28. Hafta Gebelik- 28. Hafta Hamilelik

28. Hafta Gebelik- 28. Hafta Hamilelik

Bu hafta ile birlikte gebeliğin en zor dönemlerinden biri olan üçüncü trimester yani son üç aya girmiş oluyorsunuz. Bu haftada bebeğiniz hızla büyümeye devam edecek ve rahim içini mümkün olduğunca dolduracak. Rahim büyüklüğünüz neredeyse kaburgalarınızın seviyesine ulaştı. Bu dönem geçen dönemlere göre rahat geçmeyebilir. Çünkü gebeliğin son dönemi olan üçüncü trimester de girilmiştir.

28. Hafta Gebelik- 28. Hafta Hamilelik

Bu dönemde bacak krampları, bacaklarınızda ki varislerde artış ve şişme, basur, varisler, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması daha sık şekilde görülür. Bu haftada şikâyetlerinizin arttığını fark edebilirsiniz. Bu sorunların birçoğu tedavi edilebilir. Bu nedenle doktora danışmakta fayda vardır. Ayrıca anne adayının özellikle kış mevsiminde enfeksiyondan korunması için bolca C vitamini tüketmesi gerekir. Mevsimine göre taze sıkılmış meyve suları sağlığınız açısından faydalıdır.

28. haftada doktorunuz sizden glukoz yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diabeti araştırmaktır. Yine bu haftada kan uyuşmazlığınız varsa doktorunuza bunu hatırlatın. 28. haftada dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık %90′ı yaşatılmaktadır. Ancak bu bebeklerde yoğun bakım şartlarında solunum desteği gerekmektedir. Bebeğiniz sürekli uyuma ve uyanma dönemleri geçirmektedir. Zaman zaman gözlerini açıp kapayabilir. Kaşları gelişimini tamamlamıştır. Vücudu yağ depolamaya devam etmektedir. Bu yağlar doğduktan sonra kendi vücut ısısını ayarlamada oldukça önemlidir. Bu haftada bebeğinizle rahatça konuşabilirsiniz, çünkü artık sizin sesinizi tanıyor!

Bu hafta bebeğinizin boyu, 36 cm ağırlığı ise 1100 gramdır. Bu hafta içinde eşiniz elini karnınıza koyduğunda hareketleri hissedebilir. Anne karnında bebek hıçkırabilir, hatta zayıf şekilde ağlayabilir. Kişiliği ise bu haftadan itibaren oluşmaya başlar. Temelleri bu dönem içinde atılır. Bebek inanılmaz bir hızla büyüme ve gelişme gösterir. Saçları ise uzamaya devam eder.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

8 YORUM

  1. 28+3 haftalık hamileyim kaç aylık olmuş oluyor

  2. 28 haftalık hamileyim kaenım çok ağrıyor neden

  3. canım redbul cekıyo bırsey olurmukı ıcersem

    Zeynep

  4. SELAM BEN AZERBEYCANDAN YAZIYORUM KIZIM 28 HAFTALIK ONUN SELAMETLE DOGMASINI SABIRSIZLIKLA OZLUYORUZ.ON YASINDA BIR KIZIM DAHA VAR ISMI AYTAC KARDESI ILE KONUSDUGUNDA TEKMELER ATIYOR ABLASINA.HER BIRIMIZIN BEBEYI SAGLAM DOGSUN.ALLAH KORUSUN SIZI BENI TURK ABLA KARDESLERIM.OPDUM SAGOLUN

  5. selam ben artiq hamileliyin 8 ayindayim bebek artiq tekme atiyo. yataqda yatarken uyuyamiyorum bunun sebebi ne

  6. selam ben artiq hamileliyin 8 ayindayim bebek artiq tekme atiyo. yataqda yatarken uyuyamiyorum bunun sebebi ne. Ve kimin de benim gibi bebeyi olucaqsa allah anali babali buyutsun.

  7. Yine ben unutmamis bana cevab yazin.

  8. 28haftalik bebek kaç aylik