15 Aylık Bebek Beslenmesi On Beş Aylık Bebek Neler Yiyebilir Neler Yapar?

15 Aylık Bebek Beslenmesi On Beş Aylık Bebek Neler Yiyebilir Neler Yapar?

15 aylık bebek  her gün yeni keşifler ve yeni bir şeyler yapma peşindedir. Siz annesi olarak bebeğinizin en büyük öğrenme aracısınız ve bu konuda bebeğinizin en büyük destekçisi olacaksınız. Yaptığınız hareketler oturma şekliniz hatta sürekli oturduğunuz yer bile onun ilgisini çokça çekmektedir ve sizi taklit ederek öğrenir. Çoğu bebek (yaklaşık yüzde 90) bu zamanda yürüyor, akşam yemeklerinde sandalyeye çıkmak masaya oturmak istiyor istiyor , telefonla konuşmak, elektrikli süpürgenin düğmelerini kurcalamak ve merdivenleri tırmanmak en büyük hobisi haline gelmiştir.

Çocuğunuz yürürken korkak ve emin adımlar atamıyorsa ona bir yürüme arkadaşı alın. Onu ittirirken zevk alacaktır ve kendisi özgürce yürüdüğü için kendisine güven gelecektir. Her şeyi merak edip kurcalamak istiyor. Örneğin, kalemler, anahtarlar, saat, ruj, kremler bunlar bebeğiniz için çok ilgi çekici şeylerdir çünkü çevresinde kullananları gördükçe aynılarını yapmak istiyor ve daha çok merak edip sahip olmak istiyor.

15 Aylık Bebekler 🙂

Daha hırçın ve anneye düşkün olur. Sizi de bu durum biraz bunaltabilir. Siz annelerin yapması gereken sabırlı olmanız ve doğru hareketler yapmanızdır. Çocuğunuz sebepsiz yere sinir bozucu çığlıklar atabilir hatta sebepsiz yere canı yanmışcasına ağlayabilir. Böyle bir durumda çocuğunuzun yanından ayrılın derin bir nefes alın ve tekrar yanına gidin sorunu varsa eğer sorununun ne olduğunu öğrenmeye çalışın ama sakinliğinizi koruyun çünkü siz tedirgin ve sinirli olursanız bebeğinizin problemini çözemezsiniz ve daha gergin bir ortama sebebiyet olursunuz. Bu dönemde çocuğunuzu kendisinden biraz daha büyük arkadaşlıklar kurdurun ve onlarla oyun oynamasını öğrenmesini sağlayın. Kendisinden büyük farklı yaş gruplarındaki oyun arkadaşlarıyla öğreneceği oyunlar işbirliğini öğrenmesini için en güzel yoldur. Bu sayede anne bağımlısı çocuğunuz oyun oynamayı öğrendiği için sizi biraz daha dışarıda bırakacaktır.

15 aylık bebeğiniz bu dönem dans etme, kendi etrafında dönme, yerde yuvarlanma gibi kendine özgü davranışlar sergilemeye başlar ve aile bireylerinden aldığı olumlu etki sayesinde bu hareketlere devam edecektir.
Çocuğunuz anne ve babaya iki farklı şekilde davranıyorsa şaşırmayın. En fazla hangi ebeveynle vakit geçiriyorsa (genelde anneler ile) diğer ebeveyne (genelde babalara) daha özel davranacaktır, buda anne baba arasında kıskançlığa yol açmamalı. Çünkü bu davranışlar dönem dönem yer değiştirecektir, bu normal bir süreçtir.


15 aylık bebeğiniz için bir iyi birde kötü haber var. Önce kötü haber: 
Çocuğunuz bu dönemde öfkesi kolay bir şekilde uyandırılır. Şimdi iyi haber: Öfkesi de üzüntüsü de kolay ve kısa ömürlüdür. Çocuğunuzla iyi vakit geçirin her şeyi beraber yaparak ona öğretin. Örneğin alışverişteyken aldığınız ekmeği yada bir bisküviyi sepet arabasına koyması için ona verin ve nereye koyması gerektiğini söyleyin, sonunda da aferimi ekleyin.

Bebeğiniz yatağa girmek istemiyorsa size daha doymamış demektir. Onunla uyku öncesi bir banyo yada kitap okumak, yada küçük oyunlar oynayarak enerjisini atmasına yardımcı olabilirsiniz.
Bu dönemde çocuklarınızı kitaplarla tanıştırın. Emin olun ki ilgisini çekecektir ve onları raftan çekip çıkarmak isteyeceklerdir. İçerisinde bulunan resimler şekille oldukça ilgi çekici gelecektir. Çocuğunuza renkli parlak resimli, hayvan, meyve vb. oluşan kitaplar alıp ona ilk önce içerisinde bunları öğretip sonra soru sorun. Örneğin: Kediyi bulabiliyor musun? Kedi nerede? Bana elmayı gösterir misin? Gibi. Çocuğunuz ilgisiz gibi görünse de vazgeçmeyin başka hoşuna giden kitaplar arayışına geçin, elbetteki seveceği bir kitap bulacaksınızdır ve kitap saatinizi değiştirebilirsiniz uykudan öncede yada sonra, yemek yedikten sonra. Çocuğunuza tekrar ederek öğrenmesini sağlayacaksınız.

15 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?

* Yürüyebilir
* Koşabilir
* Kaşık kullanabilir ( parmak kasları gelişmediği için dökme ihtimali yüksektir)
* İki, üç katlı kuleler yapabilir.
* Geri Geri yürür.
* Kalem kullanabilir ve evin her yerini çizebilir.
* Çoraplarını çıkarır.
* Ayakkabılarını giymeye çalışır.
* İstediği bir şeyi parmağı ile gösterir.
* İki kelimeli basit cümleler kurabilir. (Baba gel, Topu at, Su ver gibi)

* Kitapların sayfalarını çevirir.
* Sakladığınız bir oyuncağını bulmaya çalışır.
* Kısa talimatlı sözlerinizi yerine getirir. ( Kapıyı kapat, Topu bana getir, yere otur gibi)
* Kısa kelimeleri kullanır ve ne anlama geldiğini bilir. (Anne, baba, dede, mama, gel, git, al, at, atta, bitti, çiş, alo, cıs, cici gibi)
* Vücudundaki organların yerlerini bilir ve gösterir, onların isimlerini de söyleyebilir.
* Oyun oynamayı çok sever.
* Katı gıdaları yiyebilir.
* Yemek sırasında yemeklerini yere döküp savurabilir. ( Bu öfke normaldir.)
* Taklit eder
* İstemediği, hoşlanmadığı durumda bağırıp ağlayarak tepki verir.
* Attığınız topu yakalamaya çalışır.
* Sandalye, kanepe, koltuk ve yatağın üstüne çıkmaya çalışır. Eline geçen her şeyi oturak olarak kullanabilir.
* Bu aylarda çok meraklı olurlar her şeyi kurcalayıp tadına bakmak  isterler.
* Düştüğü zaman kendi başına kalkabilir.
* Evin bir çok eşyasını tanır. ( Cam, kapı, halı, ayakkabı, kumanda, televizyon, telefon, top,oyuncak bebek, yastık vb. ve istediğiniz zaman size getirir.)
* Mutfak dolaplarının içerisini dökmeye ve kurcalamaya bayılır.
* Saklambaç oynamak. Örneğin: İsmine seslenerek beni bulamaz ki deyip kapının arkasına saklanın ve sizi bulmaya çalışsın, daha sonra çocuğunuz saklanacak  ve sizin onu bulmanızı isteyecektir.
* Hangi eşyanın kime ait olduğunu bilir. Mesela oturma odasında bulunan babasının telefonunu  alıp babasının yanına götürerek verir.

NOT: Bebeğiniz bu aylarda çok fazla hareketli olduğundan dolayı olası bir kazaya engel olmak için evlerde bulunan sivri köselere koruyucu takın ve cam kapı gibi tehlike arz eden yerlere mutlaka çocuk kilidi takın.

15 Aylık Bebek Beslenmesi

15 aylık beslenme için hemen hemen her gıdayı verebilirsiniz ama alerji yapması mümkün olan besinleri verirken dikkatli ve kontrollü veriniz.
Bebeğiniz yaşını tamamladığı zaman inek sütünü sulandırarak verebilirsiniz ama doktorunuzun belirlediği ölçüde veriniz.

*Süt
*Yoğurt
*Peynir
*Et
*Balık
*Yumurta
*Tavuk
*Barbunya
*Fasulye
*Her türlü meyve
*Ekmek
*Pirinç
*Makarna
*Buğday
*Yulaf
*Ezilmiş ceviz vb.
Her türlü besinleri yiyecek zamana gelmiştir. Kontrollü ve dikkatli şekilde yemesine özen gösterin.

Meyve ve sebzeler olarak her türlü yemesine özen gösterin, çünkü hepsi tam bir vitamin deposudur ve gelişip büyümesi için çok gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü