14 Aylık Bebek Beslenmesi On Dört Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

14 Aylık Bebek Beslenmesi On Dört Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

14 aylık bebeğiniz hemen hemen her gıdayı yemeye başlamıştır. çocuğunuz yaşına gele kadar çoğunlukla besin ihtiyacını anne sütü yada formül mama ile karşılamaktadır, ancak yaşını geçtikten sonra yürümeye başladığı zaman dengeli bir beslenme planı oluşturmak çok önemlidir.  Bu zamandan sonra bebeğiniz kalorisini masa yemeklerinden almaya başlayacaktır (Bebeğinize özel az tuzlu baharatsız yemekler). 14 aylık bebeklerin günde yaklaşık 1.000 kaloriye ihtiyaçları vardır. Her gün üç öğün yemek ve iki öğün aparatif verebilirsiniz.

14 aylık bebek beslenmesinde sağlıklı alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olun ve şeker ve şekerli yiyeceklerin yerine besleyici aparatif gıdalar verin.  Meyve, meyve suları ve içme suyunu tüketmesine özen gösterin. Eğer çocuğunuzun gelişmesi ile endişeleriniz varsa doktora götürün. Çocuğunuzun boy ve kilosunu sürekli takip edin.
14 aylık bebeğinizi kaşıkla beslemek yerine çoğunlukla parmak gıdaları verin kendi kendsini beslenmeyi öğrensin.

14 Aylık Bebek Neler Yer

14 aylık bebek neler yemeli, kaç öğün yemeli, beslenme düzeyinde gıdaları nasıl almalı? Soruların cevabını sizler için cevapladık.

  • Süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri 14 aylık bebeğiniz için oldukça faydalı besinlerdir. Bebeğinizin kemik ve dişlerinin sağlamlığı ve sağlığı için en önemli besin kaynağıdır. Yüksek oranda kalsiyum ve D vitamini içerir. 14 aylık bebeğiniz her gün ortalama iki bardak süt içmesi gerekir. Beyin gelişimi içinde çok önemli rol oynamaktadır. Yoğurt ve peynir ürünleri de kalsiyum depolarıdır.
  • Fasulye ve Et: 14 aylık bebek için et ve fasulye de iyi bir protein içerir ve bebeğiniz için düzgün bir gelişmeyi teşvik eder. Bebeğinizi oyun oynama ve öğrenmesi için gereken enerjiyi sağlamaktadır. Çocuğunuz her gün 2 gram kadar bu zengin gıdaları tüketmesi gerekir. Beyaz et, sığır eti ve balığı bolca tüketmelidir. Protein de zengin olan gıdalardan biride yumurtadır. Haşlanmış yada karıştırılmış yumurtayı da gün içerisinde kahvaltılarında tüketmesine özen gösterin. 1/4 fincan miktarı kakar fasulyede de iyi miktarda protein vardır. Boğulma riskine karşılık taneleri bölerek veya çeyrek vermeye özen gösterin.
  • Meyve ve Sebzeler: 14 aylık bebek için en iyi besleyici gıdaların başında gelen meyve ve sebzeler mevsimine uygun olarak verilmelidir. çocuğunuzun büyüme ve gelişmesinde yardımcı olan bir çok vitaminleri ve mineralleri barındırır. Çocuğunuz günlük bir fincan kadar meyve ve meyve suyu ve sebze tüketmesi yeterli olacaktır. Vitamin değerlerinin ve tadının kaybolmaması için onları haşlayarak vermeniz daha faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü