2 Yaş Çocuk Gelişimi: 24 Aylık Çocuk Neler Yapar?

Her dönemin kendine özgü özellikleri olduğu gibi iki yaşında kendine has özellikleri vardır. Artık çocuk bir senesini bitirmiş ve ikinci yılına girmiştir. Yani daha çok şey öğrenme dönemine gelmiştir. Hayatı biraz daha tanıyacak, daha çok şey öğrenecek ve kafasında dünya ile ilgili daha çok bilgi olacaktır. İki yaş bir geçiş dönemidir, çocuğun olgunlaşma sürecinin ilk geçişidir. Bu dönemde inatçı, bencil, çileden çıkaran ve sinir bozucudurlar. Aynı zamanda coşkulu, sevilecek kıvamda ve büyüleyicidirler. Bu nedenle çocuklar bu kadar hızlı karakter değiştirdiği için sabırlı olun, net, tutarlı ve sakin olun. Çocuklar bu dönemde kişiliğini henüz kazanmamıştır. Bu nedenle ani duygu değişikliğine girebilirler. Bir bakarsınız çok sevimli ve gülen, bir bakarsınız yerlere yatmış ağlıyor. Bu dönemin özelliklerini bilmekte fayda vardır.

2 yaş çocuğu boy ve kilo değerleri;

Kız çocuklarında 2 yaş döneminde 76–95 cm arası, 9,1–15 kg. arası normaldir.

Erkek çocuklarında 2 yaş döneminde 77–92 cm arası, 10–15 kg. arası normaldir.

2 yaş döneminde çocuklar neler yapabilir?

12 ile 15 ay arasında çocuk rahatlıkla yürür ve yürürken bir eşya taşıyabilir. Hareket halindeki topu tutar ve ayağıyla topa vurabilir. Oyuncaklarıyla kule yapar. Taklit etme yeteneğini kazanır ve kişileri, ev işlerini, araba kullanan kişiyi vb. taklit edebilir. On kelime söyleyebilir, tek heceli cümleler kurabilir. Böylelikle isteklerini anlatabilir.

16. aya girdiğinde çocuk kaşık kullanabilir. Elbiselerini birinin yardımıyla çıkarıp tekrar giyebilir. Merdiven basamaklarını elinden tutulduğunda çıkar. Kalem kullanabilir ve karalama yapar. Kendisinden bir şey istendiğinde anlar ve söylenenleri yerine getirir. Kişileri bu dönemde de taklit eder. Sözel oyunlar oynar.

19–21 ay arasında çocuk koşar ve zıplar. Karşısındaki kişiye topu havadan atabilir. Merdivenleri tek başına rahatlıkla çıkar ama inerken yardım bekler. Kişileri tanımaya başlar. Sürekli gördüğü kişileri resimden tanıyabilir. Ancak yabancılık korkusu halen devam eder. Sayfaları düzenli şekilde çevirebilir.

22–24 ay arası çocuklar yaşıtlarıyla oyun oynar. Taklit yeteneğini günden güne geliştirir. Yardımsız merdiven inip çıkabilir. Bu aylarda oyuncaklarıyla da oynar. Çevresindeki eşyaları araştırır. Altı-yedi küpten kule yapabilir. Kişileri, eşyaları ve nesneleri resimden tanıyıp, adını söyleyebilir.

2 Yaş Çocuk Gelişimi: Algısal gelişim;

Bu dönemde resimlere karşı duyarlıdır ve dikkatlidir. Kitaplardaki resimlere bakmaktan zevk alır. Sevdiği resimlere dikkatle bakıp, inceler. Resimleri ayırt edebilir. Resimdeki kişileri tanır ve tepki verir. Kendini resimlerde tanıyamaz. Kendisi ile konuşulmasından hoşlanır ve ilgiyle dinler.

2 Yaş Çocuk Gelişimi: Dil gelişimi;dogukan4

Kelime haznesi hızla genişler. Cümleleri iki kelimeli şekilde kurabilir. Bu dönemde merak içinde olduğu için sürekli “Kim?” “Niçin?” gibi sorular sorar. Çocuk bu yaşta pek düzenli konuşamaz. Kendince bir dili vardır. Ancak üç yaşına doğru çocuğun bildiği kelime sayısı 200 civarına ulaşır.

2 Yaş Çocuk Gelişimi:  Fiziksel gelişim;

Birçok şeyi rahatlıkla yapabilir ve kendi yapmaya çalışır. Kazağının düğmelerini kendi ilikleyebilir. Bu dönemde sürekli hareketlidir. Hiç durmadan hareket eder. Üç tekerlekli bisiklete binebilir ama pedallarını çeviremez. Parmak uçlarıyla yürür, dengesini kaybetmeden çömelip tekrar kalkabilir. Kalemi tutabilir ve karalamalar dışında dairesel çizgiler çizer.

2 Yaş Çocuk Gelişimi:  Duygusal ve sosyal gelişim;

İki yaşında çocuk çok acelecidir, sabırsızdır. Kolayca kızar ve en ufak şeyleri büyük bir sorunmuş gibi büyütür. Öfkesini ağlayarak gösterir. Çocuktaki hızlı gelişim onu bağımsız hale getirir. Artık kendisini kanıtlamaya çalışır. Basit etkinliklerde bulunabilir. Bu yaşta çocuk bencildir. Herkesin kendisi ile ilgilenmesini ister ve ilgi çekmeye çalışır. Paylaşma duygusunu henüz kazanmadığından her şeyin kendisine ait olduğunu sanır. Hiçbir eşyasını paylaşmaz. Kardeşiyle ilgilenir ama ilginin onda olduğunu görünce kıskançlık yapabilir. Bazı korkular geliştirebilir ve bu nedenle anne babasından ayrılmayı istemez. Söz dinlemez ve her söylenene karşı çıkar.

Çocuğa bu yaşta disiplin sağlamak istiyorsanız ilk olarak sakin olun. Bazı kurallar koyun ve bu kurallara uyması için kararlı olun. İki yaş çocuğun her şeye karşı gelme yaşıdır. Çocuğun yaptığı iyi davranışları ödüllendirin. Bunu yaparken çocuğa sadece aferin demeniz yeterli olacaktır. Bu tek kelime onu mutlu etmek için yetecektir. Çocuğa katı kurallar koymayın ve sürekli çocuğu baskı altına almayın. Çocuğa bağırmayın ve tehdit edici konuşmalar yapmayın. Sevgi çocuk için önemlidir. Sevildiğini bilmesi ona güven verecektir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk ve Televizyon: Çocuğun Gelişiminde Televizyonun Etkileri başlıklı makalemizde anne baba çocuk, ÇOCUĞU TELEVİZYONDAN VAZGEÇİRMEK ve çocuğuma nasıl davranmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

14 YORUM

 1. sa 2 yasında oglum var ve kesinlikle hic kelime konusamıyr ve hic bi sekilde dedigimizi anlamıyor oglum sunu getir kesinlikle bilmiyr emir ne gel ne git ne anlamıyor baska turlu cok zeki ama sanki vurdumduymaz konusması var ama bebekler gibi herseyi biliyor ama bizim dedigimizi anlamıyor nasil ogluma biseyler ogretebilirimm…cokk tesekkurler simdiden..

 2. yasemin demelioğlu

  kızım 23 aylık üste okuduğum yazıların çoğunu yapıyo çok meraklı evin altını üstüne getiriyo kendince devamlı konuşma modunda bazılarını anlasamda çoğunu anlamıyorum:))niçiin neden gibi sorular sormuyo ama ben vücüt dilinden anlıyorum o sormadan daha doğrusu soramadan ben açıklama yapıyorum anlıyo galiba ki rahat ve anlamış bi ifade takılıyo,dedim her komudu yerine getiriyo ama oda işine gelirse,çok alıngan zaman zaman sevimli sinirli meraklı

 3. Fatma yalcın

  Merhaba benım kızım 15 aylık yukarıda yazılanlardan cocugumda mevcut cok akıllı zekı bır cocuk masallah katı kurallarım yoktur ben kızımla oturup konusurum bazı durumda anlamdıgım cumlelerı de oluyor ell hareketlrı ıle anlattıgı zaman tamamlıyoruruz aramızdakı ıletısım cok duzgun ve guzel gıdıyor

 4. ayşe karaca gül

  kızım yarın bir yaşına giriyor.elimden tutarak yürüyor ama tek başına türümüyor.çok hareketli.genelde sakin.mutfakta herşeyi karıştırıyor .bütün odaları hergün geziyoruz.şimdilik güzel gidiyor herşey.

 5. Yeliz_bolac@hotmail.com

  Efe doruk 2 yaşında anlattığız herşey benim oglumdada var.çok akıllı cok zeki masallah.ben onunla herzaman buyuk adammis gibi goz temasi seklunda heryesi konusur anlatırim ve oda beni dinler.konusmanın nekadar faydalı oldugunu goruyorum ve herkezede tafsiye efiyorum.tesekkurler

 6. benim kızım 2 yaşında bazen dediklerimi anlamıyor bazen anlıyor bilmiyorum ilgisizde olabilir çok hareketli ve çok sinirlidir kardeşi aglayınca noldu diyor kardeşini seviyor ama çokta kıskanıyor neyapcagımı bilmiyorum. bence her çocugun kendine özgü davranışları var .yemek konusunda anlaşamıyoruz kendisi yemek istiyor ama beceremiyor .ama onun siniri inatlaşması bile tatlı nedemişler kirpi yavrusunu pamugum diye severmiş.herkeze saglıklı güzel bir ömür dilerim

 7. ayşe özdemir

  24 aylık kızım var.çok akıllı söylediğimiz herşeyi anlıyor.bir çok cümleler kurabiliyor.fakat bu aralar olur olmaz her şeye ağlıyor,hiç bir oyuncağını paylaşmıyor buda bizi bunaltıyor ama inşallah bu dönemide atlatacağız.Herkeze mutlu ömür dilerim.

 8. üzülmeyin anneler benimde hirçin bir oglum var.zaman zaman cok sinirleniyor dinlemiyor burnuma defalarca kafa atıyor.bunu zamanla güzel alçak sesle konuştuk bırakmaya başladık sabır çok önemli kızmamak ona güzelce hikaye anlatır gibi anlatmak hırçınlıgından vaz geçiyor.ben böyle yendim inşallah sizde yenersiniz.

 9. benim kızım 15 gün sonra iki yaşına girecek yaklaşık 6 aydan beri konuşuyor üçlü cümleler kurabiliyor inanmayacaksınız ama andımızı bile ezbere baştan sona söylüyor şekilleri ayırt edebiliyor üçgen kare ve yuvarak şeklinde renklerin bazılarını biliyor çalıştığım için bir buçuk yaşından buyana kreşe göndermek zorunda kaldım ve çok memnunum herşeyi ögretiyorlar ALLAH nazardan esirgesin çok nazar değiyor ve huysuzluk ediyor.

 10. mehaba benim kızım on dokuz aylık çok akıllı çok zeki bitek tuvelete alıştırmakta güçlük çekiyorum inşallah onuda yapar