik

29. Hafta Gebelik- 29. Hafta Hamilelik

Hamilelikte haftalar geçtikçe her hafta yeni bir sorunla karşılaşabilirsiniz. El ve yüzde şişmeler olabilir. Ancak çok aşırı şişmelerde bir doktora danışmakta fayda vardır. Bu arada gebelik egzersizlerine devam edilmelidir. En iyi egzersiz gebe bir kadın için yürümektir. Bu haftalarda karın cildinizde kaşınmalar hissetmeniz normaldir. Bunun yanı sıra karın içi basıncındaki ve dolaşım sistemindeki değişikliklerin sonucunda hemoroit (basur) problemi görülebilir. Ayrıca nefes darlığı, midede yanma, bacaklarda kramplar gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Bu yakınmaların sizi hamileliğinizden soğutmasına izin vermeyin. Bunların hepsi geçici ve tedavi ile üstesinden gelinebilecek şikâyetleridir. Yakınmak yerine hamileliğinizin pozitif yönlerini görmeye ve keyfini çıkarmaya çalışın.

Bebeğiniz doğum gününe hazırlanmaya devam ediyor. Artık kafası ve gövdesi arasındaki oran normale yakın. Artık kendi vücut ısısını ayarlayabilme yeteneğine sahiptir. Kemik iliği de sürekli kırmızı kan hücreleri yani alyuvar üretiyor. Gözleri ise hareket etmeye başladılar bile. Bu arada unutmadan zaman zaman içinizde aniden bir hareket hissederseniz sakın şaşırmayın ve korkmayın çünkü bebeğiniz hıçkırıyor! 29. haftaya gelindiğinde hamileliğinizi artık iyice hissetmeye başladığınız fark edeceksiniz.

Son trimester bu haftadan itibaren başlar ve doğuma kadar devam eder. Birçok kadın bu son trimester de hemen hemen 5 kg alır. Bu arada bebek ile beraber rahim de hızla büyümeye devam eder. Bu hafta içinde kanama ya da iç çamaşırını ıslatacak kadar akıntı olması halinde doktora gidilmelidir. Su kesesi açılma riski olabilir. Su kesesi normalde doğuma yakın ve ya doğumda açılır. Erken açılması halinde anne ve bebek enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu hafta bebeğinizin boyu, 38 cm ağırlığı ise 1300 gramdır. Bu hafta duyuları gelişimini devam ettirir. Işık, ses, tat ve kokuyu algılayabilir.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. 31 haftalik dogum yaptim risklerini ogrenmek istiyom ne gibi riskler ola bilir lutfen yazin