2 Aylık Bebek Beslenmesi: İki Aylık Bebek neler yiyebilir?

2 Aylık Bebek Beslenmesi: İki Aylık Bebek neler yiyebilir?

2 aylık bebek beslenmesi sürecinde, bebeğinizin gelişiminin ilerlediği anlamına gelmektedir. Hele ki 40 denen bebeğin Kırkı çıkması aşamasının gelindiği noktadır. Bu ay içerisinde bebeğiniz daha olgunlaşacak ve daha fazla hareketli olacaktır. Belli belirsiz tepkiler göstermeye başlayan bebek, etrafa daha neşeli bakacak ve daha fazla gülücükler saçacaktır. Fizik olarak da birinci aya oranla daha güçlü olacak, yatar pozisyonda iken başını kaldırmaya çalışacaktır. Dik oturduğu zaman ise başını dik tutabilecek bir pozisyona gelecektir.

İlk ay belirgin olmayan gözleri daha belirginleşecek ve küçük nesneler daha fazla dikkatini çekecektir. Özellikle bebeklerin televizyon gibi fazla renkli cihazlara karşı ilgisinin arttığı aylardır. Parmak uçları ile oynama, nesneye uzama, anlam verilemeyen “agu” tarzı kelimeler ile evinize neşe katmaya başlayacaktır 2.ay da.

2 Aylık Bebek Beslenmesi

İki aylık bebekler için, özellikle anneler bu ayda çalışmıyor oluyor. Eğer çalışması gereken anneler var ise bu ayda düzenli emzirme sorunları ile karşılaşılabilir. O zaman yapılması gereken ise süt pompası kullanmaktır. Annelerin bir çoğu doğumdan kısa bir süre işe dönmekteler. Fakat bebek gelişimi sürecinde en önemli beslenme, anne sütüdür, hele ki ilk 6 ay içerisinde anne sütü haricinde ek gıda verilmemesi tavsiye edilir.

Süt Pompası ile Süt Nasıl Sağılır?

Özellikle çalışan veya sütü bazen gelmeyen anneler için önerilen bu yöntem, bebeğinizi emzirdikten sonra, süt pompası ile 10’ar dakika sütünüzü çekin. Biriken sütleri bir süt torbası içinde toplayın daha sonra bu torbaların üzerine tarih yazarak derin dondurucu da bekletin. Normal buzdolabı içerisinde kısa süre de bozulacaktır. Bu şekilde sakladığınız sütler ortalama altı aya kadar saklayabilir ve bebeğiniz içibilir. Bu arada üzerine tarih yazmanızın sebebi ise bebeğe karışık tarihlerde süt vermeyin, en eski süt hangisi ise onu verin ki sütlerin tarihi uzun zamanları bulup 6 ay kadar süreyi geçmesin.

Bebek Beslenmesi

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü