13 Aylık Bebek Beslenmesi On Üç Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

13 Aylık Bebek Beslenmesi On Üç Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

13 aylık bebeğiniz artık büyü ve yaşını geçti. Bebeğiniz büyüdükçe yeme düzeni de değişiyor ve anneler daha fazla endişe duymaya başlıyor. Acaba karnı doydu mu? Bu öğün daha az yedi neden hala katı gıdaları yemek istemiyor? gibi bir sürü sorular dolanır akıllarda.

Bebeğiniz bu dönemde artık kendi başına yemek yemeyi, çatal kaşık kullanmayı yavaştan öğrenmiş durumdadır.13 aylık bebeğiniz artık daha fazla katı ve parmak gıdalar tüketmeye başlayacaktır ve daha az anne sütü almaya başlayacaktır. Bazen severek yediği yiyecekleri reddedecektir yada daha fazla yemek isteyecektir. Bazende belli öğün vakitlerinde canı hiç bir şey yemek istemeyecektir.

Bebeğiniz yemek istediğini veya istemediğini anlatabilecek zamana gelmiştir. Bu süreçte artık sıvı gıdalardan çok katı gıdalara yoğunluk gösterdiğimiz döneme girmiş bulunmaktayız ve 13 aylık bebeklerin bazıları çok çabuk alışırken bazıları bu durumu hala benimseyemezler. Bu durumda en çok anneleri üzer, çünkü bebeklerinin katı gıda kabul etmediği için aç kaldığını düşünürler. Bebeğinizi yemek yemesi için zorlamayın bu bir süreç öyle düşünün ve her öğün yemek yemeyi teklif edin eğer isterse yer istemezse ısrar etmeyin yoksa lokma savaşı başlatmış olursunuz ve hem bebeğiniz için hemde sizin için baya yıpratıcı bir dönem geçirirsiniz.

Minik Bebekler 🙂

13 aylık bebek beslenmesinde yeme alışkanlığında değişikler olacaktır ve bu değişiklikler bebeğinizin büyüme modelinden kaynaklanmaktadır. 13 aylık bebeğiniz artık bir çok gıdaları yemeye başlama zamanı gelmiştir, siz anneler olarak bu dönemde bebeğinizin beslenmesinde zengin ve vitaminli gıdalar sunarak büyüyüp gelişmesinde önemli etkenler oluşturmalısınız.

13 Aylık Bebek Neler Yemeli?

Tahıllar: 13 aylık bebekeler günlük ortalama 3 gramlık tahıla ihtiyaç duyarlar.  1/3 fincan pişmiş pirinç veya makarna yiyebilirler. Bu da 1 porsiyona eşittir.

*Makarna
*Pirinç
*Bulgur
*Yulaf (bebek yulafı)

Tahıllar

Taze Meyve: Meyveler 13 aylık bebeğinizin severek tüketeceği en iyi besinlerden biridir. Mevsiminde oluşan meyveleri bebeğinize bolca yedirin. Yaklaşık olarak 1 fincan meyve bebeğinizin günlük ihtiyacını karşılamaktadır.  Bebeğinize  turuncu meyveleri (portakal, mandalina vb.) ve asitli diğer meyveleri (çilek, domates vb. ) gibi tattırırken deneyin ve vucut tepkisine bakın. Çünkü bu meyveler asitli ve alerjik duruma sebep olabilir.

*Şeftali
*Elma
*Armut
*Muz ( Fazla verildiğinde kabızlık yapabilir, kontrollü olunması lazım)
 (Bunlar alerji riski düşük meyveler)
*Portakal
*Mandalina
*Çilek
*Domates
(Bunlar alerji riski yüksek olan meyvelerdir.)

13 Aylık bebeğiniz için taze meyvenin yanı sıra taze sıkılmış meyve suları da hazırlayabilirsiniz. Ancak tatlandırıcı, şeker eklememelisiniz. Marketlerde satılan hazır meyve sularından kaçının çünkü içlerinde aşırı şeker ve koruyucular vardır. Bebeğinize günlük bir bardak taze sıkılmış meyve suyu yeterli olacaktır.

Taze Meyveler

Et Ürünleri: Etin içersinde bulunan protein çocuğunuzun büyümesi, öğrenmesi, algılaması ve oynaması için gereken bütün vitamin ve enerjiyi sağlamaktadır. Bebeğiniz yaşını geçtikten sonra beyaz et verebilirsiniz.  Etleri pişirirken iyi pişirip ve ufak parçalar halinde bebeğinize sunun. Günlük 2 gram kadar protein almaları yeterli olacaktır.

Sebzeler: Bebeğinize günlük sebze verebilirsiniz. Yumuşak pişmiş sebzeleri parmak gıdası olarak verebilirsiniz. Örneğin;

*Patates
*Havuç
*Kabak
*Kereviz
*Bezelye

En iyi parmak gıdası olarak bilinen sebzelerdir ve bu sayede bebeğinizi kendi başına yemeye teşvik etmiş olursunuz. Sebzeleri buharda pişirirseniz vitaminini öldürmemiş daha sağlıklı besinler sunmuş olursunuz. Eğer bebeğiniz kendi başına yemek yemeye hazır değilse ve kabul etmiyorsa sebzeleri çatal yardımıyla ezip yedirirseniz daha kolay olacaktır.

Sebzeler

Süt: 13. ayınız bitince bebeğinizi emzirmeye hala devam edebilirsiniz ve ona içmek için süt (inek sütü) sunabilirsiniz. Özellikle diş çıkarmada ve kemiklerin daha fazla kalsiyum almasını sağlarsınız. Günlük 350 ml ile 400 ml süt tüketebilir.

Yoğurt: Özellikle süt içmeyi reddeden bebekler için yoğurt çok önemlidir. Sade yoğurt tam bir protein kaynağıdır ve bebekler için en önemli besinlerdendir. Eğer bebeğiniz yoğurt sevmiyorsa meyveli yoğurt yaparak tadını sevdirebilirsiniz.

Fasulye: Fasulye ve bakliyatlar bebeğinizin sağlıklı  beslenmesine katkılı olacaktır. Bebeğinize fasulye vermeden önce boğulma riskine karşılık ortadan bölüp küçük parçalar halinde veriniz.

Su: Bebeğinize her fırsatta suyu teklifedin özelikle sıcak yaz  aylarında. Diş çıkarma dönemlerinde de oldukça fazla su içmek isterler. 13 aylık bir bebek su istemeyi öğrenmiş durumdadır. Ne zaman isterse geri çevirmeyin bol bol su içirin.

Ceviz: Bebeğinizi beslenmesine ceviz vererek özellikler beyin gelişiminde büyük destek olursunuz. Kahvaltılarına, yemeklerine, muhallebilerine katarakda yedirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta cevizi robottan geçirerek küçültüp veriniz.

İpuçları:
*
Bebeğinize ilk defa vereceğiniz besinleri mutlaka dikkatle izleyin ve vücudunun verdiği tepkileri takip edin.
* Bebeğinize besin verdiğinizde öksürüyorsa öksürüğün geçmesini bekleyin eğer geçmiyor ve öksürmeye devam edip boğulur gibi oluyorsa vermeyi bırakın.
*Gıdaları vermeden önce mutlaka uygun olarak küçültün.
*Bebeğinize farklı besinler önerin ve hangisini yemek istiyorsa parmakalarını kullanarak kendisi yemeyi öğrensin.
*Bebeğinize yeni lezzetler deneyin ki bebeğinizin damak tadı gelişsin.

13 aylık bebeğiniz dengeli, düzenli sebze, meyve ve protein alırsa ihtiyacı olan bütün besin vitaminlerini alacaktır. Bebeğinize yedirmek istediğiniz gıdaları seçenekleri çoğaltarak önüne sunun kendisi seçerek yesin. Asla ona yemesi konusunda baskı yapmayınız. 

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü