20 Günlük Bebek Neler Yapar?

20 Günlük Bebek Neler Yapar?

Bebeklerin anne karnında ve doğumdan sonra vermiş olduğu tepkiler ve davranışlar her bebekte farklılık gösterebilmektedir. Huzurlu ve derin uyku halinin en az 3 aya kadar devam etmesi bebeklerde görülen bir durumdur. Bebeğin gelişimi doğumdan sonra sürekli olarak uyuma, emme ve ağlama şeklinde olması farklı tepkiler vermesini de sağlamaktadır. Henüz yeni doğan ve 1 ayını doldurmayan bebeklerde anne karnından sonra gelişim devam etmektedir.

Bebeğin gün geçtikçe gelişiminin hızlı bir şekilde olması için anne sütünün oldukça büyük etkisi vardır.

20 Günlük Bebekte Görme ve İşitme Yetisi 

Bebekler doğum sonrasında hızlı bir gelişim gösterebilmektedir. 20 günlük bir bebekte genel olarak görme yetisi 15 ila 30 cm uzaklıktaki nesneleri ayırt etme özelliğine sahiptir. Bebek gelişmeye devam ettikçe bu görme yetisi her geçen gün daha da artmaktadır. Uzaktaki nesneleri bulanık görmelerine rağmen gün geçtikçe bu bulanıklık netlik kazanabilmektedir. Koyu ve parlak cisimlerin görüş açısına getirilmesi dikkatini çekecektir ve görme yetisinde gelişme olduğunu gösterecektir.

20 günlük bebeklerde işitme yetisi ise görme yetisinden daha hızlı bir şekilde gelişir. Anne karnında geçirdiği süre boyunca annenin sesine alışkın olan bebek anne sesine tepki verebilir. Bebeklerin bir çok sese anne karının da alışkın olması bazı durumlarda tepki vermesini geciktirebilir. Bunun için endişeye kapılmaya gerek yoktur. Zamanla bebeğin işitme yetisi daha da gelişerek tepki vermeye devam eder.

20 Günlük Bebeğin Dışkılaması 

Ana rahminden henüz yeni çıkan bir bebeğin ilk birkaç gün boyunca yapışkan, yeşil ve siyah renkte dışkılaması oldukça normaldir. Bebek anne sütü emmeye başladığı ilk günlerden sonra ishal olma durumu söz konusu olabilmektedir. Günde 4- 5 kez dışkılama meydana gelebilir. Bağırsak hareketleri oldukça hızlıdır.

Anne sütü haricinde mama ile beslenen bebeklerde kabızlık görülebilmektedir. Bu nedenle anne sütü gelmese bile süt arttırıcı gıdaları tüketmeye özen göstermelidir.

20 Günlük Bebeğin Hareketleri 

Anne karnında geçirilen uzun bir süreden sonra yeni doğan bir bebek günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirecektir. Uyumak bebeğin gelişimi için oldukça faydalıdır. Acıktığında ya da huzursuz olduğunda ağlama ile tepki göstereceğinden bebeğin sürekli olarak kontrol edilmesi gerekebilir.

20 günlük bebeklerde gelişim her geçe gün daha hızlı olmaktadır. Bu yüzden yakın takip ettiğiniz bebeğinizin gelişimleri sizi de şaşırtacaktır. Bebeğinizi düz bir zemine koyduğunda kafasını kaldırma hareketi yapabilir. Kalkmak istediğini belirtebilir. Fakat bu durum  tamamen istem dışı olabilmektedir.

Görme yetisi geliştiği için ve 15- 30 cm aralığındaki nesnelere sürekli olarak kitlenip bakabilir. Nesneyi çözmeye çalışır.

Henüz yeni doğan bebeklerde ağlama süreli hale gelebilmektedir. Bu durum dışında büyüme başladıkça ağlama dışında farklı sesleri de çıkardığını görebilirsiniz. Bebeğiniz ile sürekli konuşmak ve ona sevgi ile yaklaşmak sizin sesinizi tanıdığından ona güvende olduğunu hissettirebilirsiniz. Sürekli bebeğiniz ile konuşmak ilerleyen dönemlerde erken konuşmasına da yardımcı olacaktır.

Bebeklerin en iyi yaptıkları davranışlardan biri de kendi kendine gülmeye başlamasıdır. Genel olarak karnının tok olması ve huzurlu olması bebeğin kendi kendine gülmesine sebep olabilir. Gülüşe karşılık verme gibi durumları da söz konusu olabilmektedir.

20 günlük bebeklerde parmak emme eğilimi görülebilmektedir. Özellikle emzik kullanan bebeklerde sürekli olarak emziğin ağızda durmasından emzik çıkarıldığında parmak emmesi meydana gelebilir.

Bebeklerin gelişimi hızlı bir şekilde olduğu için kafasını 90 derece kaldırabilir. Bunun yanı sıra yan dönmeye çalışabilmektedir. Bu süreçte yardımcı olmak daha kolay hareket etmesini sağlayacaktır.

20 günlük bebeklerde hızlı gelişim bebeğin daha kolay bakımının olmasına yardımcı olabilir. Her bebeğin gelişim süreci birbirinden farklıdır. Özellikle erken doğumlarda ve gelişimi henüz tamamlanmamış olan bebeklerin dünyaya gelmesinden sonra annenin bu süreçte zorlanması söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli kontrol altında olması gereken bebeklerin kendi kendilerine ağlama, görme ve duyma yetileri çok geç bir süreçte başlayabilmektedir. Annenin bu dönemde daha sabırlı olması ve bebeğinin yanında olması bebek için de son derece önemlidir. Bebeklerin ay ay gelişimi her geçen gün farklılık gösterecektir. Bebeğin huzurlu ve sakin ortamda olması gelişimi için son derece önemli olacaktır.

Etiketler

Anne Günlüğü